Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Все повече български емигранти се завръщат у нас

8 коментара
Все повече български емигранти се завръщат у нас

Все повече емигранти се връщат обратно в България. За периода 2013 - 2016 г. завърналите се са 35 000 души или средно по около 10 000 на година. Въпреки това хората, които напускат страната, за да живеят в чужбина, остават повече. Темпът на завръщане би могъл да се увеличи при висок икономически растеж, по-голяма заетост и намаляване на разликата между доходите у нас и в страните от Западна Европа.

Така дори може да се стигне до отрицателна нетна миграция (разликата между напускащи и завръщащи се) като в Естония например, където подобни резултати се наблюдават вече две поредни години.

Това е записано в доклад на институт "Отворено общество" който е част от поредицата статии на организацията, посветени на 10-годишнината от членството на България в Европейския съюз. За изводите си авторите Георги Ангелов и Марин Лесенски са използвали данни от националната и европейската статистика, както и от статистическите служби на други държави като САЩ и Турция, където има големи български общности.

Данните показват, че за последните три десетилетия най-големите емигрантски вълни са били в края на 80-те години на ХХ век (масовото изселване на българските турци) и по време на кризисното последно десетилетие на миналия век. През първия период нетната миграция достига 66 000 души годишно. През втория намалява до около 27 000 души. В първото десетилетие на ХХІ век вече спада до 17 500 души. По последни данни на Националния статистически институт (НСИ) е намаляла до малко над 4000 души основно заради увеличения брой на завръщащите се.

Около 1.1 млн. души, родени в България, живеят в други държави. Според авторите, поне 600 000 - 700 000 от тях са напуснали по икономически причини.

Най-голяма част от емигрантите са в страните от ЕС - Испания, Гърция, Германия, Великобритания и Италия. Малко над 400 000 български емигранти живеят в Турция, а около 100 000 са те в САЩ и Канада.

Противно на очакванията, след влизането на България в ЕС не се наблюдава трета вълна на масова емиграция, а по-скоро узаконяване на престоя на вече напусналите страната. Свободният режим на движение и пълният достъп до трудовия пазар на ЕС дават възможност на българите да заминават в чужбина за известен период от време и да се връщат спокойно обратно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Miau
    #8
  2. Miau
    #7

    Връщат се НА КУКОВО ЛЯТО.Всичките тези статистики са СТЪКМИСТИКИ.

  3. анита хегерланд
    #6

    Въпросът за стандарта на живот все още не се дискутира по логичен начин. Ако държавата не ограничи нарастването на цените на жилищата, при намаляващ ръст на общински жилища, които са в лошо състояние и се рушат, никога управляващите няма да разберат защо напускат младите хора. Помислете за това, че хората избират несигурността, за да живеят по-добре. Емигрантите, които се завърнат у дома, губят години от трудовия си стаж, приближават се към минималната пенсия, без здравни застраховки са и без собствено жилище...

  4. Филка Русофилка
    #5
  5. lubo
    #4
  6. Александър Борисов
    #3

    Завръщат се,защото в чужбина не хранят безплатно.Само хора със силен характер,желание за започване от нула и безпретенциозни в старта за работа успяват. Нормално е да има завръщащи се.Прави им чест,да вземат правилното решение навреме.

  7. Георги Бочев
    #2
  8. Калико Джо
    #1

    Какво значение има, че някой се връщат като още повече заминават и общия приток е отрицателен. А и не съм сигурен че връщащите се са най-качествените. Интересно е още каква е средната възраст на напускащите спрямо връщащите се.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.