Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Все още не е ясно колко училища и градини ще стачкуват

56 коментара
Все още не е ясно колко училища и градини ще стачкуват

Пълен хаос цари сред синдикати, учители и ученици ден преди насрочената за понеделник безсрочна ефективна учителска стачка относно броя на учебните заведения, където ще има протести. От синдикатите, които настояват за 100-процентно увеличение на всички в системата, включително на хигиенистките в училищата, дават разнопосочни данни.

Според КТ „Подкрепа” 78 процента от училищата и детските градини ще стачкуват, от КНСБ пък дават прогноза за 56 на сто, а регионалните инспекторати сочат цифрата от 20 процента стачкуващи. В крайна сметка никой не се ангажира с броя на участниците в националната стачка.

Учениците не знаят какво да правят в понеделник, тъй като на много места им било казано да следят новините, а реално информация няма. В повечето училища не се знае и дали ще има часове на онези преподаватели, които не се ангажират с протестите.

Допълнително напрежение внася и фактът, че по закон учителите, които ще стачкуват ефективно, няма да получат заплати за времето, в което няма да влизат в часовете. Тяхната издръжка за това време би трябвало да бъде поета от синдикатите, но пари за това липсвали.

Протестът от три дни до 2 седмици

Според първоначални прогнози стачката щяла да бъде с различна продължителност в отделните региони – от три дни до две седмици.

Напрежението в образователната система ескалира от две седмици, за да достигне в петък кулминацията си, когато при поредните преговори в Министерството на образованието в петък учителските синдикати отказаха предложеното им увеличение от 30 процента на две етапа – от януари 2008 г и юли 2008 г.

В събота министър-председателят Сергей Станишев коментира, че учителите сами са се поставили в задънена улица с искането си за 100-процентно вдигане на възнагражденията, защото да се направи това за едно съсловие е  нереалистично, струва неколкостотин милиона лева и  засяга всички останали сектори. Той обаче все пак допусна, че е възможно, ако има достатъчно икономии, да се намери форма за още едно диференцирано заплащане през тази година.

Според Стефан Вълков, заместник-председател на Синдиката на българските учители,  реализираните икономии от съкратените учители в системата на средното образование и друг персонал, от закритите 127 учебни заведения

през тази година и от капиталовите разходи, са достатъчни за вдигане на всички заплати в средното образование с 25 процента от 1 октомври. "Ние знаем, че има над 56 милиона икономии", заяви той пред БНР.

"Явно, че в България реални са само високите цени на стоките, повишаването на всички услуги, високите данъци, такси. Но когато става дума за реалистично искане за увеличаване на работните заплати, това, което синдикатите искат от 1990 година непрекъснато и всяка година със всеки един бюджет го защитаваме, изведнъж тогава се оказва, че нашите искания са нереалистични", коментира Вълков. Той обяви, че над 70 процента от родителите подкрепяли учителите в исканията им.

Коренно разминаване на родителски и учителски мнения

Социологическо проучване на Алфа Рисърч, направено сред 800 родители с ученици и 550 учители и разпространено в неделя, обаче сочи, че 74 на сто от родителите с ученици смятат, че заплатите на учителите трябва да се вдигнат поетапно, защото двойното увеличение е нереалистично. 77 процента от учителите обаче са на обратното мнение

Съществено се различават и представите за качеството на образованието. увеличението на заплатите трябва да се обвърже с повишаване качеството на образованието. Докато всеки трети учител смята, че качеството на образованието е високо, а само заплатите са ниски, на подобно мнение е едва един на всеки десет родители. 83 на сто от родителите смятат, че увеличението на заплатите на преподавателите трябва да се обвържат с резултатите от образованието. Близо 40 на сто от учителите обаче не подкрепят такъв подход. Мнозинството от родителите (59%) са против рязкото вдигане заплатите на всички учители, с аргумента, че това би демотивирало способните и всеотдайните. Оценката за качествата на преподаване е потенциален източник на напрежение, отбелязват от Алфа Рисърч.

Представите за това, какви следва да са заплатите на учителите и директорите също се различават. Средната сума, посочвана от учителите, е 800 лева за тях самите (като 45% посочват под тази сума) и 1067 лева за директор. Средната сума според родителите е 589 лв. за учител и 809 лева за директор.

Повече от половината – 58 на сто от родителите смятат, че бюджетът на държавата не позволява 100 процента увеличение на учителските заплати, докато 88 процента от преподавателите са на мнение, че държавата разполага с необходимия финансов ресурс. От социологическата агенция подчертават, че извадката е за сходни нива на доходи на запитаните родители и учители.

Разликите в оценките не се дължат на по-доброто финансово състояние на родителите като цяло, посочват от Алфа Рисърч и допълват, че при продължаващо разминаване в позициите за това какво е реалистично и какво не, учителите могат да загубят и онази подкрепа, която сега срещат  у родителите.

45 процента  от родителите подкрепят учителските искания, но са категорично против прекъсването на учебния процес. Други 21% изобщо не подкрепят позицията на учителите. Настроенията сред учителството са много по-радикални. 78% подкрепят стачките, независимо, че децата няма да учат неопределено дълъг период.

Половината от родителите също така смятат, че Синдикатът на българските учители начело с Янка Такева не показват в добра светлина преподавателите. Любопитното е, че профсъюзът търпи критики и от своите членове, от които 44  на сто не одобряват действията на ръководството на гилдията.  Най-критични са столичните преподаватели, от които 70 процента смятат, че синдикатът не ги представя в добра светлина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

56 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. учител
    #57

    Напред, но без Янка Такева!

  2. Bezkompromisen
    #56

    СА ДОСТАТЪЧНИ НА УЧИТЕЛИТЕ - ПОГЛЕДНЕТЕ В ТЕКСТА.УЧИТЕЛИТЕ НЕ МОГАТ ДА СИ ПОЗВОЛЯТ ДА НЕ ХОДЯТ НА РАБОТА И 2 СЕДМИЦИ, ОТ ЗАПЛАТА ДО ЗАПЛАТА. ЩО ЗА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ Е ТОВА? НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ДЕН ЗА ДЕН.

  3. Bezkompromisen
    #55

    ЩЕ ВИ ПЛАТИ ЗАПЛАТИТЕ ЗА ПРОТЕСТА, ЩОМ КАТО ТОВА НЕ ВИ ГИ ПЛАЩА.ПОБЕДА!

  4. Опълченец
    #54

    Имам въпрос - шофьорите от градския транспорт да не би да бяха пращали съобщения, телефонни разговори и др. ДО всички ПЪТНИЦИ ? А учителите трябва да уведомявал лично всички ученици !?!

  5. учител
    #53

    Ако изобщо има хаос около предстоящия учителски протест, което се внушава от публикацията то за него нямат вина учителите и учениците. Хаос може да създаде единствено бюрокрацията.А това какво е реалистично няма как да се прецени при положение че данните не са цитирани.

  6. родител
    #52

    Моля, намерете друг начин да протестирате .Какво да кажа на моя първокласник? Той ще запомни това за цял живот!

  7. Карина
    #51

    на собствените си деца, когато заплата му стига за най-неотложни нужди. Не дай се боже и двамата в семейството да са учители. Ти какво искаш след работа учителя да търчи да работи, като продавач или сервитьор, за да изхрани семейството си или да се подготвя за следващия учебен ден.

  8. учител
    #50

    Защо проявявате двоен стандарт-според Вас стачките в другите сфери са оправдани, и те се изразяват именно чрез преустановяване на работния процес.Вашите реакции на прекъсване на учебния процес показват колко значима е ролята на училището и учителите.Не бива да се оставяме управляващите да противопоставят обществото на гилдии, работещи и пенсионери. Тези, които не си вършат работата професионално, са именно управляващите. Те са отговорни за икономическия растеж,по-скоро за липсата на такъв, за непроведените реформи.Доброто образование означава възможност за добро бъдеще.

  9. учител
    #49

    А как ще обясните на първокласника що е дървена ваканция, която обявяват кметовете и изпращат учителите в къщи или защо в България се учи на две смени и т.н.?

  10. Вечлъх
    #48

    Единствения начин да се увеличат учителските заплати,е всички да подадат молби за напускане,но това в Бъпгария няма да стане и управляващите го знаят много добре.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.