Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки втори лев в БОРКОР е бонус

Петимата борци с трафика на хора от МС струват 144 070 лв. на година

56 коментара
Румен Миланов, снимка БГНЕС

БОРКОР все още не функционира, но за сметка на това служителите в звеното за борба с корупцията и организираната престъпност са получавали двойни заплати през 2011 година, сочи отчетът на изпълнението на бюджета на Министерския съвет.

За почти една година работа в структурата са назначени едва 11 от планираните 144 души, но средно през 2011-та щатът на БОРКОР е бил от 7 души. Тези служители са получили основни заплати за общо 101 000 лева, но към тях са взели бонуси, хонорари и пари по граждански договори за още 103 000 лева. От сметката става ясно, че за всеки борец с корупцията в Министерския съвет данъкоплатците дават средно по 29 000 лева годишно или 2400 лева месечна заплата. Парите за осигуровки са други 27 700 лева.

През декември миналата година шефът на БОРКОР Румен Миланов изпрати на Mediapool отговор по Закона за достъп до обществена информация, в който се казваше, че средната брутна заплата в звеното е 621.08 стотинки. След публикацията, че с бонусите заплатите ще нараснат поне двойно, Миланов изпрати сигнал срещу Mediapool до Националния съвет за журналистическа етика заради разпространяването на невярна и информация. Шефът на БОРКОР се оказа прав, защото с надбавките неговата заплата и тази на подчинените му скача не двойно, а четворно.

Министерският съвет не води борба само с корупцията и организираната престъпност, но и с трафика на хора. В специално звено, което трябва да противодейства на този вид посегателство срещу личността, работят петима души. През 2011 година те са получили заплати за 80 000 лева, а върху тях са взели и надбавки за 36 300 лева. Така един борец срещу трафика на хора в МС взима средно 2000 лева на месец и то с вече платени осигуровки. Не е ясно как точно тези служители противодействат на трафика на хора, след като БОРКОР бе създаден именно да прави анализи в тази област. Междувременно същата цел имат МВР и ДАНС.

През 2011 година институциите, които се водят на финансиране към Министерския съвет, са получили седем пъти повече пари за бонуси от предвидено в Закона за бюджета. При финансова рамка от 650 000 лева са раздадени 4.25 милиона лева. Отделно от тях са дадени 4.08 милиона лева под формата на хонорари и граждански договори. Тези пари няма как да дойдат от спестеното от работни заплати, защото по това перо са икономисани само 2 млн. лева.

Основната част от непредвидените в бюджета надбавки са отишли към правителствена болница "Лозенец" – 3 милиона лева. Това вдига с 50% парите за заплати в болницата и те достигат 9 милиона лева при щат от 733 души. Здравното заведение е похарчило през година общо 28.6 милиона лева при отпуснати по закон 12.2 милиона лева. Другите сериозни суми за бонуси и хонорари са раздадени от 28-те областни администрации – 2.7 млн. лева при 8 милиона лева предвидени за основни заплати. За разлика от болница "Лозенец" обаче областните управи са получили с половин милион лева по-малко, отколкото е записано в Закона за бюджета за 2011 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

56 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #56

    Статията е пълна с неверни данни. Комисията за борба с трафика на хора вече пусна опровержение: http://antitraffic.government.bg/bg/arhiv/1124-oproverjenie Добре е Красен да не бърза да изпълнява поръчки, преди да се е убедил, че това, което са му казали да пише, е истина! Защото сме малка страна и когато някой се окаже мекере, това му е за цял живот!

  2. Анонимен
    #55

    Не мога да си представя колко трябва един държавник да е пълен нещастник, за да даде такова осмиващо - опозоряващо име на една структура - "БОРКОР"!!!

  3. Анонимен
    #54

    24!

  4. Анонимен
    #53

    Р, сега какво ще каже Тиквата? Тези са на негово пряко подчинение и лично си ги е подбирал.

  5. Анонимен
    #52

    Писна ни от полицейски структури без никакви идеи и с многократно припокриване на функциите!

  6. Анонимен
    #51

    БОРКОР е поредната мъртвородена и нищоправеща структура,която няма никакви реални правомощия,освен да си разпределя заплати и бонуси..Създаването на аналитични структури,които дублира наличните такива в полицията,ДАНС,ГДБОП,прокуратурата ,следствието и др..просто прави системата още по-тромава...Резултата от цялото упражнение са едни грешно похарчени милиони,при положение че хората,които реално работят на терен нямат компютри,консумативи и бензин за колите..какво ще анализират тия синковци,когато

  7. Анонимен
    #50

    В България бонус = кражба!

  8. Анонимен
    #49

    друга мутра

  9. Анонимен
    #48

    И този мизерник вече над 20 години все началства и се пише за най-големият специалист по сигурността. И на него заедно с онова друго недоразумение Цветлин Йовчев и Подлизуркато Кирчо Киров им е възложено да правят законите за националната сигурност. Ако не беше тъжно и страшно, щеше да е комично. Тримата глупаци!

  10. Анонимен
    #47

    Бойко да нареди да върнат парите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.