Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Втора експертиза без ясни отговори по СРС скандала

0 коментара
Втора експертиза без ясни отговори по СРС скандала

И поръчаната от прокуратурата експертиза на БАН не внася повече ясното около скандала с изтеклите в публичното пространство разговори на директора на митниците Ваньо Танов. Експертизата се изготвя от четири вещи лица от академията, чиито имена не се обявяват. На 88 страници те не отговарят на основния въпрос – дали съдържанието на разговорите е променяно или не.

Това става ясно от разпространеното от прокуратурата в четвъртък съобщение за "междинните заключения" от назначената експертиза. То потвърждава единствено вече известното – че осем разговора на Ваньо Танов са от законно експлоатирани СРС-та и че е налице незаконно изнасяне на информация. Потвърдено е и че всички изследвани разговори са от период, в който по отношение на Ваньо Танов са прилагани законни СРС.

Експертите установили, "че огласените записи са били манипулирани чрез използването на шест различни технически способа". От прокуратурата обаче не съобщават какви са те. Такъв "способ за манипулиране", всъщност, представлява самият презапис, на който, както е отдавна известно, разговорите са били подложени.

Въпреки твърдението за манипулиране обаче в съобщението се посочва, че "в резултат на направения анализ експертите не могат да потвърдят или да отрекат възможността съдържанието на разговорите да е било променяно. Експертизата не дава отговор на въпроса дали информацията е изтекла от ДАНС или МВР.

От Софийската градска прокуратура съобщиха, че на експертите са възложени допълнителни задачи, като работата им продължава в ДАНС и в структури на МВР.

От държавното обвинение оправдават решението си да не публикуват нито ред от експертизата, а само преразказани заключения с това, че в нея се съдържала класифицирана информация.

Полученият доклад от 88 страници, изготвен от хабилитирани лица от БАН, съдържа данни от проверката на системите на Специализираната дирекция за оперативно-технически операции (СДОТО) в МВР (службата, отговаряща за подслушването в държавата, бел. авт.). Експертите за заявили, че в СДОТО им е оказано пълно съдействие.

С подобно уклончиво съдържание бе и обявената още в началото на скандала експертиза, направена от Института на МВР. В нея се казваше, че записите може и да са манипулирани, но без да се посочва категорично дали са добавяни, махани или размествани думи и фрази, каквито са твърденията на участниците в разговорите.

Вестник "Галерия", който разпространи разговорите на Танов с премиера, министри и депутати, поръча експертиза на реномирана парижка лаборатория, която излезе със заключение, че записите не са манипулирани. Тази експертиза обаче няма значение за разследването, тъй като е поискана от частен възложител, а не от българска официална институция.

Ваньо Танов слушан от четири телефона

По същото време след поредното заседание на парламентарната подкомисия за контрол на СРС по случая с подслушването на Ваньо Танов председателят ѝ Явор Нотев ("Атака") съобщи, че четири мобилни и един стационарен телефон са били нарочени за подслушване в рамките на приложените СРС срещу Танов. На два от мобилните телефони той не е титуляр, а единият номер е на юридическо лице. Подслушване на стационарния телефон не е осъществено, защото нямало техническа възможност за това.

"Трябва да установим до каква степен е бил необходим контролът върху тях”, обясни Нотев. Мотивът му е, че информацията, която подкомисията е получила по темата, е доста разнопосочна, в това число и от самия Танов. "Ние на практика не знаем кои са били истинските ползватели от тези телефони”, каза депутатът от "Атака“.

По думите му подкомисията е решила да организира на 22 февруари "кръгла маса", на която да бъдат поканени вътрешният министър Цветан Цветанов, шефът на ДАНС Цветлин Йовчев, правосъдният министър Маргарита Попова, главният прокурор Борис Велчев, както и председателите на комисиите за контрол над ДАНС, по вътрешна сигурност и по правните въпроси. Тема на обсъждането ще бъдат проверките и изводите по случая "Танов". Идеята на парламентаристите е по време на кръглата маса да се постигне и консенсус за законодателни промени.

ДАНС да има техническа възможност за подслушване

Промени в нормативната уредба поиска и председателят на комисията за контрол на ДАНС Камен Костадинов (ДПС). По думите му парламентарният орган смята за нужно в ДАНС да се осигурят технически възможности за прилагане на СРС.

Костадинов заяви, че трябва да се разграничат законодателно случаите на използване на СРС за разкриване на престъпления от случаите за защита на националната сигурност. Ресорната му комисията обобщава, че нужните средства за техническа възможност на ДАНС да подслушва са под 5 млн. лв., като в бюджета за тази година има около 30% от сумата.

Според парламентаристите няма ясен регламент как да се използват изнесените работни места на СДОТО, къде отива информацията, как се използва, как се унищожава.

Комисията препоръчва и допълнителни мерки за подобряване на защитата на класифицираната информация по персоналната сигурност в ДАНС. По думите на Костадинов ползването на т. н. акаунти не е регламентирано в действащата нормативна база, а от ДАНС са осигурени необходимите мерки за физическа сигурност на тези работни места.

"В ДАНС действат разпоредби за осигуряване на физическата, персоналната, техническата сигурност за опазване на класифицирана информация. Има вътрешна нормативна база и има контрол при прилагането ѝ с изключение на акаунта”, се казва в становище на комисията.

ДАНС няма собствена възможност за подслушване на телефони и използва техническите възможности на СДОТО в МВР. Това създава предпоставки за разширен достъп до класифицирана информация и размиване на отговорностите в случаите на нерегламентиран достъп, допълни Костадинов.

Унищожителните констатации – още по-актуални

След огласяването на експертизата на прокуратурата председателят на подкомисията за контрол над специалните разузнавателни средства Явор Нотев заяви, че изводите, които ръководеният от него орган направи, са още по-актуални.

"На база експертната оценка на БАН от обвинението излязоха в четвъртък със становище, че произходът на разговорите е запис от СРС. Тази констатация поставя с особена острота изводите ни за начина на съхраняване на класифицираната информация", обясни Нотев. "Нашите изводи стават особено значими. Час по-скоро трябва да се поправи законодателната рамка”, допълни той. Нотев обясни, че СРС-та по отношение на Ваньо Танов са приложени при съблюдаване на законовите изисквания. Не е опазена обаче самата информация, което не засягало лицето "на слушалка”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.