Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всички административни актове ще подлежат на съдебен контрол

5 коментара

След промени на конституцията всички административни актове вече ще подлежат на съдебен контрол, съобщи в четвъртък заместник -председателят на парламента Камелия Касабова след среща на юристи от НДСВ с председателя на Върховния административен съд (ВАС) Констнантин Пенчев. Разговорът им се състоя в правителствена болница “Лозенец”, където Пенчев е на лечение.

След срещата на предизборния щаб на НДСВ с главния прокурор Никола Филчев и негови подчинени, това е втора среща по консултиране на предизборната програма на партията в частта ѝ за съдебната реформа.

Касабова припомни, че в момента от съдебен контрол са изключени актовете на БНБ, обществените поръчки и отчуждаването на земи, които са записани в специален закон. Идеите бяха лансирани от Константин Пенчев още при избирането му за върховен съдия преди година, когато напусна парламента и НДСВ.

По думите на Камелия Касабова, мандатът на парламентарната комисия за промени в конституцията, на която тя беше председател, не е позволил тези изменения на основния закон да бъдат гледани от сегашния парламент.

Друга предлагани от НДСВ и от шефа на ВАС промени са свързани с разграничение на актовете на министрите като работодатели от актовете им като органи на администрацията. В момента ВАС бил затрупан с обжалване на уволнения.

Юристите от НДСВ признаха като свой пропуск забавянето на приемането на вече подготвения Административно-процесуален кодекс (АПК). Документът беше одобрен от правителството, но не беше внесен в парламента поради липса на технологично време за разглеждането му до края на мандата на това събрание. Камелия Касабова подчерта, че този закон не е свързан с определени евродирективи и трябва да мине през широко обсъждане за приемането му. Това ще е една от първите ни стъпки в следващия мандат, обясни Касабова.

Колегата ѝ Даниел Вълчев обясни, че вече има някаква яснота сред съдиите, че ВАС има нужда от 10-12 районни съдилища. Тяхното създаване е предвидено в АПК. По този начин ще се облекчи работата на съда и ще има по-голяма възможност за изпълняване на другата си функция – тълкуване на административните актове, допълни и Константин Пенчев. Той изрази надежда, че части от проекта или целия ще бъдат приети от следващия парламент. Формално законът трябва да бъде внесен и одобрен от следващия кабинет, допълни върховният съдия.

Председателят на ВАС получи от бившите си колеги от НДСВ оригинално копие на договора за присъединяване към ЕС.

Антон Станков, който е сред четиримата министри, които не са сред водачите на царските листи за изборите, не присъства нито на консултациите с прокуратурата, нито на тези с ВАС, макар че неговото министерство има водеща роля по изготвянето на новия Наказателно –процесуален кодекс.

В четвъртък Станков повтори пред журналисти, че правителството ще гледа законопроекта на 12 май и до средата на месеца ще го внесе в парламента.

“Няма никакво тайно писане на законопроекта, нито пък чакаме да мръкне, за почнем да го пишем “на тъмно”. Мога да уверя, че законопроектът е готов”, каза Станков в отговор на протестно писмо на следствието и прокуратурата от миналата седмица.

По думите му, законопроектът “категорично отговаря на всички препоръки на европейските експерти”.

Време за обсъждане на закона ще има, тъй като с него ще се занимава следващият парламент, който трябва да се заеме с НПК по най-бързия начин, тъй като през есента Европейската комисия ще излезе с оценка за напредъка на България по тази тема, обясни още Станков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Чворовски
    #6

    Ще можем ли да съдим компенсаторните лапачи и продавачите на магистрали на уж португалски концесионери? Ще можем ли да заведем дело срещу ограбването на Рилските гори от Симо- 2?Ще можем ли да съдим Велчев Яхтения за грабежа и зогубите от Брейдитата?

  2. И.Иванов, Швеция
    #4

    Иван Иванов,Упсала, ШвецияНДСВ имаше четири години на разположение да наложи в обикновените закони отдавна наличната в Конституцията разпоредба, даваща на гражданите и юридическите лица правото да могат да обжалват всички административни актове, които ги засягат:Чл. 120.(2) Гражданите и юридическите лица могат да обжалват всички административни актове, които ги засягат, освен изрично посочените със закон.Това НДСВ не направи.Константин Пенчев имаше над година на разположение за да предложи на Общото

  3. Вели
    #3

    КОМУНИСТИТЕ СА ЦИГАНИ !!!!!КОМУНИСТЪТ МАРИН ПОМИЛВА ЦИГАНИН С КРИМИНАЛНА ПРИСЪДА!ТОВА ГИ ОПРЕДЕЛЯ И КАТО КРИМИНАЛНИ ПРЕСТЪПНИЦИ!!БАЩИ НА УЛИЧНИЯ БАНДИТИЗЪМ!!!ПАК ЛИ ЩЕ ГЛАСУВАТЕ ЗА МАРИН И БСП???

  4. Вели
    #2

    КОМУНИСТИТЕ СА ЦИГАНИ !!!!!КОМУНИСТЪТ МАРИН ПОМИЛВА ЦИГАНИН С КРИМИНАЛНА ПРИСЪДА!ТОВА ГИ ОПРЕДЕЛЯ И КАТО КРИМИНАЛНИ ПРЕСТЪПНИЦИ!!БАЩИ НА УЛИЧНИЯ БАНДИТИЗЪМ!!!ПАК ЛИ ЩЕ ГЛАСУВАТЕ ЗА МАРИН И БСП???

  5. Питащ
    #1

    Подлежи ли на съдебен или друг контрол?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.