Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки втори лев, похарчен от държавата, отива на вятъра

Администрацията е похабила близо 83 млрд. лв. публични средства за 23 години, твърди ИПИ

9 коментара
Всеки втори лев, похарчен от държавата, отива на вятъра

Всеки втори лев, похарчен от държавата, отива на вятъра. Този извод може да се направи от ежегодния анализ на Института за пазарна икономика на държавните разходи.

Близо половината от одитираните от Сметната палата разходи, извършени от централната администрация в периода 1998-2020 г., могат да се определят като "провал". Около 1/4 от останалите средства са похарчени по-скоро успешно, а останалите 1/4 не могат да бъдат причислени към нито едната от двете категории.

Това сочи изследването "Успехите и провалите на българските правителства 1998-2020" на ИПИ, което анализира работата на централната администрация посредством одитните доклади на Сметната палата.

Цялостната картина за работата на администрацията от всички 1035 одитни доклада за последните 23 години изглежда така:

  • 438 случая на "провал" (възлизащи на 82.6 млрд. лв.);
  • 257 случая на "успех" (възлизащи на 35.3 млрд. лв.);
  • 340 "некласифицирани" случая (възлизащи на 37.8 млрд. лв.).


Графика: Институт за пазарна икономика (ИПИ)

Сегашното изследване на ИПИ е 7-о поред и допълва предишните издания с нови 69 одитни доклада. Така изследването обхваща всички публикувани от Сметната палата одитни доклади за дейността на централната администрация до 30 юни 2021 г.

Това са общо 1035 доклада, които обхващат 23 години от работата на администрацията (от 1998 до 2020 г.) и включват разходи за близо 156 млрд. лв.

На базата на поставените оценки от одитните доклади и предварително избрани критерии икономистите квалифицират работата на администрацията като "успех" или "провал". Дейностите, чието изпълнение и резултати не позволяват да се причислят към една от двете групи, са определени като "некласифицирани".

"Големият брой на "провалите" показва нехайството на администрацията към парите на данъкоплатците", коментират от ИПИ. Според икономистите в близо половината от одитираните програми, проекти и разходи държавата е лош стопанин и работи неефективно. В същото време изземва и преразпределя огромен ресурс. В този смисъл, колкото повече държавата харчи, толкова повече губят гражданите и бизнеса, твърдят от ИПИ.

Според анализа основните слабости на администрацията не се променят значително през годините. В някои случаи "провалът" на администрацията е вследствие на недостатъчен административен капацитет (вкл. липса на експертиза и лошо управление), липса на средства и външни фактори. Много са и случаите обаче, в които се констатира незаинтересованост към управлението на публичния ресурс или умишлени злоупотреби.

Основните проявления на провала са в:

  • Размиване на отговорностите при различни нива на изпълнение;
  • Опорочени обществени поръчки;
  • Лошо управление на имуществото;
  • Липса на ясни цели и индикатори, показващи постигането на резултати;
  • Неикономично харчене.

Според икономистите анализът "подсказва" и какви ще са резултатите от одитите на действията на администрацията във връзка със справяне на последствията от Covid епидемията.

"Спешността, неизвестността и необходимостта от несвойствени дейности единствено ще увеличат неефективността на и без това недобре работещата администрация. Към началото на 2021 г. плановете на правителството са да похарчи над 3 млрд. лв. за справяне с пандемията. И докато част от средствата автоматично се разпределят по конкретни пера (добавки към пенсиите, увеличение на размера на минималната пенсия, намаляване на ставката на ДДС за определени стоки и др. подобни) и не изискват оценка, то за голяма част от мерките се изисква административен капацитет и мобилизация", коментират още икономистите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #9

    Да, аз съм това,което чета. Чиновниците прости са тарикатите, а аз съм будалата - данъкоплатец, но не съвсем. Както и да е - Чиновници копулирайте се!

  2. Горскио
    #8
    Отговор на коментар #1

    Казва се преценява, а не преценя. Майна?

  3. обикновен
    #7

    Заглавието не е точно. Не отива на вятъра, а в нощни шкафчета и чекмеджета на мутрите от Мафията

  4. Филип Тотю
    #6
    Отговор на коментар #4

    Напротив, именно поради ЕС и НАТО имаме уникалният шанс да спечелим много пари, виж какви разсипии можем да си позволим. Винаги съм твърдял, че България не е бедна държава, но пропускаме, направо ПРОПИЛЯВАМЕ ужасно много възможности всичките тези години, а тази статия потвърждава думите ми. И тези 83 милиарда са официални данни загуби само от едно направление, с пропуснати ползи и други загуби реалният размер е сигурно поне 120, да не кажа двойно, над 160 милиарда. Та представете си с тези пари какво

  5. orso
    #5

    Съкращение с 90%,заплатите им да се опредялят от народа с реферндум,без бонуси затвор за корупция и сме ок.Същото и за депутатите,как може сами да си решават заплатите и бонуси,екстри ,край няма лакомията българска.

  6. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Ако това е вярно, да напускаме ЕС и НАТО и признаваме демокрацията за престъпна и прахосническа със закон!

  7. Тачев
    #3

    Всеки втори лев или поне 60ст от него са отишли за рушвети и комисионни, за кюлчета, за милярдни сметки в чужбина на крадците от ГЕРБ и присъдружната им администрация, която продължава да гласува за тях. Това е голата истина.

  8. efir2
    #2

    В НПО-тата обаче всеки лев е похарчен заслужено и ефективно. Нали така, ИПИ? Очаквам скоо да публикувате анализ за това как 100% от парите "инвестирани" в НПО са добре похарчени.

  9. variomatic
    #1

    Тодор Живков построи две Българии, Костов подари едната, сега живеем в другата, която Бойко санира и асфалтира. (Това в кръга на шегата де, но всеки сам си преценя)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.