Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС зове ЕС държавата да увеличи парите за съдебната власт

0 коментара

След като вчера Върховният касационен съд атакува бюджет'2003 пред Конституционния съд заради парите на съдебната власт, днес Висшият съдебен съвет(ВСС) апелира и към Европейския съюз да бъде увеличена субсидията на бюджета за българската съдебната система.

Държавата обрича съдебната система да функционира неефективно, категорични са висшите магистрати.

В отворено писмо до президента, премиера, председателя на парламента и до ЕС чрез мисията му в София, ВСС предлага в рамките на установените им правомощия тези институции да съдействат за увеличаване на субсидията по бюджета на съдебната власт. ВСС иска бюджетът да бъде увеличен до размер, осигуряващ нормалното функциониране на органите на съдебната власт и поетапното въвеждане на реформите в правораздаването.

Боян Магдалинчев, който е член на бюджетната комисия на ВСС, заяви, че 138-те милиона лева, които са заложени в бюджет' 2003 ще стигнат, дори при икономии, едва за първите девет месеца на годината.

Не е нормално съдебната система да функционира с донорски средства. Трябва държавата да изпълни своите задължения, смята Магдалинчев. В писмото си висшите магистрати предупреждават, че липсата на пари може да доведе до блокиране на съдебния процес - да не може да се заплаща на служебни защитници, вещи лица, невъзможност да се покрият разходите за консумативи.

Отчетена е тенденция годишно делата да се увеличават с 25 процента, но не се осигуряват пари за разкриване на нови работни места, се казва в писмото.

В преговорната глава "Правосъдие и вътрешни работи" ще залегне процент от Брутния вътрешен продукт, който правителството ще бъде задължено всяка година да отделя като средства за съдебната система, заяви днес министърът по европейските въпроси Меглена Кунева след едночасова среща с ВСС. Тя добави, че приключването на преговорите по тази глава е в изключителен интерес на самата съдебна система.

"Когато България, с приключването на преговорите по тази глава, поеме ангажимент за определен процент от БВП, който да е предназначен за съдебната система, този ангажимент подлежи на мониторинг. Това е много силно оръжие в ръцете на съдебната система, включително и на правителството за това как изпълнява ангажиментите си", обясни Кунева.

Министърът уточни, че този процент няма да е между 2 и 4 % от БВП, както е в страните - членки на ЕС, а по-нисък. В бюджета за тази година, отделените средства за съдебната власт са под 1 процент от БВП.

ВСС покани главния преговарящ с Евросъюза заради нейни изявления, че проблемите в съдебната система са сред основните пред евроинтеграцията на България. След разговора с ВСС Кунева подчерта, че е намерила общ език с магистратите и се надява да бъде поканена отново.

Преговарящият екип от българска страна вече е изпратил в Еврокомисията графикът кога ще бъдат направени промените в закона за съдебната власт. След като КС отмени 44 текста от закона, Брюксел стопира преговорите по глава Правосъдие и поиска правителството да даде допълнителна информация какво ще прави със съдебната реформа. Евроминистърът каза, че на този етап България не е изпращала в ЕК информация за промени в Конституцията.

По думите на Кунева, всички членове на Висшия съдебен съвет днес са изразили мнение, че Конституцията не е панацея и успоредно с дебатите за необходимите промени в основния закон, трябва да се реформират и отделните съдебни закони.

Днес Кунева и министърът на правосъдието Антон Станков се срещнаха с 13 посланици и дипломати на страните-членки на ЕС. След срещата Станков повтори, че работната група, която подготвя новите текстове в закона за съдебната власт, ще се съобрази изцяло с мотивите на Конституционния съд.

"Искам да подчертая нещо, което заявих днес и пред членовете на ВСС: проектозаконът няма да тръгне на никъде, в случая към Народното събрание, без да е съгласуван с ВСС", декларира Станков.

Той подчерта, че ще бъдат положени всички усилия глава правосъдие и вътрешен ред да бъде затворена в рамките на гръцкото председателство - до края на юни т.г.

Според Станков бюджетът на съдебната система ще бъде увеличен, но това ще става плавно през годините.

На днешното си заседание Висшият съдебен съвет прие декларация, в която изразява пълната си подкрепа за изпълнение на заложените цели в правителствената стратегия за реформа в българската съдебна система. Висшите магистрати изразяват подкрепата си за заложените реформи на административното и търговското правосъдие, гражданското и наказателното производство и създаването на единна информационна система. Реформата на българската съдебна система е сложен и продължителен процес. Той обхваща промени в Конституцията на Република България, в устройствения закон за съдебната власт, в материални и процесуални закони, се казва още в декларацията. Оценявайки положително извършеното досега в сътрудничество с Министерството на правосъдието, ВСС декларира подкрепата си за реформа на българската съдебна система при строго спазване на конституционния принцип за разделение на властите.

Междувременно днес председателят на парламента Огнян Герджиков преповтори позицията си, че към промени в Конституцията може да се пристъпи едва през 2004. Само ден, след като председателят на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов обяви, че е поискал среща с лидерите на СДС и БСП Надежда Михайлова и Сергей Станишев, за да преговаря с тях за промените в основния закон, председателят на парламента каза: "Очевидно е, че съдебната система трябва да се реформира стъпка по стъпка - не може да бъде с един удар, не са необходими такива революционни методи, за да се направят коренни промени. В рамките на тази Конституция може да се направи първата стъпка и това без съмнение ще бъде тази година". Впоследствие - през 2004, можела да се направи и втората, а именно промени в основния закон.

Помолен за коментар на думите му премиерът Симеон Сакскобургготски заяви: "Ще се обсъди, няма нужда веднага да видим кой какво е казал и да се противопоставя това. Всички вървим в една и съща посока за доброто на страната".

Сергей Станишев пък заяви по повод предложението на Панайотов, че левицата е готова да обсъжда необходимостта от съдебна реформа с ръководството на НДСВ, но няма да позволи да бъде използвана.

Днес премиерът Сакскобургготски за първи път коментира решението на ВКС да атакува бюджет 2003 в Конституционния съд. "Моля ви, недейте да търсите винаги атаки, да гледаме към градивното и това, което в крайна сметка се цели", призова той журналистите. На въпрос дали решението на ВАС за трети и четвърти блок на АЕЦ ще попречи на преговорите с Евросъюза той обясни, че тепърва ще се преценява това - темата била много деликатна. "Тия дни ще решим ,има още една седмица", отговори той на въпросите дали МС ще обжалва решенията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.