Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Все повече българи смятат, че качеството на образованието се влошава

0 коментара
Сн. Mediapool

Все повече българи смятат, че качеството на образованието се влошава. Проучване на "Галъп интернешънъл", направено в началото на септември, показва, че 63% от анкетираните смятат, че образованието в училищата "върви към по-лошо".

Едва 16 на сто от анкетираните смятат, че качеството се е подобрило, а 21 на сто не могат да преценят.

Резултатите са по-неблагоприятни в сравнение с аналогично изследване преди няколко години. През 2012 г. в аналогичен сондаж хората, дали положителен отговор бяха 23 на сто, а негативно настроените - 48%. Останалите се колебаеха.

За 6 години процентът отговорили "към по-лошо" е нараснал с 15 пункта, а "към по-добро" е спаднал със 7. "Макар да е рано за обобщения, съпоставката показва задълбочаване на негативното отношение на българите към системата на образованието", смятат от "Галъп интернешънъл".

По-оптимистично настроени – и през 2012 г., и сега - са младите и хората с по-висок образователен статус, но дори и там оптимизмът не преобладава. Сред най-възрастните песимистичните оценки и очаквания са норма, казват от "Галъп интернешънъл".

Данните от анкетата показват, че голяма част от българите явно смятат, че и качеството на висшето образование в страната е недостатъчно добро. Над 40 на сто от анкетираните са отговорили, че биха препоръчали на кандидат-студентите да следват в университет в чужбина. Тези, които биха дали съвет за обучение в българско висше училище, са 38% от отговорилите. "Данните изглеждат сходни и по-неблагоприятни за българското висше образование спрямо тези от 2012 г.", отбелязват от "Галъп интернешънъл".

По-младите и по-образовани изказват предпочитания към обучението в чужбина, за разлика от по-възрастните, които смятат, че България е мястото, където кандидат-студентите трябва да продължат висшето си образование.

"Дългогодишният изследователски опит на "Галъп интернешънъл" по темата сочи, че негативното отношение се дължи не на работата на учители и преподаватели, колкото на цялостното усещане за неадекватна работа на политиците. Разбира се, среща се и скептицизъм по инерция, но във всеки случай данните съдържат достатъчно тревожни изводи", обобщават от социологическата агенция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.