Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всички браншови участници в строителството трябва да бъдат включени в един закон

7 коментара
Всички браншови участници в строителството трябва да бъдат включени в един закон

Г- н Бакалов, смятате ли, че строителните фирми имат нужда от такава регламентация, каквато в момента предлага Министерство на регионалното развитие и благоустройството в проектозакона за регистрацията?

По принцип има нужда от закон, но въпросът е, че всеки един от участниците в този процес трябва да бъде ясно и добре регламентиран. Създаде се закон за камарите на архитектите и на инженерите проектанти. По същия начин сега се регламентира и браншовата организация на втория участник в този процес – строителя. И аз съм убеден, че съвсем скоро ще се регламентира и дейността на консултантите в този строителен процес, защото тази дейност се развива с по-бързи темпове, отколкото ние можем да предложим промени в законодателството.

Не смятате ли, че този проектозакон регламентира само Българска строителна камара?

Според мен в него има редица точки, които биха могли да се прецизират, като примерно праговете за отделните строители. Трябва да се помисли и дали чрез част от  текстовете няма да се стигне до дискриминация на някои от строителните фирми.

Доколкото си спомням, ваши колеги настояваха за отделяне на онази част от Закона за устройство на територията (ЗУТ), които третират строителството, в отделен закон. Смятате ли, че такъв закон за строителството ще е по-полезен на строителите, отколкото закон за регистрацията им?

От закон за строителството вероятно има нужда, като се отделят текстовете, които касаят само строителната дейност. Това обаче означава, че трябва да се преосмисли отново изцяло ЗУТ и като претеглим всички “за” и “против”, аз не смятам, че това е добър вариант. Защото всички сме свикнали вече със ЗУТ и по-скоро трябва да се прецизират някои от текстовете в него.

Колкото до предложения законопроект, смятам, че трябва да се предложи един общ закон за браншовите организации. Изготвянето на отделни закони за отделните дейности довежда до дисбаланс, който би се получил и в ЗУТ, ако се даде превес само на една от дейностите на основните участници в инвестиционния процес.

Този закон всъщност дори не регламентира бранша, а регламентира само Българска строителна камара и не съм сигурен какъв друг ефект може да има. В момента законът за камарите на архитектите и инженерите няма друг ефект, освен да разписва дейността на тези две камари.

Става ли по-прозрачна дейността на един бранш, когато се опише в специален закон?

Като председател на асоциация, съм се убедил, че регламентирането със закон прави организациите по-мързеливи. Или ако бъдат регламентирани, то нека са регламентирани всички. Организациите трябва да отстояват сами мястото си в обществото, но държавата е тази, която трябва да създава условия за равнопоставеност. Всички отиваме към Европейския съюз и към гражданските общества. 

Знаете ли как е решен проблемът в страните – членки на ЕС?

Ще ви дам пример с Чехия и Словакия, където камарата им си беше извоювала позиция и без подобно регламентиране със закон. При влизането на страните в ЕС там излезе закон, в който беше изрично разписано, че браншови организации, в които членството е задължително, са извън закона. На практиката задължителното членство в каквато и да е организация се намира извън разбирането на ЕС за развитието на гражданското общество.

Подготвеният от МРРБ законопроект беше ли изпратен официално на вашата асоциация за мнение?

Официално не ни е изпращан, но ние планираме да дадем официално становище. Във вторник (31 януари) ще имаме заседание на Управителния съвет на асоциацията и една от точките е да обсъдим компетентни мнения на архитекти, инженери, юристи и икономисти по публикувания текст. Друг важен проблем, по който ще дискутираме, е възможността наши членове да получават компетентни отговори при възникнали въпроси от изтъкнати специалисти – архитекти, инженери, юристи, икономисти и др. 

Защо се получава така, че ръководството на МРРБ непрекъснато говори за облекчаване на разрешителни и лицензионни режими в ЗУТ, а на практика се добавят нови, но в други закони?

Обърнете внимание, че всички облекчения в ЗУТ на различните участници в строително-инвестиционния процес се прехвърлят като ангажимент на консултанта. При разрешенията за строеж, ако има оценка на консултант, се издават за 7 дни, а когато няма - за 30 дни. Въведе се и удостоверение за ползване, което означава, че консултантската фирма е проверила строежа и въз основа на нейните заключения се издава удостоверение от общината, че той е годен за ползване. Идеята е да се облекчи целия процес, като консултантските фирми поемат голяма част от ангажиментите на другите участници. Защото всички те подлежат на един много тежък лицензионен режим, за да получат право да работят. А колко са общинските организации, които могат да се похвалят с такава проверка на компетентността?

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Красимира
    #8

    Точно така! През 2005 г. Комисията за защита на конкуренцията бе сезирана във връзка с изискването за задължително членство на правоспособните проектанти в Камарите на архитектите и на инженерите в инвестиционното проектиране. За жалост Законите за двете Камари продължават да съществуват - въпреки изисканията на ЕС!Докога ли?

  2. Владо
    #7

    Докато не ги претрепем с камъни. Децата и внуците им да знаят, че хората са ги гонили с павета, защото ТОЛКОВА ЧОВЕШКИ ОТПАДЪК СЪБРАН НА ЕДНО МЯСТО НЕ СЪМ ВИЖДАЛ НИКЪДЕ ДРУГАДЕ, В ОСВЕН В НАСТОЯЩОТО ПРАВИТЕЛСТВО!

  3. stroitel
    #5

    Как хитричко си прокараха наредбичката наглите семейство Бакалови - Маринчо и Валя (тя ще да е май изобретателят на тази идея, бидейки юрисконсулт дълги години в УАГ)! И си писали едни разценки, едни тарифи - 25 лв. на час! 200 лв. надница! Или 4 евро на м2! Кротко, по европейски!Какво ли ще стане, ако и хлебарите си направят една Камара по европейски, измислят си печати за правоспособност и сложат минимална цена на хляба 5 евро на брой? Обаче само за проектанти!Защото те са най-европейци от всички българи!Ясно е, че и това недъгаво отроче на българския некадърнитет ще просъществува ден до пладне, но дотогава ще разплаче много майки.

  4. Архитект
    #4

    Такъв Закон сътвориха Валя Бакалова и компания - уникално неграмотен. А този Марин Бакалов какво общо има с Камарата на архитектите и Камарата на инженерите? Нищо. Води Камара на КОНСУЛТАНТИТЕ (Супервайзерите), които взимат много пари без да работят! Затова вече взеха и да падат сградите.

  5. joker ot publikata
    #3

    zashto da ima zakoni kato moje institucii kato tiahnata da dyrji neshtata iz kyso! taka li e Marincho!Как хитричко си прокараха наредбичката наглите семейство Бакалови - Маринчо и Валя (тя ще да е май изобретателят на тази идея, бидейки юрисконсулт дълги години в УАГ)! И си писали едни разценки, едни тарифи - 25 лв. на час! 200 лв. надница! Или 4 евро на м2! Кротко, по европейски!Какво ли ще стане, ако и хлебарите си направят една Камара по европейски, измислят си печати за правоспособност и сложат

  6. Борисов
    #2

    И този другар не е наясно с нещата. Само ще спомена, че "удостоверение за ползване" се издаваше до лятото на 2003 г. - по отменена Наредба. Сега би трябвало за малките обекти да има регистрационен режим, ама няма. В много райони разни некадърници се правят на "приемателна комисия" и пр. Разрешение за строеж се издава в посочените срокове само на книга. Ако в малката община не са на кеф - 2-3 месеца не ти мърдат, а може и повече. А що се отнася до специалните привилегии на двете камари - на архитектите и на инженерите - трябваше да осигурят прилични заплати на още 200-250 хрантутници, които или не могат, или ги мързи да си вадят хляба с работа.

  7. DA OBOBSHTIM
    #1

    "При влизането на страните в ЕС там излезе закон, в който беше изрично разписано, че браншови организации, в които членството е задължително, са извън закона. На практиката задължителното членство в каквато и да е организация се намира извън разбирането на ЕС за развитието на гражданското общество."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.