Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС образува второ съмнително дисциплинарно дело срещу Камен Ситнилски

0 коментара
Камен Ситнилски, сн. БГНЕС

Членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) образуваха в сряда второ дисциплинарно производство срещу своя колега Камен Ситнилски, само ден преди да решат окончателно дали да го уволнят по първото.

По неофициална информация този път повод е изявление на прокурора по делото "Килърите" Ася Петрова, която в края на миналата година обясни в интервю, че Камен Ситнилски ѝ оказва натиск по делото. В случая става дума за събития от октомври 2010 година, което компрометира действията на Висшия съдебен съвет, защото давността за образуване на дисциплинарно дело е изтекла още през октомври 2013 година.

Ася Петрова разказа публично как в деня на задържането на бизнесмена Георги Вълев, който е подсъдим по "Килърите", тогавашният заместник-главен прокурор Камен Ситнилски ѝ се обадил по телефона, за да ѝ държи сметка.

"На висок и укорителен тон и по недопустим за мен начин ме попита кой ми е "разрешил?!" да разпореждам действия по задържането на Георги Вълев и защо не съм го уведомила за това?! Каза ми също така, че не е съгласен с моята позиция като наблюдаващ прокурор по делото за предстоящото привличане на Вълев като обвиняем", обясни Ася Петрова в края на миналата година.

В момента тя е заместник на Сотир Цацаров. Петрова бе командирова в Шумен и Варна, докато приключи делото "Килърите".

Георги Вълев е арестуван на 20 октомври 2010 година. Дори и да се е обадил по телефона в същия ден на Ася Петрова и да се е опитал да ѝ окаже натиск, Ситнилски няма как да бъде преследван дисциплинарно за това. Законът за съдебната власт е пределно ясен, че след изтичането на 3-годишния давностен срок дисциплинарно производство не се образува.

Въпреки това дисциплинарното производство срещу Ситнилски е образувано за нарушаване на Етичния кодекс на магистратите, за което давността е изтекла, научи Mediapool. Мнозинството във ВСС се опитва да заобиколи този факт и приема, че има и второ нарушение - самото интервю на Ася Петрова от 2013 година се разглежда като уронване на престижа на съдебната власт и започва да тече нов давностен срок. ВСС няма отговор на въпроса защо второто дисциплинарно дело се образува 4 месеца след това интервю и ден преди да се реши окончателно съдбата на първата дисциплинарка. Според запознати мнозинството в съвета няма увереността, че може да събере 17 гласа, за да уволни Ситнилски и се готви ново отстраняване за 6 месеца.

Първото дисциплинарно производство срещу Ситнилски не е по-малко съмнително. Преследването му започна след контролирано изтичане в медиите на записи от подслушвани разговори между него и други прокурори. От тях се разбра, че около Ситнилски има група прокурорски шефове, които активно лобират за избирането му за член на Висшия съдебен съвет. В записите няма нищо незаконно, но мнозинството във ВСС реши да му образува дисциплинарно дело за уронване престижа на съдебната власт. Той бе отстранен за 6 месеца. Другият замесен член на съвета от прокурорската квота Румен Боев не бе засегнат, въпреки че също протичаше в записите.

Остана висящ и въпросът защо тези записи изобщо са запазени от прокуратурата, тъй като в тях няма данни за извършено престъпление.

В четвъртък ВСС ще разгледа предложението за дисциплинарното уволнение на Ситнилски. Решението се базира на свидетелските показания на 6 прокурори, основно на районно ниво от София, които са свидетелствали, че са били натискани да гласуват за Ситнилски от прекия им началник. Свидетелски показания, че самият Ситнилски е оказвал натиск няма. В същото време дисциплинарният състав е игнорирал разказите на останалите 30 свидетели, които оневиняват члена на ВСС.

Докато беше в прокуратурата Камен Ситнилски имаше огромно влияние и се ползваше с репутацията на сив кардинал в държавното обвинение. ВСС обаче така и не провери неговата работа като заместник-главен прокурор. Преследването му започна, след като той започна да се изявява като опозиционер в съдебния съвет срещу мнозинството, което изглежда се е формирало около новия главен прокурор.

Вносители на предложението за второто дисциплинарно производство са председателят на етичната комисия Ясен Тодоров, Димитър Узунов, Даниела Костова, Галя Георгиева, Милка Итова, Каролина Неделчева и Светла Петкова. Вносители на предложението за първото дисциплинарно производства бяха петима членове, всичките те участват като вносители и на второто предложение - Димитър Узунов, Каролина Неделчева, Даниела Костова, Галя Георгиева и Ясен Тодоров. Галя Георгиева участва дори и в дисциплинарния състав, който предлага уволнението на Ситнилски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.