Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС реши да следи дистанционно случайното разпределение на делата

2 коментара
Сн БГНЕС

Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да контролира дистанционно компрометираните системи за случайното разпределение на делата в българските съдилища. Ефектът от това решение обаче е неясен, защото става дума за стотици хиляди дела, които администрацията на съвета няма как да проследи.

Тежкият проблем стана особено видим след проверката на неправителствената организация Български институт за правни инициативи (БИПИ). Организацията установи, че разпределението на делата в над 95 процента от съдилищата в България може да се манипулира изключително лесно без да се оставят следи. Изводите потвърдиха дългогодишните съмнения, че има възможности срещу поемане на ангажимент конкретно дело да бъде разпределено на "правилния съдия".

Въпросната система се нарича "Лоу чойс" и е разработена от Висшия съдебен съвет. Тя се използва в над 170 съдилища. Софтуерът може да бъде манипулиран по поне три различни начина, за да бъде връчено определено дело на определен магистрат, а следи в нейния архив да не останат. От БИПИ препоръчаха системата да се подмени с друга, която не може да се манипулира толкова лесно, а до тогава да се направят модификации на "Лоу чойс".

Проблемът със случайното разпределение на делата се наблюдава от Брюксел и поради това ВСС реши да сформира работна група, която реши да актуализира сегашната система с допълнителни защити. Съдебният съвет обаче не е поставил срок за изпълнението на тази задача.

На заседанието си в четвъртък ВСС реши всички системи за случайното разпределение на делата да бъдат свързани с неговата собствена деловодната система. Така всяко действие по случайно разпределяне на дело ще бъде отчитано и директно във ВСС. Целта на дистанционния контрол е да не се допуска делото да бъде разпределяно по няколко пъти, докато се падне на "подходящ" магистрат.

Проверката на БИПИ обаче показа, че "Лоу чойс" може да бъде манипулирана изначално, т.е. още преди да се направи първото разпределение на делото. Не е ясно и кой точно във ВСС ще следи и обобщава пристигащата информация от всички съдилища в страната.

С друго свое решение от четвъртък ВСС възложи на съдебния инспекторат да провери специализираните съдилища. Предложението дойде от члена на съвета Галя Георгиева, която показа непознаване на правомощията на инспектората, защото поиска проверка на съдебни актове по същество. Нейните колеги ѝ напомниха, че това няма как да стане. Така инспекторатът ще провери само движението на делата и спазването на сроковете в двете специализирани магистратури. Срокът е до края на годината.

ВСС прие още и анализа за дейността на военните съдилища, за който Mediapool писа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Проблемът със случайното разпределение на делата е псевдопроблем, възникнал от елементарна неграмотност за оценка на това кой да реши зачата. И никакво НПО няма да помогне.
    Това е математическа задача за операции, която се решава от МАТЕМАТИЦИ, а не от юристи или инженери. Така че с папчиците в ръка мин. правосъдието и председателят на ВСС право в института по математика да си получат Единен Стандартен Алгоритъм за Случайно Разпределение на Делата. Още повече, че държавата разполага със суперкомпютър,

  2. Анонимен
    #1

    Точно ВСС да следи за справедливостта! Смешка! Та там са върховните негодници в съдебната власт. Лисицата ще пази курника! Тези хора наистина живеят в паралелен мафиотски сват

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.