Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки блок с банкова сметка и висшист домоуправител

Служебният кабинет публикува промени в Закона за етажната собственост

19 коментара
Всеки блок с банкова сметка и висшист домоуправител

Всеки блок задължително трябва да има банкова сметка, а професионалният домоуправител е задължително да бъде с висше образование. Освен това общите събрания вече ще могат да се провеждат и онлайн. Това са само част от промените в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) подготвени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и публикувани за обществено обсъждане.

Целта на промените е да се улесни достъпът до средства за енергийно обновяване в многофамилни жилищни сгради. Те се правят в изпълнение на реформа "Улесняване и повишаване ефективността на инвестиции", която е залегнала в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Имат отношение към изпълнението на проект "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване", по който са заложени 1.4 млрд. лева с ДДС за така добре познатото ни саниране на частни жилищни сгради.

Всяка етажна собственост с банкова сметка

За да се улеснят инвестициите за енергийна ефективност в многофамилните жилищни сгради, всяка етажна собственост трябва да има банкова сметка със специално предназначение за събиране на средства за управление и поддръжка на общите части на сградата.

Това ще улесни и кандидатстването по колективни кредити пред различни финансови институции, посочват от МРРБ.

Със събраните пари ще се разпорежда председателят на управителния съвет на етажната собственост, т.нар. управител. Това ще става въз основа на решение, прието от общото събрание на етажната собственост.

Събранията може да са и онлайн

Променя се и начинът на провеждане на общо събрание на собствениците. В изрично изброени в закона случаи се предвижда възможност общото събрание да се провежда чрез онлайн връзка, а не само присъствено, както е сега.

По този начин се дава възможност за участие на повече собственици, ползватели и обитатели на блока да участват в общото събрание. Освен това се създават условия за по-добра комуникация в етажната собственост, аргументират се от МРРБ.

Направено е предложение и за неприсъствено гласуване на решение на общото събрание. То ще може да се извърши до 7 дни след провеждане на заседанието чрез декларация, подписана саморъчно и предадена на управителя или изпратена на електронна поща, подписана с квалифициран електронен подпис.

Отпада нормативно определената възможност за отлагане на общото събрание за следващия ден, в случаите, когато не е налице изискуемият кворум.

Според изменението общото събрание ще се отлага с един час и ще се смята за законно, колкото и идеалните части от общите части на етажната собственост да са представени.

Регистрация до 15 дни в книгата на етажната собственост

Въвежда се задължение всеки собственик или този, който живее в апартамента, в срок до 15 дни от придобиване правото на собственост или ползването на жилището да подаде декларация за вписване в книгата на етажната собственост на съответните данни. Ако не го направи, го заплашва глоба от 50 до 250 лв. за физическо лице и от 100 до 500 лв. - за юридическо лице.

Дава се възможност книгата на етажната собственост да може да се поддържа и в електронен вид. Данните в нея ще се съобщават на управителя чрез декларация по образец.

Заплата за управителя и контрольора

В законопроекта се предлага заплащане на възнаграждение без значение дали управителят е собственик на апартамент или управлението е възложено на професионален домоуправител, се казва в съобщението на МРРБ.

Освен това се въвежда и задължението на етажната собственост да избере контролен съвет или контрольор. Той също трябва да получава заплата, предвиждат промените.

Дава се възможност управителят и контрольорът да работят без заплата, ако общото събрание на блока вземе такова решение. Ако етажната собственост се управлява от професионален домоуправител (управлението на блока е възложено с договор на търговец) е задължително да има гласувано възнаграждение.

Запазва се принципът децата, ненавършили 6-годишна възраст, да бъдат освободени от разходи за управление и поддръжка на сградата.

Управителят на етажната собственост ще е длъжен всеки месец да публикува на видно и обшодостъпно място отчет за приходите и разходите за месеца, предвиждат още промените в ЗУЕС.

Професионалният домоуправител само с висше образование

Със законопроекта се регламентира и професионалното управление на етажната собственост в многофамилните жилищни сгради. Целта е да се подобри контролът върху компаниите, извършващи тази дейност.

Въвежда се изискването лицата, които управляват и поддържат етажната собственост, да бъдат търговци по смисъла на Търговския закон. Всички те ще бъдат вписани в специален регистър към МРРБ и ще получат удостоверяващ документ. Регистрацията ще важи за срок от 5 години. Вписаните търговци ще трябва да обновяват информацията в регистъра всеки път, когато настъпят нови обстоятелства, които засягат изискванията към тях.

Ако търговец, който извършва управление на етажна собственост, е без необходимата регистрация или продължава да осъществява дейност след заличаване от поддържания в МРРБ регистър, подлежи на санкция от 500 лв. до 1000 лв. При повторно нарушение глобата скача от 1500 лв. до 2000 лв.

За да бъдат вписани в регистъра и да могат да упражняват дейност, професионалните домоуправители ще трябва да имат завършено висше образование и най-малко 3 години професионален опит. Те трябва да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер и да не са лишени от право да заемат материалноотговорна длъжност, предвиждат още промените.

Професионалните домоуправители ще са задължени да наемат по трудово и/или гражданско правоотношение най-малко двама служители. Единият от тях трябва да е с юридическо или икономическо образование, а другият с техническо образование.

Професионалните домоуправители ще трябва да имат и сключена застраховка "Професионална отговорност". Тя ще покрива вреди, причинени при и по повод упражняване на дейността. Целта на тези промени е правата на потребителите да бъдат максимално защитени и да се гарантира високо качество, посочват от МРРБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #19

    Има блокове и блокове. С по 10 и по 100 апартамента. А таксата за една банкова сметка е мин. 14 лв месечно. С по 5 лв. такса за всеки банков превод. На зеленият чорап когато и да му строшиш главата, пак ще е късно.

  2. pepe
    #18

    А не се ли предвижда в "закона" всеки домсъвет да има задължително и платен партиен секретар?

  3. анита хегерланд
    #17

    Професиоият домоуправител е тарикат, профан, мутра, който печели без да работи. Това, което правят сега фирмите за управление на етажната собственост, е да поставят бележки за събрания, когато им трябват пари и и да съдят всички, които не са съгласни с наложените от тях решения. Сметките на бедните българи, които трябва да поддържат входа си, се удвояват. Онези, които не са съгласни, се игнорират, ощетяват и осъждат да плащат нещо, което никога не са искали. Това справедливо ли е?! Това честно ли е?!

  4. Име1234
    #16

    Ти да видиш! Висшисти-домоупвравители. А може ли инженери или само от библиотекарския? За един познат питам.

  5. John Doe
    #15

    Освен това въвеждат изискване домоуправителят да има поне 30 години стаж в Държавна сигурност, КГБ или ГРУ и да има професура от Библиотекарския на Митьо Гестапото. Радевите поцелуйковци явно живеят в някакъв паралелен свят.

  6. John Doe
    #14

    Радевите поцелуйковци явно живеят в някакъв паралелен свят.

  7. Коментарът е изтрит в 22:41 на 2 септември 2022 от автора.
    #13
  8. Гьорче Петров Н
    #12
    Отговор на коментар #7

    ГълАбарника Да Се Разкове! И Зайчарника!

  9. Гьорче Петров Н
    #11

    Предполагам "ДомуОправителя" едно от задълженията му ще е да Прилежно Събира Данни за Навиците на Живущите в Блока и Да Пише ХАРАКТЕРИСТИКИ.

  10. Жо
    #10

    Тази глупост няма да стане. Жилищата са частна собственост. Посетил съм хиляди сгради и около 30 000 жилища в София. Огромна част от тях нямат нито домоуправители, нито председатели на Домсъвета (това са различни длъжности). Домоуправителят е човек на полицията. Той регистира живеещите в блока. Преседателят на Домсъвета и касиерът се избират на Общо събрание за срок една или две години. В повечето случаи, хората не искат да се занимават с тази работа, а още по-малко- да дават пари за платен домоуправител.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.