Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Все повече хора смятат, че управлението води България към по-лошо

36 коментара
Все повече хора смятат, че управлението води България към по-лошо
От октомври миналата година до март тази година броят на хората, които смятат, че при управлението на Бойко Борисов България се развива към по-лошо е нараснал повече от два пъти. Това сочи проучване на “Отворено общество“ за икономическите и политическите нагласи на населението, което беше представено в четвъртък. През есента на миналата година 41.2% от анкетираните са били на мнение, че при управлението на Борисов държавата се развива към по-добро. През март тази година този процент остава почти непроменен – 40.9%.

Повече от двойно обаче е нараснал процентът на тези, които смятат, че България се развива към по лошо. Ако през есента на миналата година така са мислили 15.8% от анкетираните, то тази пролет те са вече 32.5%. Разликата идва от хората, които са били с неутрално мнение за управлението на Бойко Борисов през есента на миналата година. Тогава 42% от анкетираните са казали, че не могат да преценят дали страната се развива към по-добро или към по-лошо, докато сега 26.2% са без мнение.

За сравнение на въпроса как се е развивала страната при предишни кабинети, 61.2% от анкетираните смятат, че при управлението на Сергей Станишев страната се е развивала към по-лошо. 64.8% казват, че България се е развивала към по-лошо при управлението на Симеон Сакскобургготски и 51% смятат, че тя се е развивала към по-лошо при управлението на Иван Костов.

Според анкетираните през последните 12 месеца най-голям напредък България е постигнала в сферата на вътрешния ред и сигурност. Най-наложително според тях е реформите да продължат в сферите на икономическия растеж, пазара на труда и здравеопазването.

Оптимисти по отношение на кризата, скептици към антикризисните мерки

Мнозинството български граждани смятат, че най-лошата част от икономическата криза е отминала, не са съгласни на допълнителни лишения заради кризата, имат доверие във финансовата система на страната и стават все по-скептични към обсъжданите антикризисни мерки на правителството, са основните изводи от проучването.

Близо две трети от анкетираните определят положението в страната като "непоносимо", съобщават за влошаване на финансовото си състояние през последните 12 месеца и заявяват, че по един или друг начин са засегнати от кризата. В същото време обаче мнозинството български граждани (58%) очакват през следващите 12 месеца икономическата ситуация да се стабилизира и да започне да се подобрява.

Данните показват постепенно намаляване на страха от увеличаване на безработицата. През март 2010 година 29% от анкетираните изразяват очакване, че безработицата рязко ще се увеличи, докато година по-рано подобни опасения са имали 48% от анкетираните. Въпреки финансовата кризата в съседна Гърция доверието в банковата система и валутния борд на България остава стабилно.

Близо половината от анкетираните смятат, че в следващите 12 месеца финансовото състояние на семейството няма да се промени, 21% са на мнение, че ще се влоши много, 16% - че ще се влоши малко, 18%, че ще се подобри малко и 2% казват, че ще се подобри много. Близо половината от анкетираните са на мнение, че няма опасност да загубят работата си през следващата година, докато 13.5% отговарят, че това е много вероятно, а 23.4%, че е по-скоро вероятно.

Задълбочава се поляризацията в обществото по отношение на антикризисните мерки, които правителството предприема. Ако преди година 45% от анкетираните изобщо не са знаели какви мерки предприемат управляващите, то сега този процент е спаднал до 14%. Същевременно за една година рязко се е повишил броят на хората, които не одобряват антикризисните мерки – от 16.6% до 30 на сто.

С най-силна подкрепа се ползват идеите за намаляване на данъците и осигуровките (70%), държавните служители сами да поемат своите здравни осигуровки (60%), както и увеличаването на акцизите на алкохола и цигарите (51%). Най-малка подкрепа срещат предложенията за намаляване на заплатите и пенсиите (9%) и за увеличаване на ДДС и на плоския данък (12%). Мнозинството от хората не одобряват и повишението на здравната вноска.

Прави впечатление липсата на готовност сред гражданите да приемат допълнителни лишения в условията на криза. Над 85% от анкетираните отговарят отрицателно на въпрос дали биха се съгласили доходите им да намалеят с 5%, за да се избегне задълбочаване на икономическата криза в България.

Хората с кредити намаляват, нарастват трудностите при погасяването им

Спрямо октомври 2008 година и март 2009 година през март тази година се забелязва намаление на хората, които обслужват банков кредит. Сега те са 30.9% при 35.4% през миналата и 34.4% в края на по-миналата година.

Половината от обслужващите кредити декларират, че до 25% от дохода на семейството отиват за погасяването на вноските по кредита. 37% казват, че между 25% и 50% от дохода на домакинството отиват за обслужване на кредита. 8.5% отговарят че погасяват кредита с между 50% и 70% от дохода на домакинството, а 2.7% от хората погасяват вноските си с над 70% от семейния бюджет.

През март тази година повечето хора признават, че имат проблем с плащането на вноските си за кредита. Около 35% казват, че имат проблем с погасителните вноски всеки месец, 34.3% казват, че само понякога изпитват затруднения, а 30.8 нямат проблеми с обслужването на кредита си. За сравнение през март миналата година 28% от анкетираните са имали проблем с погасяването на вноските си всеки месец, а в края на октомври те са били 25.9 %.

От института представиха новата си интернет страница, където са публикувани данни от всички изследвания на "Отворено общество" през последните три години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. един
    #38

    за да може средният Бай Ганьо да оцени реално ситуацията и да даде мнение, той трябва да има достъп до сравнително обективна информация (от медиите) и да притежава поне малко интелект. След като и двете условия не са налице, резултатите от проучванията не струват и пукната пара. А може би така е по-добре, защото хората още не са осъзнали накъде ги води милиционерското правителство

  2. stonojkata
    #37

    V BG e 75% siva(kradliva) ikonomika

  3. бос
    #36

    е как така може да си оптимист по отношение на кризата (то самият израз е идиотски)т.е. да смяташ, че тя си отива, пък да си песимист за антикризисните мерки. Какво излиза- с или без правителството на Борисов, кризата ще си отмине. По тази логика следва ли, че антикризисните мерки забавят отминаването на кризата? Народ от шизоиди.

  4. Hd3
    #35

    Именно, Кризата ако отмине ще отмине не с помощта, а въпреки "усилията" на това правителство.Това е толкова очевидно, че и българският избирател (също очевидно най-тъпият на планетата) вече го зацепва.

  5. Българин
    #34

    След като 51% мислят, че "при Иван Костов България се е развивала към по-лошо", какво има да говорим.Тъп народ, който си заслужава мизерията.Роби.

  6. Дядо
    #33

    Внушението на мръснишките ни медии е - пак, отново, за кой ли път, да потърсим спасение при палачите си - комунистите от БСП!!!Защото тоз, мутрата, бил "бивш" комунист, а онези били вече пребоядисани на социалисти и толкова добре били пребоядисани, че чак до степен - съвсем да са забравили за престъпното си, окъпано в невинна кръв, минало. И всеки път се убеждаваме, че сме били абсолютни наивници, че пак сме им поврвали."И така - до края на света...":(((

  7. Тран
    #32

    Аз гласувах за ГЕРБ. Защото бях против триглавата ламя. Заради отвращението към нея започнах да ги харесвам - въпреки демагогията и некомпетентността. Какво да правя, комунист ли съм, ако сега мисля, че отвъд демагогията и некомпетентността има много малко?

  8. Hd3
    #30

    Много му е трудно на тоя народ да забележи очевадните кретени и да не очаква нищо добро от тях...

  9. един
    #29

    кретенът счита кретените за нормални :)

  10. Hd3
    #28

    Явно е така. Налага се изводът, че мнозинството БГ избиратели са кръгли кретени.Колко трябва да си тъп да гласуваш за Гойко? Ами излизате на улицата и се оглеждате. Толкова.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.