Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки става донор, ако не декларира несъгласие приживе

59 коментара
Всеки става донор, ако не декларира несъгласие приживе

Всеки български гражданин ще бъде донор на органи, тъкани и клетки освен ако приживе не декларира обратното, предвиждат приетите на второ четене в сряда промени в закона за трансплантациите. Решението на парламента обаче не се подкрепя от две трети от хората, които смятат, че донорството трябва да става с тяхното изрично съгласие, сочат данните от проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ).

Една пета от анкетираните подкрепят мнението, че донор трябва да бъде всеки, който не е заявил изрично несъгласието си за това.

Според 31% от анкетираните донор може да бъде всеки, който приживе не е декларирал несъгласието си, а 38 на сто съгласни това да става дори ако не са дали съгласие приживе, сочи проучването, проведено между 31 юли и 6 август и оповестено в сряда.

54 на сто от хората знаят за дискутираните промени в закона, но 46 на сто не са информирани.

Досега даряването на органите ставаше с изричното съгласие, което хората трябваше да изразят преди смъртта си.

Основните аргументи за промяната в закона е обстоятелството, едва 1 500 българи са посочили до момента в здравната си книжка съгласие за донорство. Вносителите смятат, че това е основната причина за ниския брой на трансплантации в България

129 депутати подкрепиха промяната

След тричасови дебати, 129 депутати подкрепиха промяната в закона, която предвижда “съгласие по подразбиране”. 26 бяха против, а трима се въздържаха.

Предложението бе подкрепено основно от депутати от управляващото мнозинство, а “против” и “въздържал се” гласуваха от всички политически партии.

Промените предвиждат писмено да заявяват волята си само тези българи, които не желаят да бъдат донори след смъртта си. Всички останали, които не са записали несъгласие в декларация пред личния си лекар, ще се смятат за потенциални донори.

Неосигурените лица ще могат да декларират несъгласие чрез декларация в общината, подадена в два екземпляра. Единият ще отива в Изпълнителната агенция по трансплантации, а другият остава за гражданина.

“Фабрика за илюзии”

По време на дискусиите, които преминаха през философия, религия и примери от западното общество, лидерът на ДСБ Иван Костов заяви, че предлаганите текстове отварят фабрика за илюзии, че държавата, която няма пари да поддържа вече трансплантираните хора, сега ще създаде опашка от автоматични донори, които да удължават живота.

Костов се възпротиви и срещу използването на думата “донор”, което означа дарител, при условие, че със закона се вменява задължително дарителство, а не доброволно, каквато е логиката на донорството.

Подобна теза защити и Мартин Димитров от ОДС, според когото българските граждани не са дали на депутатите правото да ги превръщат в автоматични донори.

От ОДС предложиха да се даде шестмесечен или едногодишен срок, в който личните лекари да информират гражданите за промените в закона и всеки да посочи дали е съгласен или не да бъдат взети органи, тъкани и клетки след неговата смърт, като това да бъде отразено в здравната книжка и националната информационна система.

В изказване, което се позоваваше на религиозните ценности на християнството, Йордан Цонев от ДПС обясни, че научните достижения и трансплантациите също са по божията воля и чрез закона не се отнема правото на избор на хората, тъй като всеки един може да реши, че не иска да бъде донор след смъртта.

Според Любен Дилов-син от ОДС обаче грешка е да се сблъсква духът и тялото. Информираното съгласие също е воля, каза той, подкрепяйки предложението на вносителите.

Друг спорен текст остана за следващия път

Въпреки удълженото парламентарно заседание, поради липса на кворум дискусиите бяха приключени и депутатите не гласуваха друг спорен текст - при липса на волеизявление приживе решението може да се вземе от близки и родители. Предложението е това да стана в разумно кратък срок.

Трудно е това да стане в разумно краткия срок от шест часа, обясни Николай Михайлов от ДСБ. Според него 12 000 непълнолетни, които в момента са настанени в социални институции, няма откъде да потърсят съгласието или несъгласието на родните си.

Липсата на отказ не бива да означава съгласие, каза Михайлов и припомни, че според него “под сурдинка” законът разчита именно на контингента от социалната периферия.

Той каза още, че най-много са донорите в страните, където има клауза за изрично съгласие за това.

Ваньо Шарков от ОДС обаче заяви, че текстът в сегашния закон гласи, че лицата, които са под 18 години и са в запрещение, няма как да станат донори освен с писменото съгласие на техните родители, настойници или попечители.

Срокът може да е шест часа, може да е повече или по-малко, контрира и председателят на здравната комисия Борислав Китов (БНС).

Ако запишем, че близките решават, връщаме закона в положението до 2003 година. В момента няма как да се заяви съгласие, защото ние сме казали в закона, че се заявява несъгласие, обясни от парламентарната трибуна зам.-министърът на здравеопазването Валери Цеков.

Окончателното гласуване на останалите членове в закона бе отложено за четвъртък.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

59 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПД
    #61

    Не две трети но много повече от две трети. Какво означава по презумция някой друг да решава? Ами я си представете случай, когато човек бере душа, а за някой големец му трябва орган. Някой отписва човечеца защо да го лекува? Я по бързо да му вземем туй онуй, той така и не може да каже нищо. Пък и малко търговийка може да стане. Това не е грижа за човека а направо БЕЗОБРАЗИЕ !

  2. КККлан
    #60

    Виждаме как държавата обслужва най-различини корупционни интереси, скандал след скандал. Поправка, един скандал връз друг. Законът за донорско "мълчаливо съгласие, по подразбиране" е закон осигуряващ комфорт за нови разновидности корупция за сметка на потенциалните донори и коституционните права на всеки гражданин.

  3. БГ
    #59

    Професионален дилър от сенчестата икономика е намерил богат платец за един или повечко органи.Организира "случайна" смъртоносна автомобилна злополука срещу неподозиращ донор, волни и неволни ортаци помагат един или повечкото органи на горкия донор да бъдат връчени на платеца. Дилърът и верни другари получават комисионна.Не е задължително дилърът да е професионален идиот. Може да е самодеен и дори да изпревари професионалния. Пази Боже!

  4. един
    #58

    Донорството трябва да бъде много законно, но дискретно. Не може младите хора да станат жертва на нещастен случай, а после по радиа и телевизии да слушаме как са ги разфасовали и са им раздали органите. Това е грозно и потресаващо! Мъчително за близките им! Не е материал за официална новина. Има неща, които трябва да бъдат по-дискретни.

  5. Nina
    #57

    и при личните лекари за отказ, не се тюхкайте, накажете поне един път калпав закон, сега е възможно, затова бегом при личните лекари! А и ги подсетете, че отказа се вписва и в още един регистър, щот те и личните лекари не са наясно много, поне моята не беше!

  6. Гошо
    #56

    Когато има достатъчно донори няма да има дилъри на органи. Просто ще има достатъчно донори за трансплантация. Не гледайте винаги от тъмната страна на нещата. Апък който много го е страх, винаги има опция да декларира че не е съгласен. Аз лично нямам против да спася човешки живот ако вече съм мъртъв.

  7. Петър Петров
    #54

    Чета тук разни мнения, как можело да се организират "поръчкови" катастрофи, че да се вземели органите на загиналия, или пък че на някой големец му трябвал орган...Абе хора :) Трансплантацията на органии не е толкова просто неща - необходимо е да има определена имунологична съвместимост между донора и реципиента. Неслучайно за донори се предпочитат роднини.Така че тезата, че някой може умишлено да убие някой друг, за да му вземе органите е нелепа - нищо не гарантира, че тези органи ще са "подходящи"

  8. Nina
    #53

    при личния лекар с книжката!

  9. peace
    #52

    Съгласен съм с Петър Петров. Много болни мозъци има в нашата родина. И много потенциални сценаристи за трилъри :)

  10. Съвременник
    #51

    31%потенцялно съгласни,38%подържат без значение дали има декларирано съгласие и хайде сега 2/3 ВЪОБЩЕ не съгласни без декларация-нещо не се връэва ,ама НЦИОМ с извинение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.