Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС официално се обяви срещу конституционните промени

Кадровиците на Темида приеха, че само Велико Народно събрание може да ги реформира

2 коментара
ВСС официално се обяви срещу конституционните промени

Мнозинството във Висшият съдебен съвет (ВСС) излезе с позиция, че само Велико Народно събрание (ВНС) може да го реформира. Фундаменталното решение от т.нар. правителство на съдебната власт бе прието буквално за две минути с 10 на 8 гласа. За приоритетите на този състав на ВСС говори фактът, че малко преди това кадровиците отделиха над час на реплика на правосъдния министър за "севернокорейския" стил на дебат на съдиите в Пловдив.

Друг знаков момент бе, че гласуването на ключовата позиция за съдебната реформа стана в отсъствието на главния прокурор Сотир Цацаров, който преди това участва дейно във вземането на решение да се иска извинение от правосъдния министър за "севернокорейския" му коментар.

Позицията на ВСС бе до голяма степен очаквана, тъй като още през април, при представянето на идеите за промени в конституцията, целящи разделяне на съвета на две колегии, премиерът Бойко Борисов изрази мнение, че настоящият ВСС е изгубил доверието и трябва да бъде сменен заедно със закона.

Какво отхвърли ВСС?

Проектът за промени в конституцията съдържа два важни момента. Първият е преструктуриране на ВСС чрез разделянето му на две камари. Целта е да създаде възможност за управление на съда отделно от това на прокуратурата. Има намаление на политическата тежест върху решенията на камарата на съдиите, но се увеличава леко влиянието на парламентарната квота в прокурорската камара. Идеята е държавното обвинение да бъде не се оставя в състояние на пълна безконтролност. Едновременно промените предвиждат намаляване на мандата на членовете на ВСС от пет на четири години.

Друга важна промяна е даването на право на редовите съдии да сезират Конституционния съд. Гражданите също получават право на конституционна жалба, но през адвокатурата, която ще преценява дали поставените от тях въпроси са съществени.

В този контекст ВСС показа силното си чувство за самосъхранение и отхвърли абсолютно целия проект за изменение на конституцията заради малкото текстове, които го засягат. От решението на съвета излиза, че Великото Народното събрание трябва да се произнесе дори и за конституционната жалба.

Без мотиви

В позицията на ВСС няма мотиви, освен позоваване на известното решение на КС от 2003 г., което твърди, че структурните промени в магистратурата могат да се правят само от ВНС. Решението на съда от 2003 г. се отнася до това, че прокуратурата не може да бъде вадена от съдебната власт от обикновен парламент.

Сегашното преструктуриране на ВСС обаче няма нищо общо с големия въпрос за мястото на държавното обвинение. Въпреки разделянето на съвета на две камари, броят на членовете му се запазва, същото е представителството на различните гилдии във ВСС, няма промяна и на парламентарната квота. Конституционната реформа цели единствено вътрешно преустройство на съвета.

Как се стигна до тази позиция?

Пак без дебат. Позицията на ВСС е била подготвена от специализираната комисия по правни въпроси, в която влизат петима членове. Говорител на мнозинството в комисията бе Светла Петкова, която се явява защитник всички смущаващи решения на ВСС.

"Смятам, че КС, който е призван да бди за върховенството на конституцията, си е изразил своето мнение и не считам, че трябва да навлизам в подробности. Аз съм против този законопроект да бъде разглеждан от обикновено Народно събрание", казва Светла Петкова по време на заседанието на комисията, видно е от протоколите.

Към нейното мнение се присъединяват без аргументи други двама представители на мнозинството във ВСС - Каролина Неделчева и Незабавка Стоева. Против са Юлия Ковачева и Юлиана Колева. Така с 3:2 гласа позицията е прокарана.

От протокола се разбира, че на обсъждането без право на глас е присъствал и фамозният шеф на Етичната комисия във ВСС Ясен Тодоров. Той очаквано се е обявил против конституционните промени. Само преди ден правителството извади Ясен Тодоров от състава на антикорупционния съвет.

С това обсъждане в помощната комисия се изчерпа и целият дебат във ВСС по най-важната тема за съдебната власт. Пленарният състав на ВСС не предложи в четвъртък аргументи в подкрепа на тезата си и за две минути приключи въпроса.

Страхът е за прокуратурата

Пред Mediapool Юлиана Колева коментира, че мнозинството във ВСС най-вероятно е приело това решение заради "сериозни съмнения, че ще се отслаби влиянието на прокурорската квота" след преструктурирането на съвета.

"Вероятно те се притесняват, че така ще се засили политическото влияние върху държавното обвинение. Аз смятам, че ВСС няма право да се произнася по конституционносъобразността на текстовете, защото това не е негова работа. Съветът трябваше да направи коментар върху отделните текстове, но не направи това", допълни Колева, която е председател на правната комисия.

Според нея е очевидно, че ВСС е против предложения от парламента "подход за съдебната реформа".

Една от партиите в управляващото мнозинство – АБВ на Георги Първанов, още преди два месеца се освети като официален говорител на ВСС и главния прокурор по предлаганата от правителство реформа. След публични дискусии с участието на Сотир Цацаров, АБВ отказа да подпише проекта за конституционни промени с мотива, че за тях е необходимо свикването на ВНС. Според много водещи юристи, включително по конституционно право, това не е необходимо. Аргументът за ВНС е всъщност заобиколен начин да се тласне реформата в неопределеното бъдеще, тъй като едва ли има съмнение, че сегашните осем партии в парламента няма да се съгласят за свикване на ВНС, което най-вероятно би повторило състава на сегашното раздробено Народно събрание.

След решението за съдебната реформа ВСС очевидно е набрал значителна скорост и прокара още една странна позиция. Според съвета неправителствените организации не трябва да се регистрират към Агенцията по вписванията, защото това противоречало на конституцията. Предложението за НПО-та да се вписват в Търговския регистър бе направено от Министерството на правосъдието.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanyo Tenev
    #2

    Ако бъде извършен одит от международна организация - Цацаров и редица прокурори от ВКП ще бъдат дисциплинарно уволнени и срещу тях следва да бъде образувано досъдебно производство.Цацоров заблуждава гражданите, че "такъв е направен и Европейската комисия го е приела". Само международен одит може да установи съществуващите престъпни шуробаджанашки и задкулисни отношения между висши прокурори от ВКП.

  2. nik
    #1

    Адвокат Екимджиев писа преди време, че внезапната симпатия на Цацаров към реформата е нищо повече от пирует за отвличане на вниманието. Известно снишаване по байтошовски, тъй да се каже.Нещата понапреднаха и маските паднаха.Магистратурата /с процент на имидж колкото пръстите на едната ръка/ стяга редици за отпор.Воглаве с главпрокурора.Имаше надежда с половинчати стъпки нещо да се промени, макар и тя да бе илюзорна /ДПС, Атака, БСП, че и АБВ едва ли ще бъдат спечелени/ Конституционната уредба на

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.