Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС отказва да кадрува под диктовката на МВР и службите

47 коментара
ВСС отказва да кадрува под диктовката на МВР и службите
Висшият съдебен съвет (ВСС) за първи път реагира остро на лансираните от МВР предложения кадруването на магистрати да става чрез службите, като обяви, че това е опит за намеса в работата на независимата съдебна власт.

След срещата си с ВСС миналата седмица вицепремиерът и Цветан Цветанов заяви, че не оттегля своите твърдения за "Октопода" в съдебната власт и допълнително минира отношенията, лансирайки идеята членовете на съвета да бъдат проучвани за допуск до класифицирана информация. По този начин ВСС ще може да се запознава не само с данни за магистрати, които "протичат" в разработки на службите. Идеята е и при решенията си за назначения в съдебната власт, ВСС да се съобразява с данните, подадени от службите.

Министър-председателят Бойко Борисов съобщи във вторник, че на този принцип е подчинена цялата му кадрова политика – при избора на кандидати за който и да е ръководен пост той тръгвал от проверките на службите.

Приложена към съдебната власт, процедурата представлява легален начин службите да разработват членовете на ВСС, а всеки отказ за издаване на допуск за член на съвета би блокирал работата на всички останали.

В свое становище, публикувано във вторник, правителството на съдебната власт обяви тази идея на Цветанов за опит да се намесят контролираните от изпълнителната власт служби в работата на магистратурата. Според ВСС това създава и "реална опасност" за функционирането на съвета, още повече, че няма процедура по отзоваване на членове при отказ на допуск.

"Членовете на ВСС са магистрати по силата на конституцията и Закона за съдебната власт (ЗСВ). Те се избират от съдийските, прокурорските и следователските среди. По силата на закона те не са напуснали съдебната система, а временно преустановяват преките си служебни задължения като магистрати. Това не е равнозначно на освобождаване от длъжности не лишава изборните членове на ВСС от правния им статус на магистрати", се посочва в становището.

"Превратно тълкуване в обратен смисъл, освен че е лишено от законова опора, сериозно застрашава независимостта на съдебната власт", заявяват още от ВСС.

"Идеята основните функции на ВСС (по осигуряване независимостта на съдебната власт, по определяне състава и организацията на работата ѝ и по управление на дейността й) да се осъществяват изцяло от немагистрати, т.е. без каквото и да е реално представителство на самата съдебна власт, е огромна заплаха за независимостта ѝ. Грижата за независимостта на съдебната власт е основен приоритет на европейските институции и на всяка правова държава", подчертава ВСС, като цитира редица европейски препоръки и документи за независимостта на съдебната система и за статута на магистратите.

Изтъква се, че отказът за издаване на допуск не подлежи на обжалване. Освен това мотивите за решенията на ДАНС остават секретни.

"Съответният изборен член на ВСС, комуто е отказан допуск, макар и законно избран, няма да има право и реално няма да може да изпълнява задълженията си в цялост и пълнота, което положение в някои случаи може да стане причина и за освобождаване от длъжност. По този начин органите на изпълнителната власт ще осъществят намеса в работата на съдебната власт и ще засегнат независимостта ѝ", считат от съвета.

ВСС оспорват и становището на шефа на Държавната комисия за сигурност на информация (ДКСИ) Цвета Маркова, че членовете на съвета нямат допуск по право до секретни данни.

Цитиран е Законът за защита на класифицираната информация, който принципно дава тези правомощия. Магистратите настояват, че ВСС е висш орган на съдебната власт, който е призван да гарантира нейната независимост и има още по-силно основание да не зависи от решенията на службите.

Според кадровиците на Темида аргументът на Маркова, че ВСС няма достъп, защото е променен правилникът за дейността му и е отпаднал текстът за приравнен статут с този на магистратите, е незаконосъобразен. Статутът произлиза директно от конституцията и закона и не може да се променя с подзаконов акт, какъвто е правилникът, твърдят от съвета

По въпроса дали членовете на ВСС, които не идват от съдебната система, трябва да имат достъп до класифицирана информация, в становището се казва, че съветът взема своите решения колективно и функциите на всички членове са еднакви по закон. Според ВСС "разумът изключва" ситуация, в която част от членовете да бъдат отстранени от дейности, изискващи боравене с класифицирана информация.

Припомня се, че и сега в задълженията на всички влиза да се оценяват и проверяват магистрати, които работят по секретни дела.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дървен философ
    #51

    Какво им се гарантира директно от Конституцията на тия от ВАС? Нещо не разбрах. Гарантира им се правото да крадат, да лъжат, да ядат и пият с мафиотите, да крепят комунистическата номенклатура, да се лигавят с констируцията и законите, да излагат България и петнят бъкгарите по цял свят..?Това ли им се гарантира по право?!Как на военни, полицай, дипломати и други не им се гарантира директно правото на достъп до класифицирана информация, а на шайка маши на мафията да им се гарантира..! Да го духат.

  2. ангелари
    #50

    А бе горски,когато крадеше не се ли сещаше,че ще ти се наложе да стоиш на ТОПЛО?Така смело, СЪБЛИЧАЙ Се!

  3. Карина
    #49

    милиционерските подходи за работа с кадри да си ги прилага Бибко умника там където има правомощия. Сега да вземе да приложи тези методи и спрямо всички назначени от него хора в държавните органи:)))) Да не ореве пак орталъка, като види резултата.

  4. счетоводител
    #48

    "Членовете на ВСС са магистрати по силата на конституцията и Закона за съдебната власт (ЗСВ). Те се избират от съдийските, прокурорските и следователските среди. По силата на закона те не са напуснали съдебната система, а временно преустановяват преките си служебни задължения като магистрати. Това не е равнозначно на освобождаване от длъжности не лишава изборните членове на ВСС от правния им статус на магистрати", се посочва в становището.При това положение, получените обезщетения от магистратите трябва ли да се възстановят на съдебните органи, които са ги изплатили? Ето един начин за осигуряване на средства в бюджета, който за 2010 година е крайно рестриктивен.

  5. САФО
    #47

    Започвам да си мисля,/ И ВСЕ ПО-ВЕЧЕ СЕ УБЕЖДАВАМ/ЧЕ ТОВА С кРАСКО чЕРНИЯ е постановка и то на някой от недоброжелателите на съдебната система.Бива това плевенско цигане да го пораздрусат и той ще си признае!

  6. Адвокат
    #46

    хак да им

  7. todorov
    #45

    Браво на ВСС, може и да са изцапани от Черния, но тази позиция ако продължи ще е явно че искат да изкупят срама. Браво

  8. Адвокат
    #44

    само така

  9. ГОРСКИЯ
    #43

    Вече спя облечен,за де не сварят Цецковите копои по бели гащи рано сутринта.... защото днае ли човек?Абе,нямате ли усещането,че в комбинация с Воленчо Сидеров сега управляващите се държат и действат като някогашните Хитлерови ШПИЦКОМАНДИ

  10. нека
    #42

    първо те да ги пуснат,пък после ние ще ги хванем

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.