Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС не знае какво да прави с новата система на съдилищата

1 коментар
Протестът на съдиите пред ВСС заради информационната система, БГНЕС

Висшият съдебен съвет (ВСС) удължи до края на годината мopaтopиyма въpxy въвeждaнeтo нa дeлaта в новата Eдиннa инфopмaциoннa cиcтeмa нa cъдилищaтa (EИCC). Кадровиците все пак дадоха възможност на онези съдилища, които жeлaят, дa paбoтят c проблемната система.

До това решение се стигна след безплоден дебат, продължил над 4 чaca. Проблемите с ЕИСС изглеждат сериозни, защото председателят на Върховния административен съд Георги Чoлaĸoв предложи съдилищата да могат да ползват старите си деловодни системи до средата на следващата година. Други членове на ВСС предложиха новата система да се внедрява поетапно.

В крайна сметка кадровиците нямаха готов вариант за решаване на кризата и отложиха темата за следващото си заседание.

През септември тази година се проведе протест на съдии и адвокати пред ВСС, който накара кадровиците да спрат използването на системата първоначално до 10 декември. През това време държавната фирма "Информационно обслужване" трябваше да я поправи, отчитайки препоръките на магистратите.

Тогава съдии разказаха, че с новата система се работи изключително бавно. С часове са се опитали да издадат дори един елементарен документи. Магистрати даваха за пример, че досега въвеждането на едно съдебно решение е ставало с три-пет клика, докато с новата система са нужни десет пъти по-големи усилия. Едно от най-изнервящите неща е, че системата постоянно иска от магистратите и съдебните служители въвеждане на електронен подпис при всяко действие.

Още в края на август Съюзът на съдиите в България аларамира за проблемите с електронното правосъдие. Координаторът на проекта за въвеждане на системата от страна на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) Вероника Имова обаче отхвърли критиките. Тя призовава недоволните първо да прочетат документацията на системата (в размер 2000 страници) преди да говорят.

Главният прокурор Иван Гешев заподозря недоволните като врагове на държавата, които искат да изпросят критиките на Брюксел в следващия доклад за България.

Общата стойност на проекта за въвеждане на електронното правосъдие в България е 6 милиона лева, които са предоставени на ВСС от европейската оперативна програма "Добро управление". Проектът се влачи от 2015 година, а ВСС избра фирмата изпълнител през 2019 година.

ВСС бе задължен да внедри системата навсякъде до 18 септември. Иначе България е заплашена да връща над милион лева на Европейската комисия, която плаща изграждането на електронното правосъдие в най-бедната и корумпирана страна от ЕС. Сега ВСС може да отчете пред Брюксел, че системата е внедрена навсякъде, но няма да се ползва на повечето места, докато не се оправят дефектите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #1

    Aми кеша е в кашата.Иди му хвани края... А иначе идеята е добра и необходима. Радвам се,че изтърпях доста неща -що фалшификати административни,съдебни, социални и какви ли не.Да му мислят следващите. Абе най-добре е да седне един андроид и да ги включи всичките.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.