Представителката на българското разузнаване в Мюнхен, която се е завърнала у нас преди да гръмне шпионския скандал в петък, се казва Мариана Д., научи Мediapool. Двете имена на дамата се знаят и от германските медии, но не се съобщават заради неизяснената все още роля на българката в аферата с арестувания немски разузнавач.
Пети ден след избухването на скандала, официалните български власти мълчат по случая.
В немските спецслужби смятат, че българското разузнаване интензивно си сътрудничи с руската Служба за външно разузнаване. Това каза в специална статия за "Дневник", посветена на шпионския скандал между Германия и България, анализаторът Отфрид Насауер, ръководител на влиятелния Берлински център за трансатлантическа сигурност. Според Насауер да знаеш кой на Балканите работи за германското разузнаване е злато, а сведенията, предадени от "къртицата" в BND на българската агентка, наистина са от огромно значение.
В Германия все по-упорито се спряга версията за заинтересована трета страна. В самата Федерална служба за разузнаване (BND), чийто 64-годишен служител бе уличен в изнасяне на секретна информация, не са наясно за ролята на България в случая. Ако има доказателства, че представител на българското разузнаване действително е работил срещу интересите на Германия, отдавна щеше да бъде внесена нота, коментира наш източник в Мюнхен.
По искане на Германия българското правителство е отзовало служителката в българското генерално консулство в Мюнхен, след като служител на BND бе арестуван по подозрения, че ѝ е предавал секретни материали, съобщиха в понеделник германските медии.
От Външно министерство в София вчера заявиха, че техен служител не е отзоваван и призоваха "службите сами да си кажат". Под "правителство" не трябва да се разбира Външно министерство, каза шефката на пресцентъра на МВнР Виктория Меламед .
Според неофициална информация наистина има завърнала се служителка на НРС от Германия, която е била със статут на официален представител на службата в Германия. Въпросната Мариана Д. е била назначена в НРС още по времето на о.з. ген. Бриго Аспарухов, работила е като преводач в службата, преди да замине за Мюнхен. Твърди се, че не е била оперативен работник със задача да създава агентура, а само е посредничила при обмена на информация между германското и българското разузнаване. Лансира се версията, че тя се е завърнала в София, защото на поста бил изпратен друг служител на НРС. Не е ясно обаче от какво естество е била връзката ѝ с арестувания специалист по Балканите Йохан Ш.
Шпионският скандал може да се
окаже най-тежкият за едно десетилетие Това може да се окаже най-тежкият случай на шпионаж за повече от едно десетилетие, пише Берлинер Цайтаунг по повод арестувания служител на германската разузнавателна служба (BND) Инго-Йохан Ш., уличен в предаване на информация на българката М. Д. още |
В Националната разузнавателна служба е започнала проверка кой е плащал за дейността на бившата служителка на българското генерално консулство, съобщи днес "Дневник". Според изданието този факт говори, че българските служби не са финансирали операцията по вербуването на германеца.
Източник на "Дневник", близък до управляващите в Берлин, съобщава, че Йохан Ш. Вероятно е предал безценна информация за организираната престъпност на Балканите, както и как и кой събира за BND подобни данни. Втората важна област са източници за икономически и търговски въпроси в държавите - например за легалната и нелегална търговия с оръжие. Също толкова опасно би било, ако арестуваният служител е предал източниците за икономическото, политическото и военното развитие на страните, пише изданието.
"Министър-председателят отговаря за разузнаванията. Президентът също - за външното разузнаване. Те трябва спешно да се координират и да излязат с една национална позиция, която да е много ясна, категорична и да отстоява нашето достойнство" , заяви днес по Дарик радио председателят на Балканския форум по сигурността и бивш депутат от БСП Димитър Йончев. Той изрази учудването си, че се мълчи на официално равнище, и добави: "Създаваме впечатление в целия свят, че ние сме нелоялни партньори, и това го правят няколко публикации, а властите си мълчат".
Според Йончев подобни неща на предварително равнище са типични скандали за отвличане на вниманието, успокояване на нещата, "откриване на врага" и в перспективата на бъдещото включване на страната ни в Европейския съюз - "една ксенофобия".
Димитър Йончев се съмнява в българското участие в шпионския скандал. "Ако трябва да търсим истините, мисля, че по-скоро става дума за работа под български флаг, което е под чужд флаг в случая за тях. Специалистите знаят, че това не означава никакъв ангажимент на собственото ти разузнаване, когато използват твоя флаг за прикритие", коментира експертът по сигурността. Той бе категоричен, че в професионален план Германия не фигурира сред страните, които България разузнава от повече от десетилетие.
"Това, което ни приписват, е абсолютно несъстоятелно и всички, които в страната вземат решения и имат контакти с този тип проблем, знаят това. Така че мълчанието ни не е достойно", заяви Димитър Йончев.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.