Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС отново не позволи да се говори за "ЦУМ-гейт"

4 коментара
Теодора Точкова, Сотир Цацаров, БГНЕС

Преди три години Висшият съдебен съвет (ВСС) отказа да образува проверка срещу тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров за скандала "ЦУМ-гейт". Сега ВСС отказа да поиска и обяснения от главния съдебен инспектор Теодора Точкова, за това че през тези три години е прикривала факта, че проверка на този случай така и не е била направена. Мнозинството в ВСС отхвърли искането на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов да бъде изслушана Точкова по казуса "ЦУМ-гейт".

През юли съдът реши окончателно, че инспекторатът трябва да разкрие информацията за скандала на гражданския активист Николай Неделчев. Точкова издаде решение за предоставяне на информацията на 3 декември, след като Панов поиска изслушването ѝ във ВСС. От информацията се видя, че Цацаров е отказъл да съдейства на проверяващите под каквато и да е форма и е бил оневинен.

След това инспекторатът в продължение на три години е крил информацията, а преди ден Теодора Точкова обясни, че го е направила, защото главният прокурор бил обявен за невинен. Оказва се, че той всъщност е отказъл да съдейства, а инспекторатът просто е прекратил проверката си.

Пред ВСС бившият прокурор Йордан Стоев обясни, че Точкова няма нужда да бъде изслушвана и Панов трябва да оттегли предложението си. Според него ВСС няма право да закача главният инспектор. Остана висящ въпросът дали Стоев мисли Точкова за недосегаема.

Панов отговори, че Точкова е накърнила престижа на съдебната власт. "Става дума за злоупотреба с право", каза той по повод отказа на Точкова да предостави информацията за "ЦУМ-гейт".

"Г-жа Точкова не е безотчетна и безотговорна, имаме си такава фигура в съдебната система", каза Панов, визирайки главния прокурор.

Според него съдебният нспекторат е действал като чадър на главния прокурор, а ВСС действа като чадър над главния инспектор. Това обаче не направи особено впечатление на мнозинство във ВСС, което с 12 на 3 гласа отхвърли искането на шефа на ВКС.

По описанието на бизнесмена Сашо Дончев аферата ЦУМ-гейт изглеждаше като христоматиен пример за натиск на главния прокурор върху издател на независима медия.

Той разказа, че червеният бизнесмен Георги Гергов е бил домакин на среща в частния му офис (намиращ се в ЦУМ) между Сашо Дончев и Сотир Цацаров. Както разказа тогава Дончев, Цацаров го е питал за съдържанието на вестник "Сега" и карикатурите на Христо Комарницки в него, както и дали финансира партия "Да, България" и защо го прави, след като има хубав бизнес.

Освен това, според Дончев Цацаров го е попитал: "Нима се съмнявате, че вашите телефони и комуникации са под контрол?" Впоследствие главният прокурор категорично отказа да отговаря на въпроси по случая. Тезата му беше, че не се е срещал с подсъдими или криминално проявени лица и че не е нарушил закона.

Казусът с ЦУМ-гейт показва нагледно колко безотчетен и недосегаем може да бъде главният прокурор. През април 2017 година ВСС обслужи Цацаров и отказа да се занимава със скандала, след като главният прокурор отказа да се обяснява и пред кадровия орган на съдебната власт. Тогава ВСС влезе в разрез със собствената си практика за проверка на подобни случаи. Съдебният съвет извърши, макар и формална, проверка на "Яневагейт", преди почти десет години бе проверен и скандалът със съдебно-политическия лобист Красьо Черния. Върху ЦУМ-гейт бе спуснато пълно затъмнение, а нежеланието на Цацаров да говори за срещата бе очевидно.

Пред ВСС Цацаров потвърди, че е присъствал на срещата с Георги Гергов и Сашо Дончев. Според него скандалът бил "сценарий". По-късно той не отрича, че са близки познати с Гергов по пловдивска линия.

До скандала ЦУМ-гейт се стигна, след като бизнесменът и издател на критичния към властта вестник "Сега" Сашо Дончев обяви, че срещата е била организирана от Гергов и проведена в неговия офис в ЦУМ по инициатива на Цацаров. Главният прокурор после обяви, че не той, а Дончев е инициатор на срещата, на която се опитал да окаже натиск във връзка с проверка, засягаща компанията му "Овергаз". Двете тези очевидно няма да бъдат подложени на безпристрастна проверка, включително дали Сашо Дончев е бил подслушван.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mediaman
    #4

    За забраната за говорене тези хора имат една много точна дума - Омерта. Ама това е от сицилианския диалект на италиянския. На тези не знам къкъв е милиционерския им диалект на руския им език.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  3. QMTIKVA
    #2

    Извинете Медиапул, че не е по темата, но може ли да проверявате вашите журналисти за правопис. Някак неудобно е два пъти да се греши думата "отказАл", вашия човек си пише "отказъл". Със сигурност не съм най-грамотният, но понякога толкова неграмотно написани статии има тук, че повръщам. Отделно, преди ВСС се пише "във", а не "в".. Къде е Вазов като ни трябва?

  4. рептилиан
    #1

    Естествено. Няма да жертват огромните си заплати. Иначе "някой" може да попита за какво ги получават.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.