Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Втората НСО" в МВР е почти готова

10 коментара
Снимка: БГНЕС

Създаването на паралелна структура с функциите на Националната служба за охрана (НСО), но в МВР е на финалната права. Във вторник на сайта на МВР е качена за обществено обсъждане нова наредба, която регламентира реда, по който полицаи ще охраняват "застрашени лица".

Тази възможност бе дадена на МВР през миналата година с промени в устойствения им закон. Президентът Румен Радев наложи вето върху новите текстове, което бе преодоляно в парламента. Сега силовото ведомство формално завършва процедурата като издава и правила, по които това ще се случва.

Кой ще бъде охраняван?

За необходимостта от създаването на две служби с на практика идентични правомощия така и не бе дадено смислено обяснение. От проектонаредбата става ясно, че полицаи от различни дирекции – ГДБОП, национална полиция, гранична, отряда за борба с тероризма и жандармерията – ще могат да осигуряват 24-часова охрана на различни категории длъжностни лица. Сред тях са тези с право на охрана от НСО – премиер, президент, министри, председател на парламента, конституционни и върховни съдии, главен прокурор, вицепрезидент, депутати и др.

Главният прокурор Иван Гешев преди време обяви, че се е отказал от услугите на НСО, защото им нямал доверие. Той е пазен от служители на Бюрото за защита на свидетели. Тази суперсекретна структура бавно и сигурно се превръща в личната преторианска гвардия на главния прокурор, която се изпраща с тежко въоръжение по шумни акции и отговаря за личната му сигурност.

Как ще се охранява?

Освен високопоставени длъжностни лица и свидетели по разследвания или съдебни дела, полицията ще може да охранява и чиновници, за чиято сигурност има заплаха, става ясно от наредбата. Защитата ще се предоставя след сигнал и решение на комисия в МВР, в която влизат главният секретар и шефовете на служби.

Охраната може да е лична, както и на жилище. Последната включва сигнало-охранителна техника и пропускателен режим. За да изпълни задълженията си, полицията ще може да събира информация за охранявания – например за пътувания или дали има огнестрелно оръжие, както и всякакви други данни, относими към охраната.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #10
  2. TESLATA
    #9

    Полицията извършва такава охрана от години. Нищо ново.

  3. TESLATA
    #8
    Отговор на коментар #3

    1942 година населението е било три пъти по-малко, а и сега не са 60 000, а 70 000.

  4. ivancho ivanov
    #7

    Така е, но зависи от изборите(#1)! По-веероятно е да продължим да се питаме "Оти ги гълтахме жабетата"!

  5. Антон
    #6

    Май, голяма патаклама ни чака. Някои чекмеджета останаха празни, ЕС мангизите - само срещу готови проекти...Батките, дето се правят на държавници се записват, снимат, подслушват един друг, гледат се мръсно, всеки със своя охрана, бронирани кортежи... А някакъв смехурко от Ниската земя, дето им се водел Премиер ходел на работа с колело. Боже опази!

  6. QMTIKVA
    #5
    Отговор на коментар #2

    Ти само виж как милицията се снабдява с персонал - залага се на необразованите момченца от село, които нямат друга алтернатива в живота, а вече са се сблъскали с простащината на "местния тартор", при което биват вербувани в полицията с обещания за лек живот, много приход, придобит от всякакви балъци, значка, която те поставя над закона, както и патлак с патрони, за да гърми селянчето по лошите. Нормално е в държава, в която младите момчета са оставени да бъдат опростачени, в опростачена среда, в която израстват, да станат един ден просто охранители, я на мутрите, я на чиновниците не че има разлика между последните.

  7. .text
    #4

    На всеки тумбак - по няколко НСО-та. Провалена държава, бананова република.

  8. Отбелязвам
    #3

    "През 1942 в България е имало 2 600 полицаи, вкл. горските и полските пъдари". Защо през 2021 полицаите още са 60 000? Още с "контареволюцията" ли се борим? Кога тази ненаситна потомствена крадлива сг.н ще бъде съкратена поне с 90 %?

  9. Мюнхен
    #2

    Сигурно сме на първо място в Европа по брой на гавази на глава от населението. Сега пък и чиновниците щели да пазят, вероятно когато пренасят парите от някоя комисиона. Най-бедната държава с най-много охранители! Като прибавим и охраната на мутрите, охрана на съдебната власт, НСО, милиция, военна полиция, жандармерия, барети и др., става ясно защо няма кой да работи смислена работа и къде отиват парите на данъкоплатците.

  10. QMTIKVA
    #1

    Това е просто поредният начин да бъде задушена прозрачността под натиска на безсмислена бюрокрация. "Новото" НСО няма да просъществува след парламентарните избори, така че е просто потъване на средства. Поредната ненужна прищявка, за която плащаме ние, а не бандита от шкафчето. Бойко Борисов е бандит и това е факт!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.