Временната комисия за изработване на Изборния кодекс приключи дейността си в срок, но от работата ѝ не произлезе проектозакон, регулиращ вота. Изработена е чернова – "проект на проекта", по който всяка партия щяла да си нанася собствените искания за текстове. По този начин четирите формации в НС ще внесат собствени проекти за Изборен кодекс, а четиримесечната работа на комисията ще бъде докладвана като свършена в пленарната зала. Това се разбра в четвъртък на последното заседание на помощния орган към Народното събрание от думите на Мая Манолова, която председателства комисията.
Тя заяви, че четирите партии имат различия по между си, но всички били убедени в необходимостта от този закон.
"В изработването на проекта за проект на Изборен кодекс участваха гражданските организации и движения, включително и тези, които бойкотираха, участваха с писмени предложения. Всички организации, които имат опит в наблюдение на избори, участваха косвено. Всички техни предложения са включени. Включени бяха препоръките на международните организации, на Венецианската комисия”, отбеляза председателят на комисията.
Тя обаче не отговори защо бе създадена временната комисия, като от този момент нататък ще се разчита на инициативата на всяка партия да внесе отделен проектозакон. На въпрос дали звеното е било необходимото тупане на топката и отлагане на исканията за предсрочни избори, тя не отговори: "Не слагайте в устата ми думи, които не съм казала".
"Моята цел, и мисля, че това е реално – до края на тази сесия да бъде приет окончателно новият Изборен кодекс. Това е реално и нормално с оглед и на предстоящите европейски избори през май следващата година", каза още Манолова.
Тя подчерта, че подходът всяка формация да внесе собствени идеи за закон е, защото четирите парламентарни групи имали различни виждания. Манолова даде пример с разминаването на партията си с партньорите ѝ от ДПС за уседналостта. "Ние с ДПС не можем да се подпишем под един проект за кодекс, тъй като те искат отпадане на уседналостта, а ние – не", заяви социалистката.
"Всички малко или много имаме и общи виждания, макар да не ги изказваме гласно", каза още Манолова.
В думите ѝ има известна истина, тъй като на предното заседание на комисията стана ясно, че БСП и ГЕРБ се припокриват в доста от вижданията си по проектозакона, регулиращ вота, а социалистите имат сериозни различия с ДПС, които им партнират във властта.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Паунчето полинова в един ден само публикува в Медиапул 4 статийки, и четирите лъжовни, тенденциозни, поръчкови... Колко ли още таквиз публикува като стахановка и в други медии дневно? Хвала на таквиз магистрални жрици като полинова, които се опитват да се представят за журналисти, но не им минава номера...
Тутурутка заплюта. Перхидрол и устище като дърт вратник.
Другарката Манолова и останалите боклуци от комисията колко пари са получили за "работата" си ?
Някой да е очаквал нещо друго??? Тия дето им плащат да викат ЗА Орешарски - могат да са доволни. Промяна няма да има. Кражбите и рушветите остават по старуму. Да е честито на предателите на държавността в България. Престъпници!
Продължава акцията на управляващите за протакане и отвличане на вниманието, защото ПАК НИЩО реално не се направи за изчистването на изборните списъци от около 1 милион фалшиви избиратели!
На снимката се виждат Майчето-сестра Галева от Дупница и Лютфи Местан-агент Павел, на които се отвори парашута за изборния кодекс.