Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС не иска да се разпуска, дори след изтичане на мандата му

Уловката е изборът за нов шеф на Върховния административен съд

1 коментар
Снимка: БГНЕС

Висшият съдебен съвет (ВСС) поиска да може да продължава да функционира в този си състав, дори след изтичане на конституционно определения му мандат. Желанието на кадровиците на Темида бе направено под условие, че това ще се наложи само, ако няма избран нов състав на кадровия орган. Предложението за промяна в Закона за съдебната власт бе направена от ВСС на заседание на съвета във вторник, съобщи сайтът "Правен свят".

ВСС още в същия ден ще придвижи своите идеи за промени в закона към Министерството на правосъдието, което се занимава със съдебната реформа. Първият пакет от промени в закона ще бъде внесен в Министерския съвет в сряда. Той засяга само процедурите, по които ще функционира ВСС след разделянето му на съдийска и прокуроро-следователска колегия.

Кадровиците аргументираха предложението си за "дълъг мандат" с факта, че техните наследници от парламентарната квота ще бъдат избирани с квалифицирано мнозинство от 160 гласа. ВСС напомня двугодишното забавяне на избора на нов главен съдебен инспектор, през което време Ана Караиванова на ръба на закона продължаваше да оглавява институцията.

Желанието на съдебния съвет е да не се стига до вакуум в управлението на съдебната власт, но и да е ясно, че след изтичането на мандата решенията му ще бъдат законни.

Мандатът на членовете на ВСС е пет години и изтича през септември 2017 година. Играта на мнозинството в компрометирания кадрови орган е посветена изцяло на избора на бъдещия шеф на Върховния административен съд. Мандатът на Георги Колев изтича на 3 декември 2017 година. Ако те не получат право на по-дълъг мандат, то този ВСС няма да може да проведе избора.

Има възможност, разбира се, Георги Колев да подаде оставка няколко месеца преди края на мандата си, за да даде възможност на този ВСС да проведе бърз избор на негов наследник.

Правосъдният министър Екатерина Захариева и бившият конституционен съдия Благовест Пунев, който присъства на заседанието, възразиха на идеята на ВСС. И двамата заявиха, че това е в нарушение на редица решения на Конституционния съд за мандатите на институциите.

"Конституционно уставен мандат не може да се удължава със закон, това е на ръба на Конституцията", отсече Захариева.

Благовест Пунев, който е председател на Съвета за съдебна реформа, напомни, че Конституционният съд е приел, че с изтичането на мандата, правомощията се прекратяват.

"Изкуственото удължаване на мандата създава условия за злоупотреба с власт", каза той. Въпреки това мнозинството във ВСС обяви, че ще внесе своето предложение.

Извън това бе поискано членовете на ВСС да получават автоматично допуск до класифицирана информация на принципа "необходимост да се знае". Това не е първият път, в който членовете на съвета настояват за такъв допуск, който им е нужен, за да четат материали, предоставени им от прокуратурата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радко Колев
    #1

    Разбира се, че няма да искат. Един път захапали кокала, не искат да го пуснат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.