Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС окончателно амнистира Пепи Еврото

0 коментара
Петьо Петров (Еврото)

Висшият съдебен съвет (ВСС) уважи в сряда молбата на следователя Петьо Петров за освобождаване от длъжност и той ще напусне съдебната система с полагащите му се около 60 000 лева от изплатени заплати накуп. Оставката му бе гласувана с 15 гласа "за" и 7 "против", съобщава сайтът "Правен свят".

Така ВСС обезсмисли жалбата на министъра на правосъдието Христо Иванов до Върховния административен съд (ВАС) срещу отказа на съвета да образува дисциплинарно производство срещу Петров.

Въпросната жалба все пак стана повод за кратък дебат в кадровия орган на съдебната власт. Членовете на ВСС Галина Карагьозова, Юлия Ковачева и Соня Найденова бяха на мнение, че молбата на следователя трябва да бъде оставена без разглеждане до приключване на производство пред ВАС.

Следователят внесе молба за напускане още на 5 март, но тогава съветът не го освободи, защото не се събра необходимият брой гласове. След това петима членове на ВСС изготвиха предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу Петров заради делото "Цонев, Сантиров, Попов".

ВСС обаче на два пъти отказа да образува дисциплинарно производство срещу следователя. Аргументът на мнозинството бе, че давността за дисциплинарно преследване срещу него е изтекла.

По случая с Пепи Еврото в началото на февруари Върховният касационен съд (ВКС) окончателно го посочи като извършител на престъпление. В същото време съдът оправда напълно бившия военен министър Николай Цонев, съдия Петър Сантиров и финансиста Тенчо Попов за даване на подкуп от 20 000 евро на Петров, който бе основен свидетел в знаковия процес. Следователят бе посочен от три съдебни инстанции като извършител на престъплението провокация към подкуп.

Въпросът за изтичане на давността остана да виси без категоричен отговор. Мнозинството в съвета смята, че дисциплинарно производство не трябва да се образува, защото това е трябвало да стане още през 2010 година, когато случващото се по делото бе разгласено от медиите.

Тази позиция предизвиква недоумение, защото, въпреки изнесеното в медиите, съдът можеше да реши, че в случая няма провокация към подкуп. Поради тази причина единственото издържано решение бе да се приеме, че давностният срок тече от 3 февруари 2015 г. тази година. Тогава ВКС окончателно обяви, че именно следователят е опитал да вкара Цонев, Сантиров и Попов в корупционна схема.

Мнозинството във ВСС обаче реши да пусне Петьо Петров да излезе чист от системата и да вземе десетина брутни заплати за довиждане. Още по-скандално бе решението на прокуратурата да не му повдигне обвинение за провокация към подкуп, въпреки наличието на три съдебни решения, които я призоваваха да стори това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.