Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Все повече българи се убеждават, че има климатични промени

Жените са по-загрижени за опаковките, 57 процента не събират отпадъците си разделно

4 коментара
Все повече българи се убеждават, че има климатични промени

Особено загрижени заради климатичните промени са младите, активните, живеещите в големите градове българи, а с остаряването тази загриженост намалява. Жените внимават повече да не пазаруват продукти с пластмасови опаковки, а повечето българи не събират отпадъците си разделно, за да бъдат рециклирани.

Това сочи национално представително изследване на "Тренд" по поръчка на евродепутата Петър Витанов, проведено през октомври сред 1010 души над 18 години.

Според 78 на сто от българското общество има промяна в климата, докато предишни години смятащите така са били по-малко. Осем процента смятат, че климатът не се променя, посочи Евелина Славкова от "Тренд" при представянето на изследването.

Всеки десети е убеден, че климатичните промени са породени от естествени процеси. Според половината от българите обаче към това се прибавя и човешката дейност, а една четвърт са на мнение, че хората променят климата. На това мнение са по-скоро високообразовани хора, живеещи в големите градове и столицата, с по-високи доходи, които имат т.нар. постматериална култура. Шест процента не смятат, че има климатични промени, сочи проучването.

Над половината от анкетираните (51 процента) споделят, че не пазаруват по-малко стоки с пластмаса в опаковките, за да спомогнат за намаляване на въздействието върху изменението на климата. 37 процента декларират, че правят това, като основно това са жени, живеещи в столицата и областните градове, с по-високи доходи и по-високо образование.

Малко над една трета (37 процента) от хората споделят, че събират отпадъците си разделно, но преобладават (57%) тези, които декларират, че не го правят. По-ангажирани са хората на възраст 30-39 г., живеещите в столицата и областните градове, с висше образование.

Една една трета твърдят, че пътуват по-малко с автомобил, за да намалят вредното въздействие върху климата.

Според Евелина Славкова, от изследването се вижда, че хората искат да рециклират отпадъците, които произвеждат. Имало подкрепа в българското общество и относно развитието на биологично земеделие.

Българското общество обаче не е запознато със Зелената сделка на Евросъюза, сочи проучването. Въпреки това като цяло хората са за замяна на изкопаемите горива с възобновяеми енергийни източници и за замяна на автомобилите с вътрешно горене с електрически. Около 30 процента не са съгласни с отказ от въглищата, защото те са препитание за част от хората в страната.

От представени от евродепутата Петър Витанов стана ясно, че има зависимост за отношението към проблемите на околната среда с благосъстоянието на хората. 82 процента от европейските граждани са притеснени повече от изменение на климата, отколкото от бедността и от неравенствата.

Според Витанов политическите партии трябва да отделят много по-сериозно внимание в своите програми за политики и мерки, които да ограничат промените в климата. Това е основен момент в политическите платформи на почти всички европейски партии, а този дебат в България отсъства, допълни той.

Според Витанов у нас трябва да има обособен ресор, който да координира действията на отделни министерства и ведомства по зелените политики. Тази трансформация ще се случи, но трябва да е на по-справедлива социална цена, отбеляза още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Братя българи, проблемът на западния свят е свръхпроизводство, недостатъчна/невъзможна/ненавременна консумация и невъзможност да се продължи икономическото развитие във възходящ вид. В икономически план сега те и ние заедно с тях, преживяваме отрезвяваща/коригираща/балансираща криза, която ще отнесе махалото в противоположния на досегашния край. Очакваните сътресения са съчетани с безработица, инфлация и фалити. Климатичните промени са факт и те се дължат на прекомерното и изтощително експлоатиране на природните ресурси. Анкетата "Вярно или не" е глупав начин да отлагаме истинските разговори.

  2. анита хегерланд
    #3

    Темата за зеления преход трябва да се разглежда така: преходът предстои и ние трябва да се огледаме какви възможности вече има в другите страни. Той трябва да се прави на стъпки, които да дадат възможност икономиката да се пренастрои в близките десетилетия. Това не е толкова трудно, помним как се затвориха заводите на социализма, но е плашещо. Точно защото представлява страховете и маниите на хората, изследването показва, че част от българите отказват да признаят съществуването на проблема за да не се налага да го решават.

  3. Stefan
    #2

    Наивниците се множат, браво :)))))

  4. Гений
    #1

    Ето ви климатична промяна: след като руския газ в България непрекъснато поскъпва, и се отразява на цената на тока и на какво ли не, много българи пестят от отопление. Спасибо, братушки! По време на глобалното затопляне проимахме захлаждане в българските къщи! И газово робство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.