Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки пети човек минава през депресия, мнозина не получават помощ

Депресията е сред водещите причини за смърт и инвалидност в трудоспособна възраст

1 коментар
Всеки пети човек минава през депресия, мнозина не получават помощ

Световната статистика показва, че всеки пети човек през живота си е преживял депресивен епизод. Депресията засяга по-често жените. Поради стигмата и социалните табута, свързани с психичното здраве в България, много от хората с депресия у нас, които се нуждаят от лечение, не го търсят. Цената на подходящо лечение за психиатрична или психологическа помощ в България е висока и не е широкодостъпна. Организацията на здравната система и законодателство не отговорят на потребностите на българските пациенти и това се отразява в цялостния достъп до най-подходящото лечение.

В навечерието на 10 октомври – денят, посветен на психичното здраве, по инициатива на Портал на пациента, Националния център по обществено здраве и анализи(НЦОЗА), СЗО -България, Фондация "В помощ на здравето", Фондация "Глобална инициатива в психиатрията" и УНИЦЕФ – България дадоха старт на информационна кампания "Победи депресията!". Една от основните мисии на тази неформална коалиция е да се направи видимо едно от най-унищожителните и скрити заболявания – депресията.

"Депресията води до проблеми от различно естество – социални, психологични, биологични. Това е основното заболяване, водещо до инвалидност и основна причина за смърт във възрастовата група 18-44 години. Заболяването може да се прояви както от средата на юношеството, така и в средата на 40-те години. Най-често първи епизод на депресията възниква преди достигане на 20-годишна възраст (в около 40% от случаите), като медианата е 25 години ", коментира д-р Владимир Наков, началник отдел "Психично здраве" в НЦОЗА.

Депресията е трудно за диагностициране състояние. Симптомите могат да бъдат леки или толкова тежки, че да са напълно изтощителни. Често се проявява с други психични проблеми.

Голямото депресивно разстройство е най-често срещаното разстройство на настроението. Депресията се повтаря при 75 до 80% от пациентите, става хронична при 15-20% от пациентите и може да доведе до значителни нарушения в способността на индивида да се грижи за ежедневните си задължения.

По данни от последния доклад на УНИЦЕФ повече от 1 на всеки 7 младежи в света на възраст между 10 и 19 г. живее с диагностицирано психично разстройство. Като почти 46 000 подрастващи губят живота си заради самоубийства всяка година, което е сред топ 5 причините за смъртни случаи в тази възрастова група. Междувременно съществува огромна пропаст между нуждите по отношение на психичното здраве и финансирането му. В световен мащаб само около 2% от бюджетите на правителствата за здраве се харчат за психично здраве.

Пандемията от Covid-19 оказа голямо влияние върху психичното здраве на хората по целия свят. На хибридно събитие в Брюксел на 30 септември 2021 г. беше създадена нова паневропейска коалиция с активното партньорство на СЗО. Нейната мисия ще бъде да се преодолеят пропуските в грижата за над 150 милиона хора по света с психично заболяване, от които само малка част получават адекватна грижа и лечение.

"По време на тазгодишната кампания за Световния ден на психичното здраве ще предоставим нови материали в лесни за четене формати за това как да се грижим за собственото си психично здраве и как да се справяме във всеки един момент и възраст с депресивните разстройства. Тази година 10 октомври – денят, посветен на психичното здраве ще премине под мотото "Грижа за психичното здраве на всички: да го направим възможно!". В момента изграждаме специализирана секция с информация на Портал на пациента. Надяваме се, че ще бъде полезна на цялото ни общество", каза д-р Скендер Сила, представител на СЗО за България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #1

    То доста хора хляб трудно си купуват, откъде пари за лечение на депресия?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.