Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вселенската патриаршия даде независимост на Украинската православна църква

16 коментара
Вселенската патриаршия даде независимост на Украинската православна църква

Синодът на Вселенската патриаршия предостави автокефалия на Украинската православна църква. Това съобщи във Фейсбук говорителят на Украинската православна църква и Киевската патриаршия Евстратий Зоря, цитиран от украинската агенция Униан. Информацията за решението на Синода, взето на провелото се от 9-ти октомври до днес в Истанбул при закрити врата заседание, била потвърдена от няколко източника.

В Украйна сега има две църкви - едната свързана с Москва, другата - с Киевската патриаршия.

Киевската патриаршия се самопровъзгласи през 1992 г., когато Украйна стана независима, и не е призната от нито една православна църква в света.

Свързаната с Московската патриаршия църква е най-голямата религиозна общност в Украйна по брой енории, но все повече украинци обаче се самоопределят като последователи на Киевската патриаршия.

През 2016 година предводителите на Киевската патриаршия-Украинска православна църква (УПЦ) патриарх Филарет и митрополит Макарий поискаха от вселенския патриарх Вартоломей да предостави автокефалия на православната църква в Украйна, да признае за недействителен актът от 1686 година, с който Киевската митрополия се е присъединила към Московската патриаршия и да издаде т.нар. томос за автокефалия на православната църква в Украйна.

Говорителят Евстратий Зоря определя това събитие като "незаконно анексиране на Киевската митрополия от Руската Църква през 1686 г.".

Агенция Униан припомня, че от 988-ма до 1686 година в статута си на митрополия Украинската църква е принадлежала към патриаршията в Константинопол. Според днешната Киевска патриаршия Московската патриаршия няма никакво основание да претендира за званието църква-майка по отношение на УПЦ, тъй като е основана 600 години по-късно 0 през 1589 година.

На това тълкувание естествено се противопоставят Руската православна църква и нейното поделение в Украйна.

Московската патриаршия предупреди, че в Украйна може да избухнат протести, ако Вселенският патриарх признае независима от Москва украинска патриаршия.

Митрополит Иларион, който оглавява отдела за външните отношения в Московската патриаршия, предупреди, че ако украинските власти допуснат конфискуване на православни храмове от подготвяната автокефална църква, хората ще излязат по улиците, за да защитят своите светини.

"Вече виждаме, че в Украйна се конфискуват православни храмове и вярващите се готвят да ги защитят. Можем само да си представим какво ще стане, ако конфискуването бъде официално одобрено от властите или придобие системен характер. Хората, разбира се, ще излязат на улицата и ще бранят светините си", заяви митрополитът в сряда, цитиран от ТАСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #16
    Отговор на коментар #15

    Edin.drug, разбира се, не става дума за канонически различия. Приликата се състои в съчетанието на социално-икономическите,политическите и културните промени с надигналото се недоволство от корупцията и скубането,а и от "топенето" на неугодни българи пред турските власти.

  2. edin.drug
    #15
    Отговор на коментар #13

    В Османската империя българските и всички други християни са поставени под юрисдикцията на Вселенския патриарх и образуват "народът на ромеите" - Румилет. Нашата автокефалия не е разкол - за да бъде сравнявана с Реформацията. Тук става въпрос не за съществени църковни промени, а само за юрисдикция. И да - по чисто национални, а не по църковни причини, във връзка с националните движения. Нашата Охридска архиепископия е била неправомерно отнета от Константинопол и неправомерно дадена на Сръбската църква

  3. Лизи Гугуткова
    #14

    Руската църква да не се е пръкнала сама като самостойна . Същата Вселенската патриаршия я признала през 16 век. По този начин УПЦ КП се отскубва от хватката на Московията. В края на 17-и век Московията слага ръка върху Киевската митрополия, след натиск, машинации и подкупи. Намерението на Вселенската патриаршия за даване независимост на УПЦ беше посрещнато с истерия от Москва, от там неколкократно бяха отправяни заплахи дори и за религиозна война, както и за отцепване на РПЦ. И пак става въпрос за пари ! 1/3 от приходите са от Украйна. В укриинката църва има много руски агенти и предатели. Дано се очистят-ние не успяхме.

  4. Практик от София
    #13

    През хиляда осемстотин двайсет и шеста година султан Махмуд Втори поставя началото на държавна реорганизация, известна под името "Танзимат". Приетите закони, поне на книга, третират равноправно имперските поданици, независимо от техния народностен произход и верска принадлежност. През петдесетте години българското движение за отделяне от гръцката патриаршия придобива общонационален обхват и се доближава в методите и целите си до Немската реформация. На двадесет и седми февруари хиляда осемстотин

  5. бай Сандю
    #12
    Отговор на коментар #6

    Знанията ти за руската история от кои учебници са? Прочети малко исторически буквари, написани със стария првопис дето е с "Ъ" (както ти е ника). Всичко друго е прекроено по коминтерновски.

  6. dimitardi100
    #11

    Рано или късно истината излиза на яве !

  7. edin.drug
    #10
    Отговор на коментар #6

    Киевска Рус както можеш лесно да се усетиш се намира в Киев и околните територии. Руската империя е нещо константно само в съветските/путлеристанските учебници. Тя възниква МНОГО КЪСНО. Преди да набере мощ Московското княжество - Киевското е център и митрополия. Доста по-древна митрополия. Църквата не се дели по етнос, а по географски области. Те могат да съвпаднат, а могат и да не съвпаднат с етноса на населението. Освен това земите на по-сетне възникналото Московско царство (ако искаш и империя)

  8. edin.drug
    #9
    Отговор на коментар #5

    Мишок, теб са те объркали! Тук публиката все пак малко от малко отбира. Трябваше да те делегират да пишеш в някой от пенсионерските вестници, които ги раздават по метрото. Там може и да клъвне някой на твоите смехотворни басни.

  9. Kiril Kovatchev
    #8

    Бавно но необратимо украинците премахват остатъците от руското робство. Да им е честита независимостта!

  10. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.