Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Все повече хора си купуват стаж за пенсия

12 коментара
Купуването на една година осигурителен стаж през 2010 г. струва 806.4 лева, съобщи БТА позовавайки се на разчети на Националния осигурителен институт (НОИ). През 2009 година 1410 висшисти са си купили стаж за времето на следването им при план за годината 1250 души, показват данните от отчета на НОИ. За първите четири месеца на 2010 година закупилите стаж за следването си са били 139 души. През цялата 2008 година 822 висшисти са закупили стаж, сочат данните.

От НОИ информират, че през 2008 година са купени средно 29.60 месеца осигурителен стаж, а през 2009 г. - над 34 месеца.

С намерението да се повиши изискуемият осигурителен стаж за пенсиониране с три години от 1 юли догодина въпросът за закупуване на стажа става все по-актуален. От тази дата се очаква мъжете да се пенсионират при 40 години осигурителен стаж, а жените - при 37 години при запазване на необходимата възраст за пенсиониране - 63 години за мъжете и 60 години за жените. Предвидена е възможност за пенсиониране при навършена възраст, но недостигащ стаж, но с 2.4 процента по-малко пари за всяка година недостигащ стаж.

Възможността за закупуване на стаж според сегашното законодателство важи до 31 декември 2015 г. С предстоящата реформа тези условия обаче могат да бъдат променени. През 2010 година сумата на осигурителните вноски за месец "закупен" осигурителен стаж е 67,20 лева. Толкова е осигурителната вноска за фонд "Пенсии" и е в размер от 16 на сто от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се (420 лева).

Закупеният стаж не променя индивидуалния коефициент във формулата за изчисляване на пенсията и оттам не влияе на размера на пенсията.

Висшистите и полувисшистите могат да "откупят" цялото или част от времето, през което са се обучавали. Те нямат право да плащат разсрочено стажа чрез удръжки от пенсията, а внасят парите наведнъж или на няколко пъти по банков път. Ако по време на обучението хората са работили и са били осигурявани, то те нямат право да закупят стаж за следването си. Завършилите в чужбина също могат да закупят осигурителен стаж за времето на следването си, ако не са работили през този период. Те също подават заявление в териториалните поделения на НОИ.

За тези, които не са висшисти, навършили са общата възраст за пенсиониране, но не им достигат до 5 години осигурителен стаж за придобиване право на пенсия, е дадена възможност да внесат за своя сметка осигурителни вноски. От това право не могат да се възползват тези, които искат да се пенсионират на по-ниска от общата възраст - като работилите при неблагоприятни условия на труд.

Експертите посочват, че често именно хора, работещи при първа и втора категория труд, искат да купят стаж, за да се пенсионират по-рано, но такава възможност законодателството не дава. Няма обаче законова пречка, ако са завършили висше или полувисше образование, да внесат осигурителни вноски за желания от тях период.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. сведущ
    #13

    Закупеният стаж не влияе на индивидуалния коефициент, но увеличава общия трудов стаж, който също влиза във формулата за изчисление на пенсията, т.е. пенсията се увеличава.

  2. гражданин
    #12

    Защо само ние вишистите можем да си купуваме стаж? Според мен, това си е нарушаване на конституцията.Търся адвокат готов да съди държавата по този случай.

  3. май
    #11

    Откупуваме само времето, през което сме следвали и то, ако тогава не сме работили ...

  4. Глух плъх
    #10

    Сведущ, как вървят тези дни коефициентите на залаганията дали ще доживея да се пенсионирам? Вместо да си купя стаж, дали да не заложа? Поне жената и децата хаир да видят, че са ме търпяли.

  5. нерадост
    #9

    пълни хазната.

  6. Адвокатът
    #8

    Ако си служил две години в казармата-признават ти стажа!Ако си учил в някой университет-можеш да си купиш стаж, т.е. да си направиш пенсионните вноски.Няма дискриминация, няма принуждаване!Кой както иска!

  7. az
    #7

    Този закон е дискриминационен защото ощетява хората с високо образование! Няма ли някаква неправителствена организация да повдигне въпроса в конституционния съд или в европейски съд? Къде е Хелзинския комитете за защита правата на човека?! Открито се дискриминират образованите хова у нас, като са принуждавани да си закупуват стаж!

  8. Професорът
    #6

    Никъде не дават стаж за пенсия без вноски!Който е навършил 18 години или да работи или да учи!За стаж се признава и военната служба!

  9. възмутен
    #5

    Вие дори не вдявате за какво иде реч. Защо само вишистите да могат, да купуват стаж? да не би 800лв на не вишистите да са различни? 5 години "държавата" е плащала образованието на някой с парите на хората които не са учили (или са учили,няма значение) .... Големия проблем е,че няма връзка между вноска и пенсия,и затова се налага да се регулират с закони всякакви такива глупости, и естествено се стига до противоречие с конституцията (прочете и научете на изуст чл.6, едиственото свясно нещо в БГ).

  10. балъците
    #4

    Като вдигнат пенсионната възраст на 85 г а средната продължителност на живота за мъжете е 67 г, а за жените 73 г, сещате ли се кога ще получите пенсия???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.