Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС продължи наказателните акции срещу Мирослава Тодорова

Бившата председателка на съдийския съюз бе пратена да правораздава в районния съд

6 коментара
Сн. БГНЕС

Висшият съдебен съвет изпрати в четвъртък бившия председател на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова да правораздава в Софийския районен съд. Наложеното наказание бе по-тежко от предложеното от дисциплинарния състав по нейния казус, който поиска да ѝ бъде намалена заплатата с 25%, но да запази позицията си в Софийския градски съд.

Пред Mediapool съдия Тодорова обяви, че ще обжалва пред Върховния административен съд, защото ВСС изобщо е нямал право да я наказва. Тя напомни, че новото ѝ наказание е наложено за две дела, за които вече е била санкционира от предишния състав на магистратския кадрови орган.

Освен това е изтекъл и давностният срок за налагане на новото наказание. С днешното решение на ВСС Мирослава Тодорова се превърна в един от най-наказваните съдиите в системата и ще трябва да правораздава за срок от 2 години от най-ниското ниво в системата. До днешното решение на ВСС Тодорова правораздаваше в Софийския градски съд.

Няма да напусна

"Решението е незаконосъобразно и е демонстрация на сила. Доколкото разбрах, предложението за второто по тежест наказание понижаване в длъжност за срок от две години в районен съд за две забавени дела е било направено от бившия прокурор Румен Боев, когото не познавам и той не ме познава, не познава работата ми. Съмнявам се, че е питал и прокурорите от софийските прокуратури що за съдия съм", коментира Мирослава Тодорова.

Тя съобщи, че докато е протичало изслушването ѝ, Боев не е задал дори и един въпрос.

"А можеше. Освен за фактите по дисциплинарното производство изнесох информация за работата си през последните 6 месеца. Била съм 96 пъти в заседание, разглеждала съм 103 първоинстанционни дела в период, в който всички останалите са получили около 35 второинстанционни дела, аз съм получила 62. Казах на членовете на ВСС, че само миналата седмица съдебният ми състав реши 21 въззивни дела", каза Тодорова

Съдията допълва, че от от гледна точка на европейските стандарти е "недопустимо прокурор да иска по-тежко наказание за съдия".

"Ако някой си мисли, че ще напусна, за да не се срещам пак с ВСС - няма да стане. Не се притеснявам и от работата като районен съд, много харесвам районните съдии. В този смисъл - новините не са необичайни - всички отдавна знаят - проблем в администриране на съдебната власт има. Няма промяна и в ясната перспектива - съдиите ще продължат да работят за постигане независимостта на съда и неминуемо ще я постигнат, голямата част от пътя вече е изминат", каза тя.

Наказанията досега

Мирослава Тодорова веднъж вече беше наказана през 2011 година с 15% намаляване на заплатата за забавено решаване на 57 дела. Според съдия Тодорова двете дела, за които сега е понижена в длъжност, са били включени в списъка от 57 дела отпреди 3 години. Първите санкции бяха наложени от предходния състав на ВСС. Същият този състав я уволни за забавяне на нови 3 дела през 2012 година. Върховният административен съд отмени това решение и я върна в Софийския градски съд. Тодорова твърди, че три пъти подред я наказват за едни и същи нарушения.

Уволнението на съдия Тодорова бе коментирано широко като класически пример за политическа саморазправа, инспирирана от тогавашните управляващи от ГЕРБ. Това си личи и от мотивите на ВАС по нейното дело, с които остро се критикува дисциплинарната практика на съдебния съвет. Европейската комисия също не остана безучастна и обвини ГЕРБ за недопустима намеса в делата на съдебната власт.

Сегашният ВСС изглежда продължава практиката на своите предшественици. Преди две седмици саморазправата започна с техния колега и бивш заместник-главен прокурор Камен Ситнилски, който бе уволнен дисциплинарно от съвета. Най-скандалното в този случай бе, че при необходими 17 гласа за неговото отстраняване, мнозинството реши, че и 16 са достатъчни. Бяха проведени едно гласуване и едно прегласуване в опит да се достигне заветният брой от 17 гласа, но това така и не се случи. Въпреки всичко Ситнилски бе премахнат от ВСС и после обяви, че ще обжалва пред съда.

По закон дебатите по налагането на дисциплинарни наказания на магистрати се провеждат при закрити врата. Публична информация обаче са броят на гласовете, с които тези наказания се налагат. Поради тази причина медиите постоянно са информирани за течащите гласувания чрез изнесено електронно табло. Така се видя как ВСС опитва на два пъти да събере заветните 17 гласа, за да уволни Ситнилски законно. Съветът отнесе множество критики за прегласуването, но в четвъртък се разбра, че поуката е взета. При гласуването за налагането на наказанието на Мирослава Тодорова таблото бе изключено.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #6

    Може би някой юрист ще обясни защо съдия Мирослава Тододорова не бъде уволнена след като безспорно е нанесла вреда на престижа съдебната власт и на държавата. Ако работник или редови служител извърши закононарушение и навреди на държавата ще бъде наказан и ще трябва да възстанови щетите! Защо се държи тази дама в редиците на съдиите? Помогнала е волно или неволно на престъпник да избягне наказание! "Ако откраднеш прасе ще те обесят, но ако откраднеш едно царство ще те направят цар" - китайска поговорка! Трябва да сме глупаци за да очакваме инвеститори при такава съдебна система.

  2. Backo
    #5

    И моят шеф ме юрка. Жената е била много претоварена, системата е такава - претоварват всички, за да правят грешки, после ги притискат и накрая ги корумпират...

  3. Dan
    #4

    Напълно си заслужава наказаниет, даже е малко. Да си съдия е не само отговорна професия но и дълбоко морална. На тези критерии отговарят малко съдии в България за жалост, а въпросната Тодорова особено малко. Толкова нейни затлачени дела и пуснати на свобода престъпници и пропуснати срокове за жертвите - ужас! Подобни хора изобщо не стават за съдии.

  4. Apostol
    #3

    Тъй, тъй...Мирослава Тодорова - жертвата на Цветанов! Много удобно, да съдиш Цветанов, да не си вършиш работата, да мотаеш делата и мотивите към тях, като по този начин настъпва давност и бандитите излизат невинни - не защото няма достатъчно доказателства срещу тях, не заради слабости на прокуратурата, а заради провалено на определена инстанция съдебно дело. Е, ако професията на тодорова е "Цецоборец", добре, но къде са съдийските й резултати? Сега пък ВСС виновен! Когато някой не си върши работата, а се оправдава с преследване, май не всичко е така.

  5. fantom
    #2

    Е добре де, сега Цветанов го няма, ГЕРБ не е на власт. Кой е следващият виновен за това че М.Тодорова е "неправораздавала" по много дела и то така, че сериозни обвиняеми да избегнат присъди по давност. Сега и Ситнилски бил светец.

  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.