Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС се обяви срещу специалния антикорупционен съд

4 коментара
ВСС се обяви срещу специалния антикорупционен съд

Висшият съдебен съвет се обяви категорично против плановете за прехвърляне на делата за корупция по върховете на властта в специализирания наказателен съд. В четвъртък кадровият орган определи предложението като "конюнктурно" и немотивирано. Редица членове на ВСС обясниха, че освен всичко създаването на специален антикорупционен съд би противоречало на конституцията.

В края на август Министерството на правосъдието възкреси отхвърлената преди пет години идея на ГЕРБ за създаването на специален съд, който да гледа делата срещу хората от властта. Сега тя се появи отново с идеята, че така ще се подобри качеството на правораздаването. Не бяха представени аргументи защо се смята, че спецсъдиите са по-добри от съдиите в Софийския градски съд.

Министерството предвижда дела за корупционни престъпления срещу депутати, министри, шефове на държавни органи (вкл. от митниците и НАП), съдиите, членовете на Висшия съдебен съвет и съдебните инспектори да се разглеждат от специализираните съд и прокуратура. Сега специализираните магистрати работят само по дела срещу организираната престъпност, а всички дела срещу лица с имунитет са подсъдни на Софийския градски съд на първа инстанция.

Конституцията допуска създаването на специализирани съдилища, които да съдят по определена материя, например делата срещу организираната престъпност. Основният закон обаче забранява изрично създаване на специални съдилища, където да се разглеждат определен вид дела срещу определена група хора. Точно така би се случило, ако се създаде специален антикорупционен съд.

ВСС посочва, че правосъдното министерство не е дало никакви "практически аргументи", с които да защити предложението си. Институцията допълва, че досега не е извършван анализ на знаковите корупционни дела, за да се посочи, че точно съдът е причината за техния провал.

Съветът допълва, че до края на октомври ще е готов анализът за ефективността на специализираните съдилища, а да се правят промени преди това е "неприемливо".

"При липса на мотиви от вносителя, изглежда, че той решава, че тези дела в момента се гледат неефективно от Софийския градски съд и затова законодателят ще ги възложи на специализирания съд. Този извод е напълно голословен и създава впечатление, че с тази промяна се решават конюнктурни политически задачи", се казва в позицията на ВСС, цитирана от сайта "Правен свят".

Преди два дни с подобно мнение излезе и председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов.

ВСС отбелязва още, че в решение 10/201 на Конституционния съд изрично се посочва, че създаването на извънредни съдилища е в противоречие с основния закон.

Единствените, които гласуваха против тази позиция на ВСС, бяха Галя Георгиева и представляващият съвета Димитър Узунов. Другите присъстващи 14 членове го подкрепиха.

През 2011 година темата за създаване на специални антикорупционни съдилища се проведе няколкомесечен дебат. Накрая всички, включително тогавашният премиер Бойко Борисов, зарязаха идеята под натиска на аргументите. В общи линии тя бе прокарана от Цветан Цветанов с идеята не толкова да се подобри качество на правораздаването и разследването, а да се смени съдията.

Сегашният правосъден министър Екатерина Захариева твърди, че в промяната няма нищо нередно. Тя казва, че преди пет години "политиците са се изплашили" и поради това са се отказали от тази добра идея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #4

    Кое е цесека, едното фалира ,останаха 8 цесекатa. Моля конкретизирайте ,съгласно регистрацията в търговския закон.

  2. [email protected]
    #3

    Аз пък твърдя(без да съм запознат дълбоко със нещата) че СГС е една от най корумпираните институции.Защото всички по големи медийни престъпници биват оневинявани там. Незнам каква е причината,но това не ми дава повод да им имам доверие. Килърите бяха автоматично освободени,след като бяха ги задържали.Наложи се да бъдат закарани във Шуменския съд,за да бъдат осъдени и държани във следствения арест!

  3. Даката
    #2

    "Висшият съдебен съвет се обяви категорично против плановете за прехвърляне на делата за корупция по върховете на властта в специализирания наказателен съд" - само една дума е достатъчна за коментар - ЗНАЕМ!

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Инициатива "Правосъдие за всеки": 11 (единадесет) затворени в България - за дребни рушвети... За сравнение, румънската антикорупционна прокуратура през 2013 г. постига 274 ефективни присъди за корупционни престъпления, а 2014-та те вече са 374. Мнозина от осъдените са от високите етажи на властта. Независимите румънски прокурори имат 61% одобрение. Общественото доверие в българската прокуратура е около 10%, което е по-ниско дори от това в парламента. Толкова е доверието и в българския съд.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.