Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки трети българин с бъбречни проблеми

11 коментара
Всеки трети българин с бъбречни проблеми

Около една трета от българите имат увреждания на бъбреците, сочат данните от скринингово проучване на хроничните бъбречни заболявания. Резултатите бяха представени пред журналисти в четвъртък от нефролога  д-р Стефан Кривошиев по повод Световния ден за борба с бъбречните заболявания, който тази година се пада на 8 март.

За сравнение в световен план проблеми с бъбреците имат 10% от населението на планетата, а у нас този дял е три пъти по-голям.

Изследването е направено през януари и февруари тази година с 1400 души от София, Пловдив, Плевен, Пазарджик, Смолян и Варна. По думите на Кривошиев обаче това е едно от малкото скринингови проучвания на бъбречните заболявания у нас. В Европа такива изследвания на бъбречната заболеваемост се правят периодично на няколко години и обхващат много повече хора, но у нас е трудно да се намерят нужните средства, обясни той.

Близо 60% от диабетиците у нас страдат и от бъбречно заболяване, това важи и за 30% от хората с наднормено тегло и 41% от хипертониците, тъй като тези заболявания повишават риска от бъбречна дисфункция.

Едва 12% от анкетираните знаят, че имат бъбречно заболяване. Този факт е особено тревожен, защото хората не обръщат такова внимание на проблемите с бъбреците, въпреки че ако те не се лекуват, това може да застраши здравето и живота на пациента, коментира Кривошиев.

Всеки ден над 30 българи умират преждевременно от сърдечно-съдови заболявания вследствие на усложнения при бъбречни проблеми.

Много често в началото, когато са лечими, бъбречните нарушения протичат без болка и някакви специални симптоми. Затова лекарите препоръчват хората между 30 и 40 години да изследват бъбреците си поне веднъж на две години, а рисковите групи - два пъти годишно.

Тестовете не са скъпи и са съвсем обикновени – изследване на урина и нивото на креатин, посочи нефрологът.

В следващите 5 години броят на пациентите на хемодиализа ще се увеличи двойно и ще стане 5 000 души, прогнозира д-р Пенчо Симеонов, председател на Българското нефрологично дружество. В света хората, които страдат от бъбречна недостатъчност, също се увеличава, коментира още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. боб-и
    #11

    всички хора с хроничен запек трябва да преминат на хляб без глутен.Хляб без глутен не бухва от мая.Пшеницата има 20%глутен.Храните без глутен са:ориз,елда,ечемик,ръж,белено просо, Кръвна група "0" е предразположена към хемороиди. Виж книгата:"Правилният начин на хранене за вашата кръвна група".

  2. боб
    #10

    брат ми сиотиде отрак на надбъбр.жлеза.дъшеря му има болни бъбреци,защото майката решила да закалява бебето с студена стая.Питайте дядовците си защо бащите им са носели широк червен пояс.Имах хемороиди,но реших въпроса като ям безглутенов хляб.Бъбреците обичат топло,но спите в ледени легла през зимата.Има електрически одеала за под чаршафите-българско производство.Мощност50вата ,пуснати на силната степен,а 40вата на слабата.По-добре е да имате топло легло,но студен въздух в стаята.Сравни 1000вата за стаята, но 50вата за леглото.А като ви стане много топло,дръпнете шнура на одеалото; на нощното шкафче се монтира контакт,свързан електрически към нощната лампа.

  3. NikKoi
    #9

    Nik, простееш брато! Комуноидното здравеопазване виновно за бъбречните заболявания?.. За лечението - може и да е виновно, ама за появата, за заболяването?

  4. nik
    #8

    Нямам нищо против аргументите на двамата форумци под мен, защото те са основателни.Но не съм съгласен с тях, защото моят коментар (8 Март 16:16) засяга не причините за заболяванията (били те демографски или други), а всички онези условия, които нормална държава е длъжна да осигури за своите, нуждаещи се от помощ, граждани така, че лечението на заболяването им, което е невъзможно поемат със свои средства, да не се оказва фатално за тях.

  5. факт
    #7

    Като президент Първанов е избран за лауреат на премията на Международния фонд за единството на православните народи през 2000–2001 и през 2002 г.[4] На церемонията на 21.01.2003 г. патриархът на Москва и на цяла Русия Алексий II пояснява, че премията се дава за личните заслуги в укрепването на единството и авторитета на Българската православна църква. В отговора си Първанов обрисува премията като израз на високите отношения между църква и държава, каквито могат да бъдат проследени в съвременната динамика.[4] Паричната част от премията е 50 000 щатски долара.[5]

  6. nik
    #6

    Бъбречни заболявания има на всякъде по света, но не са превърнати в национален проблем, както у нас - "всеки трети с бъбречен проблем".Ако условията за лекарите бяха нормални, ако средствата, необходими за лечение бяха достатъчни, ако апаратурата за хемодиализи беше достатъчна, ако донорството беше нормално регламентирано, ако средствата за скъпо струващи медикаменти бяха осигурени, ако.......Така, че, уважаеми никкой, не ме карай да ти пожелая скорошно ползване на услугите на здравеопазването в България.

  7. Aleko
    #5

    Лечението на масовите заболявания е определено от народа с горната поговорка. Това, което трябва да се прави от водачите на народа, е предпазване, или профилактика. Тя не трябва да се схваща само като елемент от медицината, а трябва да бъде по-дълбоко обмислена. Но сегашните "водачи" се вълнуват преди всичко от собствените си проблеми на днешния ден, и нямат мозък за нещо по-дългосрочно от мандат.

  8. Aleko
    #4

    Климатичните условия и може би генетични фактори на българите предразполагат към висока бъбречна заболеваемост. Това не е останало незабелязано още в древността и именно по тази причина националният костюм на българина задължително е включвал широк вълнен пояс около кръста, който го е предпазвал от настиване на бъбречната област даже и през лятото. Този елемент на облеклото сега напълно отсъства, и резултатите са налице. Тъпо е да не се обръща внимание на това и да се търси вината в недостатъчно

  9. NikKoi
    #3

    Човече, аз ползвам "услугите", за съжаление... Но заболеваемостта не зависи от политическия режим. Например в определени страни от даден район има по-висок процент от заболявания (вкл. онкологични) на стомашно-чревния тракт. В друг "пояс" - психически, депресивни и т.н. В трети - рак на кожата... Това не се определя от комуноиди или олигарски, които са на власт.

  10. n5h1
    #2

    ще е с психични отклонения,ако вече не са!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.