Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всички в блок с парно трябва да плащат, реши Съдът на ЕС

В панелки са немислими изцяло индивидуални сметки, отоплението на общите части не е непоръчана доставка

10 коментара
Всички в блок с парно трябва да плащат, реши Съдът на ЕС

Съдът на Европейския съюз се произнесе по крайно спорния у нас въпрос трябва ли клиент, който не ползва в дома си централно отопление, да плаща сметки за разпределената в общите части на блока топлоенергия. В решението му се посочва, че правото на Евросъюза допуска национална правна уредба, която предвижда, че всеки собственик на апартамент в сграда в режим на етажна собственост е длъжен да участва в разходите за отопление на общите части.

Произнасянето е по спорове между "ЕВН България Топлофикация" и Николина Стефанова Димитрова, и между "Топлофикация София" и Митко Симеонов Димитров.

Според съда при режим на етажна собственост с централно отопление за общите части не става въпрос за непоръчана доставка и че при такива сгради е невъзможно да се изготви напълно индивидуална сметка за потребление.

Двамата ищци са претендирали, че не трябва да плащат за отдаваната през сградната инсталация топлоенергия, защото самите те не са давали индивидуално съгласие да получават централно отопление и не го използват в своя апартамент.

Съдът обаче не признава техните аргументи и посочва, че сегашният начин за определяне на сметките за парно у нас съответстват на европейските разпоредби.  Той изяснява и понятието "непоръчана доставка", като посочва, че подаването на топлинна енергия за сградната инсталация, а оттам и за общите части на сградата, при взето от етажната собственост решение за ползване на парно, не представлява непоръчана доставка.

Относно метода за фактуриране на топлинната енергия в сградите етажна собственост съдът отбелязва, че монтираните топломери във всяко жилище отчитат реално консумираната енергия и гарантират изчисляването на сметката за имота, но трябва да се отчита, че апартаментите в такива сгради не са топлинно независими, тъй като топлината циркулира между отопляваните и по-малко отопляваните или съвсем неотопляваните помещения. При такива случаи европейските разпоредби допускат топлоенергията, отдадена от сградната инсталация, да се изчислява пропорционално на отопляемия обем на всеки апартамент.

Спорът трябва ли отказал се от услугите на топлофикационното дружество имот да плаща за отоплението на общите части в блока се води почти от самото начало на въвеждането на топломерите. Нормативната уредба неведнъж бе променяна заради недоволството на хората, махнали радиаторите си, от това, че трябва да плащат за общите части. Първоначално етажната собственост избираше какъв процент от общата сметка да се разпределя на всички живеещи в блока, после това правеха топлинните счетоводители на база анализи за потреблението в предходния зимен сезон. Сега отново е върнато положението, в което потребителите могат да избират процент, който да се начислява в текущите им сметки, но накрая и тази консумация се преизчислява на база реалното отчитане на топломерите.

Експерти също така от години предупреждават, че когато в многоетажните сгради има много неотопляеми имоти, ефективността на топлоснабдяването намалява, а разходът на енергия нараства заради неравномерните точки на топлообмен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #10
  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #9
  3. boriana
    #8

    Е, и какво следва от това. По-високи сметки или що? Не мога да му хвана края.

  4. Justice
    #7

    Когато няма радиатори в общите части , загубите в сградата ще трябва да си ги поеме топлофикация - кой плаща загубите по тръбопровода от ТЕЦ до етажната собственост. По логиката на решението на ЕС , ако живееш в блок без парно и съседа ти от горния етаж не се отоплява , можеш да искаш да ти плаща, понеже му отопляваш пода!!!!!!!

  5. Естествено
    #6
    Отговор на коментар #5

    Правилният изход, според мен, е въобще да не се учередява етажна собственост - прави се с решение на общо събрание, т.е. доброволно. За затворените комплекси вариант няма. Всъщност става дума за РЕЖИМ НА УПРАВЛЕНИЕ НА СОБСТВЕНОСТ, а не за нов вид собственост. Обаче се третира именно като нов вид .... Всъщност, с изключение на затворените комплекси, е нещо като ТКЗС. Влизането е "доброволно" и излизане няма. ☺ Всички санирани сгради обаче е трябвало вече да бъдат в такъв режим. Безплатното сиренце в капана. ☺ Разбира се ЗУЕС винаги може да бъде изменен ..... ☺

  6. Milenca
    #5

    Изходът е цялата етажна собственост вземе решение за прекратяване на договора с "топлото".

  7. dimitardi100
    #4

    Ясно е че не на всеки може да се угоди . От двете добрини се избира по-голямата, а от двете злини по-малката и се угажда на мнозинството ! Ясно е че ЕС не е съюз на егоистите!

  8. Естествено
    #3

    ОК. А ако сградата не е в режим на етажна собственост?

  9. Десен бесен
    #2

    Какви отопляеми общи части, като всички радиатори на стълбищата са махнати. Топлофикация трябва да плаща наем, че ползва стените на живущите за тръбите си. За това както казваше дядо ми - най-добре човек да си живее в къща и да му звънят на вратата на двора. За съжаление комунистите отнеха къщите на софиянци и ги направиха блокове. На нас дори ни накараха да си изплатиме апартаментите, на отнетия ни имот.

  10. Justice
    #1

    Съдиите от Съда на Европейския съюз явно не са живяли в социалистическия блок и не знаят , че има притежатели на апартаменти, които не са влезнали в етажната собственост по свое желание . Те “доброволно са принудени” - става въпрос за притежателите на земята под блока и ....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.