Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Все още има много пречки пред мирната конференция за Сирия

3 коментара

Трудно ще се спази датата 22 януари, определена от ООН за провеждане на мирна конференция в Женева за Сирия, където бушува война, отекваща в целия регион, смятат анализатори.

 

"Най-сетне и за пръв път сирийското правителство и опозицията ще се срещнат на масата за преговори, а не на бойното поле", заяви вчера генералният секретар Бан Ки-мун, съобщавайки датата.

 

Американският държавен секретар Джон Кери твърди, че Женевската конференция би била "най-добрият повод за създаване на преходно правителство чрез общо споразумение".

 

Малко анализатори вярват обаче във възможността да се сложи бърз край на конфликт, който продължава от две години и половина, в който загинаха над 100 000 души, а близо три милиона бяха принудени да напуснат домовете си.

 

Всъщност списъкът с участниците в конференцията не е уточнен, световните сили продължават да са на различни позиции и не могат да спрат боевете, а враждебността между режима на Башар Асад и силно раздробената опозиция остава много силна.

 

ООН не рискува вече да дава точни данни за кръвопролитията, а специалният пратеник на организацията в Ирак Николай Младенов предупреди вчера Съвета за сигурност за опасността от проникване в Ирак на екстремистки групировки, действащи в Сирия.

 

Според Салам Шаих, директор на изследователския център "Брукингс" в Доха, фактът, че ООН успя да обяви дата за мирната конференция е положителен признак. Според него шансовете за успех на конференцията в Женева са 50 на 50.

 

Той подчертава, че тя е "заложник на развитието на събитията в Сирия".

 

"22 януари още е далеч", отбелязва Ричард Гауан от Нюйоркския университет. "Сирийската армия удържа нови победи над бунтовниците и може да удвои усилията си, за да засили военната си позиция преди началото на преговорите".

 

Множество въпроси

 

Посредникът на ООН Лахдар Брахими отново ще се срещне на 20 декември с представители на Русия и САЩ, за да подготвят конференцията и по-специално да изберат участниците.

 

Въпросите са много. Кой ще представлява бунтовниците? Правителствената делегация ще бъде ли упълномощена да взима важни решения? Ще участват ли Иран, който подкрепя Дамаск, и Саудитска Арабия, която подкрепя опозицията?

 

"Отговорите на тези въпроси ще бъдат от съществено значение", коментира дипломат от ООН, който следи отблизо случая.

 

Опозицията трябва да участва на конференцията, смята Салман Шаих. "Тя е слаба и има нужда от международна легитимност. Тя не иска да се създава впечатление, че е причина за провала на преговорите, понеже е отказала да участва в тях.

 

Бунтовниците "поемат голям риск", отивайки в Женева.

 

"Ако преговорите не постигнат никакъв реален напредък и положението се влоши", делегатите на опозицията "ще бъдат много критикувани".

 

Проблемно е и участието на Иран, тъй като Техеран не одобри официално декларацията, приета от световните сили в Женева през юни 2012 г. Тази декларация предвижда създаването на преходно правителство в Сирия и според ООН и Запада тя трябва да положи основите на преговорите на 22 януари.

 

Сега, когато вече е определена датата - макар че конференцията бе неколкократно отлагана - Вашингтон и Москва искат тя да се състои, подчертава Ричард Гауан.

 

"Винаги обаче има опасност преговорите да се провалят още в началото или да бъде сключено нетрайно споразумение".

 

Бан Ки-мун смята обаче, че ще бъде "непростимо да не се използва тази възможност да се сложи край на страданието и разрушенията, които конфликтът предизвика".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    муспи - Главната пречка е че в България населението още не е готово да се вози на рейсове по индийския способ - на тавана или поне стъпал на прозореца и държащ се с една ръка за улея над прозорците.

  2. Анонимен
    #2

    1, търчи да се биеш, НАТО и ЕС идват след тебе.

  3. Анонимен
    #1

    Безсмислена конференция. Докато се мотаем асадовците и ислямистите печелят позиции за сметка на първоначалните бунтовници. НАТО и ЕС трябва да се намесят с бомбардировки на асадовците и ислямистите час по-скоро.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.