Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС ще провери случайното разпределение на делото за КТБ

Съдебните кадровици решиха да инспектират спешно цялото Търговско отделение на СГС

1 коментар
Шефът на СГС Владимира Янева демонстрира случайното разпределение през 2012 г.

Висшият съдебен съвет (ВСС) ще направи проверка на случайното разпределение на делата в Търговското отделение на Софийския градски съд (СГС) във връзка с множеството съмнения за това как бе избран съдия-докладчик по казуса по несъстоятелността на Корпоративна търговска банка (КТБ).

Това решиха в четвъртък членовете на съвета, демонстрирайки изненадващо единомислие по темата. Проверката ще бъде извършена от Галина Карагьозова, Незабравка Стоева и Румен Георгиев с помощта на технически експерт от ВСС, като резултатите от нея ще бъдат обявени след 10 дни.

Спор възникна единствено по въпроса дали тя да не бъде възложена на инспектората към съвета, който в момента така или иначе проверява СГС, Софийския районен съд и съответните прокуратури. В крайна сметка обаче бе преценено, че инспекторатите и без това са претоварени, а ВСС дължи спешни отговори на обществото по този казус.

Предложението съветът сам да се заеме с тази дейност направи Карагьозова, която посочи, че недвусмислено трябва да бъде отговорено публично "защо протоколът точно от това дело не е пристигнал във ВСС, дали действително има някаква техническа причина". Главният прокурор Сотир Цацаров пък добави, че трябва да бъде разписан "нормален срок", който да е достатъчно дълъг, за да си свършат проверяващите работата, но и такъв, че случаят да не се забрави.

Председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев, представляващият съвета Соня Найденова и шефът на етичната му комисия Ясен Тодоров обаче възразиха, че подобна дейност трябва да бъде възложена на инспектората.

Калин Калпакчиев контрира, че ВСС дължи на обществото "бърза и възможно най-експедитивна проверка – натрупали са се много съмнения за манипулации, всеки един въпрос трябва да бъде изяснен в максимална степен". "От това зависи авторитетът на съда, това дело е съществено и важно за държавата", добави той, след което Карагьозова отбеляза, че "на нас ни трябва бърз отговор".

Липсващият протокол, причинен от "срив в системата"

Казусът със случайното разпределение на делото по несъстоятелност на КТБ предизвика множество съмнения от самото начало, след като се оказа, че протокол от определянето на първия му съдия-докладчик Калина Илиева, не е бил качен на сървъра на ВСС, въпреки че това е задължително.

Освен това ръководството на Градския съд в лицето на председателя му Владимира Янева и нейния заместник Богдана Желявска (която незнайно защо разпределя търговските дела, въпреки че е шеф на Гражданското отделение в съда – бел.ред.) мълчаливо пренебрегна писменото настояване на съдебни репортери от редица медии да присъстват на случайното разпределяне на делото.

Ден след като съдия Илиева бе избрана да разгледа казуса, тя си направи отвод, като от СГС съобщиха, че основният ѝ мотив е бил, за да разсее появилите се съмнения за начина, по който е получила делото. Бе уточнено, че липсващият протокол не е бил качен на сървъра на ВСС заради "технически проблем с интернет връзката".

Във вторник той действително се появи в регистъра. Въпросът – как е възможно единствено този протокол да се е загубил във виртуалното пространство "заради срив в системата", а тези с номера непосредствено преди и след него да са налице, обаче остана без отговор.

Новото разпределение на делото породи нови въпроси

Така се стигна до ново случайно разпределение на казуса, при което той се падна на председателя на Търговското отделение в СГС Иво Дачев. То обаче отново не премина безпроблемно и предизвика нова суматоха.

Причината бе, че протоколът от избора на съдия Дачев фигурираше в сървъра на ВСС не с номера на делото 7549, а с друг – 7699, на който при проверка в информационната система на съда, тя изписваше: "Няма такова дело". Справката със стария номер пък не отразяваше, че делото вече има нов съдия-докладчик, а само, че по казуса е направен отвод.

В отговор на множество запитвания от медиите от Градския съд уточниха, че след отвода на съдия Илиева делото получавало нов входящ номер, под който трябва да бъде разпределен нов съдия.

"Без нов входящ номер делото не може да бъде разпределено чрез системата за случайно разпределение на дела и да бъде определен нов съдия. След като системата избира съдия Дачев, делото е разпределено на него и системата автоматично генерира нов номер, а именно 7699/2014. Тъй като не може да се смени номерът на първоначално образуваното дело, то продължава да се води под стария номер тоест 7549/2014. Това е и причината в системата да излиза, че дело 7699/2014 не съществува. Такава е практиката със всички отводи", декларираха от СГС.

Съдии опровергават обяснението на ръководството на СГС

Това обяснение обаче изобщо не отговаря на практиката на съдилищата, използващи програмата за случайно разпределение "Law choice", според която дори и при повторен избор на съдия по даден казус, се използва реалния номер на съответното дело.

При наличие на отвод, какъвто бе случаят със съдия Илиева, в системата се въвежда номерът на делото, като за основание за ново случайно разпределение се посочва именно отвеждането на предишния съдия-докладчик, коментираха пред Mediapool съдии от СГС и СРС. Те недоумяват и по въпроса – дали, след като ръководството на Градския съд използва при отвод практиката да образува "кухи" дела, това се отразява и в статистиката на съда.

Друг въпрос около определянето на съдия Иво Дачев за докладчик по делото "КТБ" бе защо вече направилата си отвод по казуса Калина Илиева също е била включена в случайното разпределение? От СГС обаче отказаха коментар, тъй като в момента тече вътрешна проверка по казуса, успоредно с разпоредената току що от ВСС.

Неразбориите около изборът на съдия по казуса провокираха Съюза на съдиите в България (ССБ) да излезе със своя декларация в сряда, с която призова случаят да бъде незабавно проверен от съдебните кадровици.

"Към настоящия момент тези съмнения не са опровергани, доколкото не е дадено ясно, технически обосновано и конкретно обяснение както за начина на допълване на базата от данни с постъпили в сървъра на ВСС протоколи, така и за това дали самото съществуване на такава възможност не компрометира система", смятат магистратите от организацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stan
    #1

    Господин Цацаров,проследихте ли делото на нашите колеги полицаи и близките приятели на Владимира Янева,госпожа Марковска и господин Георгиев? Ако сте забравили снимката на тяхната дружинка от тайната среща,да Ви я изпратим?Та питаме,на случаен принцип ли е избран съдебният състав или на принципа приятелство? Все пак ще искаме Европа отново да следи това дело.Приятелството си е приятелство,обаче сиренето...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.