Броят на поляците, които изпитват носталгия по комунизма, намалява, съобщи вестник "Жечпосполита", цитиран от БТА.
Според социологическо проучване 27 процента от поляците смятат, че комунизмът е бил най-доброто време за Полша. В сравнение с аналогично проучване от 2001 г. тази цифра е с 15% по-малка.
Хората над петдесет години си спомнят с най-добри чувства за периода между 1945 г. и 1990 г. По-младите тъгуват по-скоро по деветдесетте години.
Промяната се дължи на повишаването на жизнения стандарт и влизането на Полша през 2004 г. в Европейския съюз, коментира във вестника социологът Анджей Рихард. Освен това днес все по-голяма роля в обществото играят младите хора, които почти не си спомнят времето преди 1989 г.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Кога ли и дали въобще някога ще прочета нещо подобно за България - страната на соцносталгиците? Мечтииииии...
Нека не забравяме, че когато бяха "събитията" със Солидарност по всички нормални радиостанции им говореха, цитирам по памет - Какъвто и да е строят трябва да работите !!!!!!!!!! Затова се говори за "полски водопроводчик", а не за "български енжинер". Те имаха частна собственост.Частни ферми.Имаха домашни помощнички, когато тук такива имаха само ония.И най важно : емигрантите им са сплотени !Когато в Родината починат онези за които нашето бе общо ще отпадне носталгията.Поздрави
Като добавим мощната католическа църква и русофобията, всичко става ясно...
Преди много години (мисля, че беше през 1963-та година), нашият клас беше награден за участието си в някакъв фестивал, с екскурзия до Полша. През цялото време бяхме като на друга планета. Пълни магазини, частни магазини, безкрайно свободни хора. В училището имаше забава, където свободно се танцуваше рок. В магазините се продаваха плочи със западна музика.Сигурен съм, че в сравнение с нормалните държави и там е било трагедия, но в сравнение с нашия социализъм, то си беше направо фантазия.През 1986-та …
година пък, работихме два месеца по контракт в Унгария. Отново аналогична разлика. Там вече бяха започнали преобразуванията към пазарна икономика. Магазините там също бяха претъпкани с всякаква стока (купих си доста части за трабантчето), но това, което ме порази там беше изобилието на хранителни стоки - плодове, зеленчуци, месо, мляко. Изобилие и то не само в Будапеща, а и в малките селца. Тогава работата ми беше такава, че прекарвах доста време в командировки в страната и не можех да не сравнявам мизерията в нашите села с "развито" социалистическо земеделие с изобилието в унгарските села, където не бяха така напреднали в социалистическото си развитие.Всъщност, доколкото знам, сравнението ни с която и да е от останалите соц страни даваше едни и същи резултати. Само посещение в Съветска Русия е можело да пощади самочувствието на социалистическия българин. Те, горките, бяха още по-зле. Разказвали са ми случка от среща с руска група в ГДР. Там, в един магазин, една от рускините възкликнала:“Но защо е така! Нали ние сме победители!”
И какво излиза? Колкото по-зле са били хората в някоя страна при социализма, толкова са по-привързани към него. В България, хората през 1990-та година дадоха абсолютно мнозинство на БСП в Народното събрание, а с това и възможността да направи новата конституция, която вече почти 20 години ако не друго, то поне не ни помага да преодолеем пораженията в обществото, които нанесе БСП през почти половин-вековното си управление до 1990-та година. Мисля, че това не е само българска черта. Ако в момента се …
направят свободни избори в Северна Корея, от рода на тези у нас през 1990-та година, то севернокорейското БСП ще спечели поне 80% от гласовете в тяхното народно събрание.Комунистическото управление действително генетично уврежда народите. То просто създава условия, идеални за “плевелите” и почти невъзможни за нормалните. Сега нещата са променени, но трябва време, за да се върнем към нормалността. Не е достатъчно само да измрат социалистическите поколения и да дойдат младите. Младите наследяват до голяма степен родителите си, а всеки знае, че плевелите раждат плевели.Някъде бях прочел мисъл от руски “дисидент”, опитващ се да обясни популярността на хора като Путин. Той казваше нещо от рода на това, че в Съветския съюз половината от населението са били лагерници, а другата половина – надзиратели. Сегашните руснаци са потомците на надзирателите, защото лагерниците не са имали много големи възможности да оставят потомство.
Трудно може да се каже по-точно от написаното от теб. Поздравления.
И все пак, като си помислим от какво се отървахме!!! Изглеждаше, като че ли ще властват поне 1000 години.Абе (пу, пу, в пазвата) то май още не ни се е разминало съвсем!!!
"Промяната се дължи на повишаването на жизнения стандарт и влизането на Полша през 2004 г. в Европейския съюз, коментира във вестника социологът Анджей Рихард..."В този ред на мисли след , да кажем 50 г., няма да има носталгия въобще (щото няма да има жими да си спомнят) и Полша ще бъде с още по-изключителен жизнен стандарт:)