Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки пети българин живее в бедност

Самотните възрастни и родители и многодетните семейства за най-застрашени

3 коментара
Всеки пети българин живее в бедност

Доходите на над 1.5 млн. души в България са били под линията на бедността от 323.75 лева. Месечно през миналата година, което означава, че 21.8% от населението на страната живее в бедност, сочат данните на Националния статистически институт.

От 2008 г., когато за пръв път е проведено изследването, досега най-много бедни е имало през 2011 година - 1.672 млн. души или 22.2% от населението на страната..

В сравнение с предходната година, през 2014 г. размерът на линията на бедност се увеличава с 13.2%, а относителният дял на бедното население нараства с 0.8 процентни пункта.

Статистическите данни доказват, че ако не бяха социалните плащания от държавата - обезщетения, социални и семейни помощи и добавки, броят на бедните щеше да е много по-голям - 27.3% от населението.

За седемте години наблюдение над половината от бедните са безработни като рискът от бедност при безработните мъже е с 5.9 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени. В същото време НСИ отчита и друга тенденция - увеличение на бедните сред заетите като през 2014 година такъв е всеки десети работещ. Причината е разпространената практика хората да бъдат назначавани на половин работен ден.

В масовия случай (63%) работещите бедни са с начално образование или без образование. С нарастване на образователното равнище относителният дял на бедните сред работещите намалява около 2 пъти за хората с основно образование и над 7 пъти за тези със средно образование. Делът на работещите бедни с висше образование е едва 1.5%.

Типичното бедно семейство се състои от самотно живеещ възрастен човек, самотен родител с деца или двойка с повече от три деца. През 2014 г. рискът от бедност в сравнение с 2013 г. нараства с 10.8 процентни пункта при домакинствата с три и повече деца и с 11.3 процентни пункта при домакинствата от един родител със зависими деца.

Относителният дял на бедните е най-нисък в домакинства с трима или повече възрастни (12.0%) и в домакинства с двама възрастни под 65 години (13.2%).

Данните показват, че най-често бедните хора се лишават от почивка извън дома - в половината от случаите. Същият брой хора казват, че не могат да платят със собствени средства неотложен ремонт в дома или на колата, да подменят полезен електроуред или внезапно наложило се лечение.

Успоредно с това само 3.8% от българите не могат да си позволят телефон, вкл. мобилен, 1.8% - цветен телевизор, 9.8% - автоматична пералня, а 44.6% посочват, че не могат да си позволят потребление на месо, пиле или риба всеки втори ден.

Една трета изпитват затруднения при плащането навреме на разходите, свързани с жилището, а 40.4% се ограничават при отоплението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #3

    Че бедноста и липсата на образование са силно корелирани не подлежи на съмнение - въпросът е какво се прави за повишаване на образоването на бъдещите бедни? Инвестиции в образование (не непременно висше, но поне средно-професионално) са много по-важни от вдигането на текущите социални помощи. И така е по цял свят.

  2. Nikola Nikolov
    #2

    Сто шестдесет и пет евро и петдесет и три евроцента на месец!!!Дали някой от "БЕЖАНЦИТЕ"(не тези от войната в Сирия, а другите!) живеят с такива средства в страните, от които бягат??!! Дълбоко се съмнявам! Даже - сигурен съм, че не живеят с такива мизерни суми!Следва логичният извод - тъй като официалният изход от България през терминал 2 не върши работа на бедните българи, те могат спокойно да се присъединят към тълпите от въпросните "БЕЖАНЦИ", като предварително унищожат документите си за самоличност.Тогава

  3. tim
    #1

    "В масовия случай (63%) работещите бедни са с начално образование или без образование..." Но ние ще развиваме ИТ сектор!!!??? "44.6% посочват, че не могат да си позволят потребление на месо, пиле или риба всеки втори ден..." А 80% от населението на земята не могат да си осигурят храна всеки ден!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.