Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС не намери етичен проблем в действията на Владимира Янева

63 коментара
ВСС не намери етичен проблем в действията на Владимира Янева

Висшият съдебен съвет изцяло отказа да поеме отговорност за разплитане на скандала около новия шеф на Софийския градски съд Владимира Янева и прехвърли темата на другите институции. Проверката за забавянето на делото "Софийски имоти" ще се прави от съдебния инспекторат, а съмненията за конфликт на интереси ще бъдат прехвърлени на новосъздадената централна комисия за конфликт на интереси, стана ясно в четвъртък. Ресорната етична комисия във ВСС обаче не бе задължена да провери случая, което отменя възможността за налагане на наказания по етичния кодекс на магистратите.

Янева бави вече година едно от делата за сделките на "Софийски имоти". Скандалът започна, след като се разбра, че тя като пълномощник на баща си Яне Янев е купила два имота от дружеството. Осем години по-късно при нея попада делото срещу шефа на скандалното общинско дружество Тошко Добрев, от когото тя с пълномощно е купила имот през 2002 година на цена под данъчната му оценка.

Янева бави делото 7 месеца, преди да го прекрати. Решението ѝ е отменено от апелативния съд през април 2011 г. и към момента все още не е насрочено, въпреки сроковете, посочени в НПК. По същото време се разбра, че съдия Янева не е декларирала в срок част от своите имоти.

Все пак съдебният съвет влезе частично в ролята си и задължи главния съдебен инспектор Ана Караиванова да се проверят с преимуществено как Владимира Янева е изпълнявала своите задължение по делото. Преди това Караиванова се съпротивляваше да проверява само шефката на СГС и настояваше да се инспектира цялата наказателна колегия, защото и други съдии са бавели дела.

Тя бе репликирана от шефа на етичната комисия на ВСС Цони Цонев, че подобна проверка ще продължи месеци, а на обществения интерес трябва да се отговори веднага. Тези мотиви бяха приети от членовете на съвета, но веднага след това, членовете на ВСС започнаха същинското прехвърляне на топката.

Бягство от отговорност

Първо Цони Цонев отклони искането на председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев етичната комисия да провери шефката на градския съд. Според Цонев въпросът около нея е дали има или няма конфликт на интереси. Той не засегна темата дали има съмнения, че действията си Янева е нарушила Етичния кодекс на магистратите или е уронила престижа на съдебната власт. Такива съмнения нямаше в никой от неговите колеги и етичната комисия не бъде задължена да провери съдийката.

Цонев обаче добави, че Владимира Янева е изпратила обяснително писмо до етичната комисия, което обаче не бе представено на медиите. В сайта на СГС съдия Янева заявява, че то може да бъде публикувано след извършването на проверката от ВСС.

По време на краткия дебат Цонев все пак призна, че в Етичния кодекс има текстове, които засягат действията на магистратите при съмнения за конфликт на интереси. Той обаче завърза на фльонга действащите правила, за да направи извод, че Етичният кодекс не важи в този случай, защото има влязъл в сила нов Закон за конфликта на интереси, който имал превес над текстовете от кодекса. Така Цонев прехвърли въпроса към ресорната подкомисия за конфликт на интереси във ВСС.

И ние не можем да проверим

От своя страна председателят на тази подкомисия Стефан Петров обясни, че няма как да се провери Янева точно защото от 1 април е влязъл в сила новият Закон за конфликта за интереси, който създава централизираща комисия за проучване на тези въпроси. Той подчерта, че формално няма и внесен сигнал за конфликт на интереси срещу Янева, а по новия закон комисията не може да се самосезира по медийни публикации.

Петров, който бе сред петимата членове на съвета, издигнали кандидатурата на Владимира Янева добави, че в понеделник неговата подкомисия все пак ще се събере и ще разгледа писмото ѝ. Тогава ще се преценява дали има основания въпросът да бъде изпратен на централната комисия за конфликт на интереси.

Стефан Петров добави, че не се вижда като предубеден по този казус и увери, че ако има данни за конфликт на интереси, ще прехвърли въпроса към ресорния орган. Той също отказа да даде писмото на журналистите с мотив, че сам не го е виждал и може да наруши закона. С това решение ВСС ясно показа, че ще разгледа случая "Янева" изцяло формално и няма да поеме лична отговорност за преценка на действията на съдията.

Проверката е закъсняла

Преди заседанието на съвета главният прокурор Борис Велчев коментира, че Владимира Янева е трябвало да бъде проверена преди да се внесе кандидатурата ѝ за председател на Софийски градски съд (СГС) във ВСС. Според него вината за пропуските е в съдиите, направили нейната атестация. "Аз лично не съм чел нищо в атестацията, което да ме смути – тъкмо обратното", посочи главният прокурор.

Председателят на Върховния административен съд и бивш шеф на СГС Георги Колев обясни, че не е имало данни съдия Янева да забавя делата повече от всички останали. "Няма забавяне с месеци и години, има единични такива случаи", каза Колев.

Вълна от искания за оставки

В четвъртък съдебният съвет не разгледа и искането за оставка на целия ВСС и спешни реформи в органа, отправено от Съюза на съдиите в България. То ще бъде обсъдено на следващото заседание, защото е пристигнало във ВСС едва в сряда и не всички членове са се запознали с текста.

Изборът за шеф на СГС на близката до вътрешния министър Цветан Цветан съдийка Владимира Янева и последвалия скандал около нея отприщиха безпрецедентна съпротива в съдебната система. Оставки от ВСС в знак на протест подадоха членовете от съдебната квота Капка Костова и Галина Захарова. Съдия Величка Цанова, която бе конкурент на Янева за шефския пост, подаде оставка като заместник.-председател на градския съд. Съдия Душана Здравкова, която бе сред основателите на ГЕРБ, също напусна системата. Оставката и бе приета без дебат от ВСС в четвъртък.

Преди ден Съдийският съюз поиска оставки на т.нар. правителство на съдебната власт и настоя за реформи. Същото поискаха в четвъртък от Българския Хелзински комитет и Българския институт за правни инициативи. Неправителствените организации "РискМонитор" и Институтът за развитие на публичната среда настояха всички скандално избрани ръководители в съдебната система да напуснат постовете си.

Главният прокурор определи въпроса за оставката на ВСС като "политически" и прехвърли темата към Народното събрание. "Не мога да кажа, че трябва да има радикални реформи във ВСС. Ако има един ден реформа във ВСС, тя трябва да бъде добре осмислена и не емоционална", каза Борис Велчев.

"В момента репутацията на всички нас във ВСС очевидно не изглежда добра, но докато не се вземе политическо решение за промяна на модела на ВСС, няма кой друг да върши тази работа и да управлява съдебната власт”, коментира главният прокурор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

63 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илф
    #63
  2. запознат
    #62
  3. N
    #61
  4. БОКО Мутрата
    #60
  5. ема
    #59
  6. ема
    #58
  7. киркор
    #57
  8. hauptsturmfurer SS
    #56
  9. възмутен
    #55
  10. баба Тинка
    #54

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.