Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС видя в евродоклада най-вече неразбиране към магистратската работа

10 коментара
ВСС видя в евродоклада най-вече неразбиране към магистратската работа

Критиките на Европейската комисия срещу българската правосъдна система се дължат основно на имиджови проблеми и неразбирането на обществото за същината на магистратската професия. Това бяха главните изводи от дискусията във Висшия съдебен съвет в сряда, която бе изцяло посветена на мониторинговия доклад на Брюксел.

Докладът на Европейската комисия е силно критичен към България, а ВСС е сред най-често споменаваните институции в документа.

ЕК поиска ясни правила, стандарти и контрол при назначенията в съдебната система, гаранции за независимото разпределение на делата и възможност Висшият съдебен съвет (ВСС) да реагира в случаи на политическа намеса. Отделно бе посочено, че правилата за назначенията трябва да се прилагат с по-голяма яснота и прозрачност. Съветът бе критикуван и за начина, по който в последния момент бяха променени правилата за избор на главен прокурор.

Докладът бе публикуван преди седмица, а ВСС реши да организира специално заседание, на което спокойно да обсъди изводите на ЕК. Самокритики обаче липсваха. Взелите думата членове на съвета предимно отчитаха, че по повечето от забележките вече се работи. Единственото решение, което се взе, бе да се промени дневният ред на комисиите във ВСС, за да се работи по-активно по препоръките от доклада.

Наред с това ВСС превключи на оправдателен режим. Най-запомнящото се изказване бе направено от правосъдния министър Зинаида Златанова. Тя обясни, че обществото не разбира много точно същината на магистратската работа и заради това има много критики, които не са отправени към точните адресати. Според нея в публичното пространство магистратската работа се коментира твърде фриволно и се правят много неоправдани внушения.

Златанова допълни, че всеки магистрат има поне по едно известно дело и това прави работата уязвима на публични критики. Председателят на етичната комисия във ВСС Ясен Тодоров от своя страна обясни, че постоянните критики водят до действия на съвета, които едва ли не не бива да се изискват от него.

"По време на избора на главен прокурор стигнахме до другата крайност – да проверяваме съпрузите на двама от кандидатите", обясни Тодоров. Проверката тогава бе наложена от разкритията на сайта "Биволь" за симулативната цена, по която бе изповядана имотна сделка на съпругата на тогавашния фаворит и настоящ главен прокурор Сотир Цацаров.

Ясен Тодоров каза още, че не е съгласен с обществените критики, че неговата комисия не взема достатъчно насериозно задължението си да прави проверки на магистрати.

Представляващият член на ВСС Соня Найденова от своя страна предпочете да говори за имиджовите проблеми, които другите институции създават на съвета. Тя даде за пример поведението на парламента с поредния провал на процедурата за избор на нов главен съдебен инспектор.

"Народното събрание е длъжник на съдебната система. Негативният отпечатък на процедури, водени от други органи, се придава и на ВСС", каза Найденова.

Единствено Камен Иванов отбеляза в дългото си изказване, че основният въпрос към съдебната система е за доверието и "моралния вид", който тя има в обществото. Той обаче не продължи тази си мисъл и в края не се разбра какво точно има предвид.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Защо няма ЕДИН осъден престъпник в тази държава, бил той мутра, политик, чиновник на висока длъжност, наркодилър от тези, за които всички знаем? Ето това не разбирам госпожо Златанова, което не разбират и другите, които гледаме този филм-сапунка по-дълго и от Дързост и красота.

  2. Анонимен
    #9

    № 2. Аз пък не разбирам от коя планета си паднал. Та то е ясно като бял ден,че магистратите до ЕДИН, особено висшите са там да се накрадат максимално.Погледнете им имотите, банковите сметки, а това което крият? Е това не го разбира ЕК.Може да има кражби, но да няма наказания?Ами защото всички правят така каза Мая.

  3. Анонимен
    #8

    Номер 7, държиш се като шопа, който твърди, че такова животно нема. Но това никак не пречи на животното, тоест на доклада, на всички посочени в него проблеми и на изумителната наглост на онези, които го омаловажават.

  4. Анонимен
    #7

    Ако трябва да се говори сериозно,доклада е нещо средно между хартия за WC и заводска многотиражка от времето на соца. Евфемизмите кпорупция,намеса в правосъдната система са постоянните дъвки на еврочиновниците и еврокомисарите все пак трябва да си заслужат заплатите и докажат ,че нещо се прави.Правосъдната ни система с всичките и кусури е по добра от тази на редица европейски страни,тъжното е че уж бългаски политици за да вземат дребен дивидент плюят страната си /това наистина го няма никъде/.С медийно политически кометари съдебна система не се прави,критиката по принципа,мой приятел чул в банята и ми каза работа не върши,вариант аз ще кажа на батко и ше видиш какво ше стане.

  5. Анонимен
    #6

    Трудно в Европа могат да разберат навиците ви от "соца" - заплата 5 000, имоти за 50 000 000.

  6. Анонимен
    #5

    Кой се разбира с комунисти?

  7. Анонимен
    #4

    Не разбират то е ясно. Как може да се разбере мошеничество, подкупи, измами, шуробаджанащина и т.н. Трудно е ако не си българин юнак.

  8. 65
    #3

    Мъка, мъка. Трудна е за разбиране магистралната работа!

  9. Анонимен
    #2

    Ако същината на магистратската професия е да си напълнят гушата на всяка цена, и аз не я разбирам

  10. Анонимен
    #1

    Тези хора, както и политиците от всички партии живеят в друг свят. Наскоро съдийка от Районния съд ме осъди като напълно изправна страна по договор за туристически услуги да платя съдебните разноски на неизправната страна туристическа агенция. Ще ги платя ама друг път. Как можеш да уважаваш такива "магистрати" ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.