Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Втора пенсия за пръв път получават 250 българки

Хората искат да си вземат натрупаното в партидите възможно най-бързо

7 коментара
Втора пенсия за пръв път получават 250 българки

Около 250 жени са първите пенсионери от втория пенсионен стълб, съобщи Евелина Милтенова, председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БДППО). През септември 2021 г. - 20 години след създаването на втория пенсионен стълб у нас, той навлезе във фазата на изплащането и започна сключването на първите пенсионни договори. Въз основа на тях се очаква всеки момент да започне и плащането на първите пенсии от него.

Засега право на пенсия от втория стълб на практика могат да получат само жени, родени през 1960 г., тъй като за мъжете, родени след 31 декември 1959 г., има изискване за по-висока пенсионна възраст. При тях изплащането на първите пенсии от частните универсални фондове ще започне през 2023 г.

"По данни на членовете на БАДДПО" за първия месец (септември 2021 г., б. р.) са били сключени общо над 250 договора, от които 25 са били пожизнени пенсии – основно от дами, които са и първите пенсионери от втория стълб. Бройките ще нарастват по-бързо от следващата година, когато още повече осигурени в ДЗПО (втория стълб, б. р.) ще достигнат пенсионна възраст", съобщи Милтенова в публикация в бюлетина на Асоциацията на банките в България.

От думите ѝ се разбира, че масово жените предпочитат да вземат парите си възможно най-скоро, но тъй като това не може да стане накуп (освен ако сумата в цялата партида не е изключително ниска, тоест под 900 лв.), изборът пада върху срочна пенсия в максимален размер (в момента – 300 лв. на месец). Милтенова не дава информация каква е масовата срочност на първите пенсионни договори, но предвид средните натрупвания по партидите се очаква това да са 2-3 години (при средна продължителност на изплащане на пенсия 15-20 години). След изтичането на въпросния срок пенсионерът спира да получава пенсията от частен фонд и остава с намалената с около 10% пенсия от НОИ.

Милтенова припомня, че по закон еднократно плащане на натрупаните средства в партидата се полага на хората със средства под 900 лв. Вторият основен продукт е и най-предпочитаният - срочна пенсия, при която месечното плащане трябва да е минимум 45 лв. и максимум 300 лв. Възможно е и пенсионерът да избере пожизнена пенсия, която се предлага в три варианта според правото за наследяване: пожизнена пенсия без допълнителни условия, пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане или пожизнена пенсия с разсрочено плащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възраст. За пожизнена пенсия обаче в партидата трябва да има достатъчно средства за изплащане на поне 45 лв. на месец.

Едва около 10% от първите договори са пожизнени пенсии, става ясно от данните на БАДДПО. Хората, които имат достатъчно пари за такъв продукт, най-често също предпочитат продукт с разсрочено плащане на максимума от 300 лв., след което пенсионерът ще получава от фондовете не по-малко от минималния размер на месечната пенсия от втория стълб, който по закон е 15% от минималната пенсия от НОИ – понастоящем 45 лв.

Милтенова посочва, че въз основа на сключените пенсионни договори от следващите месеци новите пенсионери ще започнат да получават парите си по банковите си сметки в лева.

Първите обобщени данни за изплатените от втория стълб пенсии ще бъдат съобщени от Комисията за финансов надзор. "Отчетът за сключените договори за допълнителни пенсии ще се изпраща ежемесечно от пенсионните компании към КФН, която ще ги обобщава и оповестява на електронната си страница и ще може да се следи от всички заинтересовани", пише още Евелина Милтенова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Solar Power
    #7
    Отговор на коментар #5

    Забравих нещо важно. Ако не се пенсионирам а гушна букета то спестените пари ще отидат за наследниците ми :) А на тези в НОИ отиват в нищото ....

  2. Solar Power
    #6
    Отговор на коментар #4

    Парите в НОИ сребърен фонд не се инвестират в момента в нищо ! Напротив всяка година дори се стапят от инфлацията с няколко процента. Парите трябва да се инвестират ! Да бяха купували злато с 5% от тях пак е нещо. Но да стоиш на 0 е просто самоубийствено. После след 20 години защо няма пари и защо не стигат .... еми ето защо ....

  3. Solar Power
    #5
    Отговор на коментар #2

    О не се притеснявай :) Аз във втория фонд съм на макс. Освен това се осигурявам в още 5 доброволни. Така,че когато се пенсионирам ще вземам по 2000лв. пенсия и няма да го мисля :)Освен това парите ми всяка година се увеличават с между 3-5%. За частните пари не се тревожи изобщо :) Ако не ти харесва минаваш на НОИ и колкото толкова ...

  4. eagle_eye
    #4
    Отговор на коментар #2

    Защото общия кюп на НОЙ, в който принципа е - харчим сегашните осигуровки за да плащаме пенсии на осигурявали се преди 50 години, е порочна. Или още по-зле - калкулираме от каъдето дойде, харчим за каквото дойде.Вие не искате ли да знаете, че вноската ви сега не е изхарчена, а е релано спестена и инвестирана конкретно по ваша партида? Говоря по принцип. Нямам никаква връзка с частните фондове.Всяко смислено ново нещо у нас бива саботирано. После троловете ревът колко било лошаво и колко било по-добре "преди". Само че, "преди" вашите майки и бащи мислеха друго - искаха промяна, защото не им харесваше.

  5. eagle_eye
    #3

    Частното пенсионно осигуряване - т. нар. втори и трети стълб си работи чудесно запад. Нещо повече, хората го предпочитат вместо спестяване. То осигурява справедливост - каквото си спестил, това получаваш. Първият стълб осигурява солидарност. Съответно, и двата са необходими!
    Това, че ние като общество евентуално ще корумпираме и опорочим нашия модел не е проблем на тези, които са го измислили, а на онези, които са го осъществили и ползвали.
    Но нека не бързаме. Частните пенсионни фондове тепърва ще

  6. Mz/X
    #2

    20 години х 12 месеца = 240 месеца = 900 лева еднократна пенсия = 3,75 лева на месец. И защо това трябва да мине през частен фонд ?

  7. Mz/X
    #1

    Иван Костов насила вкара българите в това частно осигуряване и така осигури висок стандарт на живот на застрахователите чиито заплати са много над заплатите на застрахованите. Иван Костов може и да взема процент от застрахователите за това че ги обогати.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.