Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС открито дебатира "задкулисието" и "доиграването на мача"

1 коментар
ВСС открито дебатира "задкулисието" и "доиграването на мача"

Членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) проведоха в четвъртък непредвиден дебат, в който засегнаха тежки теми като “задкулисието” в съдебната система и “приличното доиграване на мача”, имайки предвид идеите за предсрочно прекратяване на мандата им.

Напрежението в кадровия орган достигна връхната си точка след проваления избор за председател на Софийския апелативен съд пред седмица. Тогава ВСС отхвърли без аргументи кандидатурата на уважавания съдия Нели Куцкова, която беше и единственият претендент за позицията.

Веднага след вота членовете на ВСС Камен Иванов и Калин Калпакчиев започнаха да говорят за лицемерието на мнозинството в съвета. Иванов беше особено емоционален и предположи, че ВСС ще бъде “тричан” от обществото заради поведението си.

Ден след това Ясен Тодоров предприе контраатака. Той започна да говори за “задкулисието” в съдебната система. Според него то е инспирирано от кръга медии, включително Mediapool, финансирани от Фондация “Америка за България”, които пишели само лошо за ВСС. Шефът на етичната комисия обясни, че и част от членовете на ВСС са ходили на обучение в САЩ, а разходите им били платени от същата фондация. Това бе пряко заяждане с малцинството в съвета, което подкрепи кандидатурата на Нели Куцкова и изрази възмущението си от отхвърлянето на нейната кандидатура без никакви аргументи.

Дебатът в четвъртък бе открит от Юлия Ковачева, която поиска обяснение от Ясен Тодоров за предположената от него връзка между командировката ѝ в САЩ и подкрепата за Нели Куцкова. Тя напомни, че самият Ясен Тодоров е ходил на посещение във Великобритания по покана на британския посланик.

“Никому не му е приятно, когато се създават такива внушения. Ако някой се съмнява, че изказаните мнения във ВСС не са плод на лична воля, а на някакви външни зависимости, да го каже тук”, призова Ковачева.

Ясен Тодоров поднесе извиненията си, ако някой се е почувствал засегнат от неговите изказвания. “Никога не съм казвал, че тук (във ВСС) някой е зависим. Казвал съм само факти”, каза Тодоров. Той пак повтори, че фондацията финансира определен кръг медии, които имат ”крайно необективна позиция към ВСС”. “В тези медии се пише или нищо, или само лошо за един държавен орган, който смятам, че си върши работата достатъчно добре”, сам си писа шестица Ясен Тодоров.

После думата взе Румен Боев, който влезе в тона на своя колега и обясни как всички във ВСС са много “умни и подготвени” хора. Според него тези хора не трябва да се карат помежду си, защото уронват личния си престиж и този на съдебната власт.

Най-сетне думата взе Незабравка Стоева, от чието изявление не стана много ясно какво иска да каже и на кого, но бяха дадени някои диагнози за състоянието на ВСС. Тя призова да спрат “постоянните напрежения” и “лошите междуличностни отношения”, защото не можело да се види колко същинска работа се вършела във ВСС.

“Животът ни не започва и не свършва с членството ни във ВСС. Между нас няма ангели. Аз също не съм ангел. Нека да преодолеем личното си его. Колега Ковачева (Юлия Ковачева), знайте, че Бог обича и враговете ни”, каза Стоева. После Стоева взе думата и обясни, че в изказването си не е говорила за врагове и не пристрастена към живота си на член на ВСС.

Думата стигна и до Калин Калпакчиев, който обясни, че отхвърлянето на кандидатурата на Нели Куцкова по такъв необоснован начин не може да се преглътне току-така. “Има неща, за които не можем да кажем: “Продължаваме напред”. Ние показахме поведение, което е непростимо. Тоя театър, който се разигра тука (покрай Нели Куцкова- бел.ред.), не знам дали го е имало при други Висши съдебни съвети. Такива решения уронват престижа на съдебната власт толкова много, че не знам колко години ще трябват, за да бъдат преодолени. Това уронва престижа, а не говоренето пред медиите”, каза той.

Камен Иванов призова колегите си да поемат лична отговорност за своите действия, а не да се крият зад волята на колективния орган.

Точката на дебата бе сложена от Румен Георгиев, който почти примирено се опита да оправдае скандалите в този ВСС с някаква метафизични характеристики на самата институция. Той обясни, че по принцип ВСС е мразен без значение за кое негово издание става дума. “Нашият съвет е точно толкова мразен, колкото и предишните. Да доиграем мача прилично. Следващият състав на съвета сигурно ще е още по-мразен”, каза Георгиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Apostol
    #1

    Изходът. Промени в конституцията. ВСС се закрива. Прокуратурата преминава към правосъдното министерство. Следствието - също. Министърът на правосъдието носи отговорност за тях и се отчита за тях пред парламента. Ние сме парламентарна, а не съдебна република. Само съдебната власт сега не подлежи на никакъв контрол, включително и парламентарен. Съдилищата се ситуират вертикално, като най-големите шефове носят отговорност за всичко надолу по вертикала. Също с отчетност пред парламента. Главният прокурор се назначава от президента по предложение на МС. Или се избира от Народното събрание. Шефовете на съдилища - също.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.