Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всички онлайн покупки от страни извън ЕС ще бъдат облагани с ДДС

6 коментара
Всички онлайн покупки от страни извън ЕС ще бъдат облагани с ДДС

В четвъртък влизат в сила новите европейски правила за онлайн пазаруването, които предвиждат облагане с ДДС на всички стоки, купвани от страни извън ЕС, съобщи Европейската комисия.

Действащите досега правила са въведени през 1993 година, но те не бяха съобразени с ръста на електронната търговия. Пандемията допълнително ускори бурното развитие на онлайн търговията на дребно, констатира ЕК. Промените целят дължимият ДДС върху онлайн продажбите да се плаща в държавата на потребителя.

Досега стоките на стойност под 22 евро, внасяни в ЕС от чуждестранни дружества, бяха освободени от ДДС. Това освобождаване се отменя. От сега нататък ДДС ще се начислява върху всички стоки, внасяни в ЕС.

С досегашното изключение се злоупотребяваше масово и продавачи извън ЕС са етикетирали неправилно пратки със стоки, за да се облагодетелстват. Този пропуск е позволил на такива дружества да се възползват за сметка на европейските и е струвал на бюджета на ЕС около 7 милиарда евро годишно и по-голяма данъчна тежест за другите данъкоплатци.

Досега онлайн продавачите трябваше да са регистрирани по ДДС във всяка държава от ЕС, където имат оборот над определен общ праг, различен в отделните страни. От 1 юли тези различни прагове се заменят с един общ за ЕС праг от 10 000 евро, над който ДДС трябва да бъде платен в държавата, където се доставят стоките.

За да се опрости работата на тези дружества и да се улеснят продажбите им в други държави от ЕС, онлайн продавачите вече могат да се регистрират в електронен портал, от който да изпълняват всички свои задължения по ДДС за продажбите си в ЕС. Прагът от 10 000 евро се прилага от 2019 г. за електронните услуги, продавани онлайн.

Търговците могат да се регистрират в собствената си държава и на собствения си език. След като се регистрира, онлайн търговецът на дребно може да уведомява за ДДС и да го плаща в системата за всички свои продажби в ЕС, като подава тримесечна декларация. ДДС ще се пренасочва към съответната държава от ЕС с помощта на системата, се уточнява в съобщението.

Въвеждането на системата при внос за продавачи от държави извън ЕС ще им позволи лесно да се регистрират за целите на ДДС, така че правилният размер на данъка да достига до държавата, където е дължим. За потребителите това означава много по-голяма прозрачност и ДДС да бъде част от продажната цена. Така би трябвало да отпаднат исканията за допълнително плащане от митници или куриерски служби, когато стоките пристигат в държавата на купувача, пояснява ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    Това е скрит начин за налагане на пазарно предимство. От това ще имат полза страните с най-голям стоков оборот в Европейското пространство.

  2. анита хегерланд
    #5

    Прекрасна идея, която се прескача от китайските производители по много лесен начин. Огромна част от тях продават "произведено" в Германия, или във Великобритания, което е директен внос от Китай. Виждам ежедневно такива стоки в немските вериги магазини: дрехи, обувки, домакински електроуреди, кухненски съдове, химически препарати... Проверка на наши органи може да установи, че китайските стоки се преетикират и това е същността на американските мита.

  3. The Rock
    #4

    Естествено!!! НЕ може китайския комунист с крадени технологии от ЕС да залива същия този ЕС с китайската си стока и със същите пари да се репчи с нови оръжия на същия този ЕС. Вдявайте ги малко тези неща! Ако китайските комунисти използваха тези пари за други цели, можеше да се помисли нещо, но да имаш втория в света бюджет за оръжие с нашите пари, няма да стане! Дано ДДС да бъде с някакъв нормален размер а не, да речем 30 %!

  4. someone
    #3

    И не стига, че карат хората да си плащат като попове, ами и пратките идват от извън ЕС до бг по-бързо, отколкото от брсц/митница до пощенска станция, за което заплатено "удоволствие" се чака минимум 2 седмици. Да ви имам нещастната "организация"!

  5. pump it!
    #2

    Отвратителен протекционизъм! Но пък нищо изненадващо. След като ни принудиха да плащаме въздуха, който дишаме(купувайки непрекъснато маски), що да не ни шибнат данък и за всичко останало?!

  6. someone
    #1

    Значи за стока за 5лв с доставката се плаща на държавната поща 16.80, за да ви представлява пред държавната митница, за да платите колосалната сума от 1лв ДДС. Такса, върху такса, за да си платите ддс е положението в милиционерската държавичка. Та за 5лв. стока, която не се произвежда в чиновническия ЕС, в който слабоумните брюкселски плъхове взимат 6-цифрени заплати, за да измислят подобни "гениалности", плащате 17лв. на чиновниците. Да ви е честита новата "нормалност"! Ковид беше само фасада, за ви разсеят и да не внимавате какво се готви от 2021 и 2022...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.