Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всички държавни служители зад граница ще имат мандати

Премиерът до седмица ще каже кои остават на постовете си

12 коментара

Предложението на външния министър Николай Младенов да се въведе мандатност за всички държавни длъжности зад граница, а първият дипломат да решава кога са възможни изключения за заемането на даден пост за по дълго време не е било прието от всички други министри. Това става ясно от стенограмата на правителственото заседание, която бе публикувана в четвъртък.

В крайна сметка предложението на Младенов за реда, при който да се командироват зад граница в държавната администрация е прието на вносител. Така срокът, за който служителите са командировани дългосрочно в задгранично представителство, става четири години. Задграничният мандат може да бъде продължаван по изключение, след съгласуване с министъра на външните работи, и със срок не по-дълъг от една година.

Остава възможността обаче, ако няма конкурентни кандидати за съответния пост, да бъде поискано продължение на мандатите и след петата години.

Младенов мотивира предложението си с това, че в момента има около 60 представители на различни министерства, командировани зад граница, като в някои случаи дадени служители заемат едни и същи постове за много години. Според Младенов обаче трябва повече служители да се подготвят за работа зад граница предвид това, че през 2018 г. на България ѝ предстои до поеме председателството на Европейския съюз.

Вицепремиерът Цветан Цветанов обаче посочва, че не би следвало да има подобна ротация.

"Имам трима-четирима служители, които са на подобни мандати за повече от 4 години, но те изпълняват много по-добре задачите си, отколкото всеки друг, който бих могъл да изпратя, а и все пак в оперативното полицейско сътрудничество някой път е необходимо да има доверие", посочва Цветанов.

Министърът на екологията Нона Караджова подкрепя Цветанов, но премиерът поддържа предложението на Младенов, като посочва, че "има изпратени служители отпреди, които буквално работят срещу нас".

Военният министър Аню Ангелов също има резерви.

"Има служители, които са служители на определени ведомства, които също аз не разбирам как, например, министърът на външните работи ще оцени техния професионален опит и езикова подготовка, за да може да каже – да, той ще замине или няма да замине по предложение на съответния ръководител на ведомство. Има някои неща, които не са огледани достатъчно добре. Не знам защо се бърза. Аз съм привърженик, ние даже имаме по-къси срокове. Мандатът на моите служители е три години. При всички случаи максимум с една година мога да го удължа. Освен това се иска един срок от три месеца, за да отговори министърът на външните работи дали е възможно това да стане. Това е много дълъг срок за нас – три месеца. Трябва да научим нашата администрация да работи много по-бързо", посочва Ангелов.

В крайна сметка предложението е прието на вносител.

Борисов от своя страна разпорежда всички 60 души, командировани в чужбина извън външното министерство, да подготвят до седмица отчети от три страници, на база на които той ще определи кои да останат на постовете си.

"Искам отчетите им в рамките на три страници за годината, какво са свършили и една страничка план за следващата година на всичките ви представители. За следващия Министерски съвет да ми бъдат сложени на бюрото. Всичките ви представители поименно да са написали – аз за една година свърших за толкова пари работа. Да видим тогава кой какво е свършил. И после аз ще ви кажа кои ще останат", заявява Борисов.

"Почти, да не кажа всички министерства, имат представители къде ли не. Едни са в европейското представителство, други са по посолствата. Всички получават заплати в хиляди евро, повече от всеки един от нас. Накрая като се сумират тези пари стават една голяма сума. Всеки месец, плюс ваканции, отпуски и т. н. Да не говорим семейства и всичко останало. Затова аз аплодирам това предложение на Младенов и Дянков, но то трябва да отиде още по-далеч. Не може ли, особено в сфери, в които с един, с двама представители да обслужват повече министерства в посолствата. За всяко едно нещо това ни е разход. Аз да ви кажа, като отида някъде и покрай министрите, които са с мен, изведнъж като плъзнат хора непознати, аз мисля, че са от домакините. Като почна да ги разпитвам, те ми отговарят – аз съм представител на земеделието, на икономиката, на туризма и индустрията, хиляди. И имат ли при вас те отчети за дейността си, какво правят всеки месец, какво правят всеки ден, резултати, планове, задачи. Хайде стига сега, спорим тук за глупост ", посочва Борисов.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    външният министър н. младенов заслужава поздравления, ако успее да сложи малко повече ред с ротациите и задграничните командировки. въвеждането на мандатност е абсолютно задължителна за да има прогрес. парадоксално е едни и същи хора години наред да "работят" на едно и също място без да са направили нещо съществено (такъв е случаят с ленче поптодорова и тихчо стойчев които са си "заплюли" мисия вашингтон още от 20002 г.) това е груб конфликт на интереси, к. води до корупция и не се гледа с добро око от чуждите дипломати. незаменими хора няма . би трябвало да се даде шанса на повече хора да се ротират и излизат навън.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  4. Анонимен
    #9

    Няма да стигне за магистрагура на дечицата им...

  5. Анонимен
    #8

    До №3.Всяко правителство си играе на наши и ваши, но съвсем наши бяха преди 1989г.когато беше невъзможно там да попадне човек, който да не е верен човек на БКП и КПСС. И до този момент там преобладаващо работят тези хора, които са завършили в СССР, тоест с абсолютна сигурност са агенти на КГБ.Всички останали правителства по време на демокрацията са назначавали някой и друг свой човек, но гръбнакът на МВнР са старите кадри на БКП и КПСС.

  6. Анонимен
    #7

    E хайде сега - мандатите са нещо нормално - не ми се вярвя до сега да не е имало мандатност - намерили са се нужните параграфчета, по които това не се спазва...

  7. Анонимен
    #6

    Много неща в бедната ни държавица биха се оправили, ако се премахнат привилегиите на политиците. Първо- ще се спести много народна пара;Второ- ще изчезне този див ламтеж за постове. Който иска да работи за народа си, може да работи и за малко пари;Трето-няма да може келяви политици да се бъркат в работата на държавни, общински, че и частни организации с ходатайства за наши хора и други благини.
    Лошото е, че май им изтървахме въженцето-депутатите си определят привилегиите и само те могат да си ги

  8. Анонимен
    #5

    Жалко, че тези, които всеки път обслужват антуражите на нашите държавни мъже и жени си мълчат. Тогава би станало ясно каква пара се троши за ненужни командировки с любовници и сие и колко работа се върщи - нула. Така че първо Бойко да ограничи командировките както своите така и на неговите тунеядци и да престане с този популизъм. Посолствата са се превърнали в туристически агенция за организиране на разходките и гуляите на прииждащите управляващи. Затова са заинтересовани да изчистят всички, които

  9. Анонимен
    #4

    Познайте кои са първите двама, които Бойко Борисов ще остави още зад граница. Това са представителите на цецовото ведомство МВР - Георги Ненов - 10-а година в Берлин, и Милчо Милчев - 9-а година във Виена,които лично Бойко като главен секретар на МВР изпрати в чужбина и те достойно защитават икономическите и всякакви други негови интереси. Много странно за какво оперативно полицейско сътрудничество става въпрос както твърди Цв.Цв.

  10. Анонимен
    #3

    Всяко правителство си играе на наши и ваши във Външно още от времето на небеизвестния пазарджишки мошеник (фалшифициран избор в парламента) Стоян Ганев. Така вече 20 години почти всичко читаво и знаещо беше изхвърлено под всеки измислен повод от сферата на българската дипломация. Важното е любовницата, сина, дъщерята, братовчеда и т.н да бъде назначен. Защо не огледате списъка на най-новите назначения на Ники, Бойко и Росен. Те са срам за българската държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.