Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки ще може да открива аптеки, но само до четири

18 коментара
Всеки ще може да открива аптеки, но само до четири

Аптеки ще може да открива всяко физическо или юридическо лице, но броят им не може да надвишава четири, реши в четвъртък парламентът, като прие на второ четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Досега аптеки можеха да откриват само магистър-фармацевти, но изискването така и не успя да влезе в сила заради сериозното недоволство от страна на гилдията, удължавания гратисен период и заплахите от санкции на съда и Европейската комисия.

Предложението да се сложи таван на броя на аптеките, които може да притежава едно лице, дойде от ДСБ и изненадващо бе подкрепено от управляващото мнозинство. От опозиционната парламентарна група се аргументираха с това, че подобен тип норми съществуват във всички европейски държави, в които има либерален режим.

Против ограничението обаче се обяви председателят на парламентарната здравна комисия Борислав Китов, според когото с изменението отново няма да има ясна собственост и ще се разчита на подставени лица. Той обясни, че сегашните собственици на вериги аптеки ще разделят аптеките си на 4 по 4 и ще сключат договори с други лица, като им прехвърлят собствеността. "Така монополът ще се запази. И с промяната ще има фиктивни собственици, така че нищо не се подобрява", коментира Китов.

"Ограничението за 4 аптеки все пак доказва, че ние не искаме да допуснем веригите, защото след създаването на веригите следващата стъпка е тяхната продажба при едни условия, които са изгодни за продавачите, но невинаги са изгодни за обществото", коментира в кулоарите на парламента депутатът от левицата Руденко Йорданов.

"Трудно мога да кажа, че махаме монопола. Звучи твърде претенциозно. Ние изпълняваме решенията на Конституционния съд – лично аз с нежелание, защото смятам, че етичният модел е обществено по-полезен. Не напразно 12 държави са привърженици на този модел. Те, макар и либерални на своите пазари, в пазара с лекарствените продукти държат да има ограничения, които да слагат акцента върху хуманния ефект", поясни той.

Право да извършва търговия на дребно с лекарствени продукти ще има всяко физическо или юридическо лице, регистрирано като търговец по българското законодателство или по законодателството на друга държава от ЕС, което е сключило трудов договор или договор за управление на аптеката с магистър по фармация, а в предвидените от закона случаи - с помощник-фармацевт.

Когато собственикът на аптеката е магистър по фармация, не е необходимо представянето на трудов договор или договор за управление на аптеката.

Медицински специалисти няма да могат да рекламират пряко лекарствени продукти в електронните медии и интернет, реши още Народното събрание. От 1000 до 5000 лева ще бъде глобата за нарушение на тази забрана, а при повторно нарушение - от 3 000 до 10 000 лева.

Срещу либерализирането на пазара и в подкрепа на т. нар. "етичен модел", който позволява само магистър-фармацевти да притежават аптека, и то само по една, са от Българския фармацевтичен съюз. Организацията многократно алармира, че с промените се обслужват корпоративните интереси на едрия бизнес.

От Асоциацията на собствениците на аптеки пък подкрепят либерализирането и се обявяват против всякакви ограничения. Председателят на асоциацията смята, че всъщност ограниченията обслужват интересите именно на съсловната организация, която иска да запази монопола си на пазара. От асоциацията дават пример, че в момента в Европа тенденциите на пазара на лекарства са в посока премахване на различните рестрикции. Свалят се много ограничения, съществуващи на входа на пазара при разкриването на аптека, като демографски ограничения за това на какъв брой население може да бъде разкрита аптека. Отпадат и ограничения, свързани с отстоянието на обектите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. student
    #20

    Явно съм се объркал, но си мислех, че ДСБ са дясна партия?! Това беше последната капка, повече няма да ги подкрепям.

  2. az
    #19

    По конституция България е държава с пазарна икономика. Всяко ограничаване на правото на търговска дейност е портивоконституционно. С това предложение ДСБ доказват, че като мислене не са нищо по-различно от червената олигархия

  3. Роси
    #18

    Имаш мнение за аптеките, добре, но все пак това е много специфична дейност и не случайно в стабилните пазарни икономики аптеките се третират специално. Да не ти дава Господ, ама сигурно не знаеш какви пари текат през лекарствата...

  4. az
    #17

    Имам представа. А навсякъде режима и контролът е засилен, но това няма връзка със собствеността. Това което се прави са поредните глупости. Налагат се забрани, които първо лесно се заобикалят, второ забраните са характерни за някои др. общества.Така че вместо да пищат глупави закони да наблегнат на квалификацията на служителите и на финансовия контрол.

  5. Роси
    #16

    Ако имахме сериозна държава, и аз съм за свободната пазарна икономика! Просто тюрлю-гювечът тук е безумен - ни държава (като действие, не като брой чиновници), ни свобода. Как да си десен в такава среда?

  6. Справка
    #15

    Колко ли предложения на опозицията по време на управлението на Костов са приети от НС ?

  7. pump it!
    #13

    Щом приеха предложението да се сложат някакви ограничения пред възможността бързо да се оформи аптечен монопол, значи има и нормални хора в Народното събрание.Ще ми се да припомня схващането, че по-лош от държавния монопол е само частния монопол.Освен това либертарианството е лошо идея. Почти толкова, колкото плановото стопанство. И е хубаво, че ДСБ не прави либертариански залитания.А някой досеща ли се защо точно Боро Китов държеше да отпаднат всички прегради пред възможността да се оформят не само огромни вериги, но и бетонен аптечен монопол?

  8. WALMART
    #12

    I kak si mislyat tce tova smeshno ogranitceie shte spre golemite korporacii? Samo shte tryabva da registrirat edin kup yuriditceski lica s po 4 apteki. Kolyamata korporaciya kupuva lekarstvata v golemi kolitcestva po eftino izvan BG. Taka tce te po nikakav natcin ne mogat da go promenyat. Sashto te mogat da napravyat centrove za razprostranenie kato obirat kaymaka i prodavat na Pesho i Gosho. Hehe, iskam da vidya nyakoy Pesho ili Gosho farmaceft da se pazari ya s Pfizer ya s Merk da kupi lekarstva

  9. някоя
    #11

    тия само преливат от пусто в празно-като отънее джоба на някой заинтересован и хоп-отново промяна в негова полза-новото старо законодателство

  10. WALMART
    #10

    A za monopolite ima antimonopolno zakonodatelstvo. Nikoy ne moje da darji opredelena tcast (naprimer 2/3) ot pazara v daden region. Za vsyaka bolka si ima lek za monopol antimonopolno zakonodatelstvo dali she apteka ili hlebarnica kakvo e znatcenieto? I dvete ti tryabvat i boli ednakvo ako nadplastash. Komunistite sa sviknali da upravlyavat sas zakoni a ne da pishat zakonite po princip. Nyakoy si nyaml obrazovanie ami day da go prekarame da ne moje da ima povetce ot 4 apteki. Hehe za kolko vreme shte si kupi edna magistarska stepen. Mnogo sa prosti. Potcti tolko kolkoto tezi deto gi izbirat.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.