Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всички депутати се съгласиха за комисия по изборния закон

0 коментара
Всички депутати се съгласиха за комисия по изборния закон

Опозицията прие предложението на БСП за създаване на специална временна комисия, която "да форсира поправките в изборния закон", на които вече са посветени 11 проекта на различни партии, повече от година се обсъждат с променлив интензитет от политиците по конференции и медии, но така и не стигнаха до пленарна зала.

Комисията ще бъде съставена от 15 народни представители – петима от Коалиция за България, по двама от НДСВ и ДПС, и по един за опозиционните групи и независимите. Неин председател най-вероятно ще е шефът на червените депутати Ангел Найденов.

Очаква се предложението да бъде разгледано в четвъртък, а следващият ден да бъде гласувано.

Наличието на специална комисия обаче едва ли ще доведе до съществена промяна в сегашния изборен закон, тъй като вече е твърде късно, а и тройната коалиция не е обединена около един проект.

Към момента има 11 проекта за промяна в Закона за избор на народни представители и един за изборите за Европейски парламент. БСП, които са поели ангажимент пред президента Георги Първанов да въведат мажоритарен елемент във вота, предлагат мажоритарни листи за НС в 58 едномандатни района, както и запазване на пропорционалните партийни листи в 31 района.

НДСВ обявиха, че няма да подкрепят такъв закон. Те, както и десните парии са привърженици на преференциално гласуване – тоест избирателят сам да подрежда партийната пропорционална листа. ДПС нямат свои законопроект, но твърдят, че най-вероятно ще подкрепят коалиционния си партньор БСП за мажоритарния вот, "защото това не им обърква сметките".

Според мнозинството, както и опозицията, промените трябва да са и в посока ограничаването на купуването на гласове, за което обаче през последните няколко години бяха направени редица законови поправки, но процесът така и не спря, дори се задълбочава.

Ангел Найденов коментира пред репортери в НС, че "нямат възражения един от приоритетите на комисията да бъде противодействието на купуването на гласове".

Работата на комисията е ограничена от сроковете, в които трябва да се състоят изборите за ЕП, които ще са на 7 юни, както и за НС, за които няма окончателно решение, но най-вероятно ще са в началото на юли.

"От опозицията се съгласихме със създаването на такава комисия с идеята, че изборното законодателство наистина ще бъде променено", обясни участието на десницата Ваньо Шарков (ОДС). По думите му парламентарната комисия по правни въпроси "е затлачена" със закони.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.