Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Втори опит на кабинета да прокара закона за личния фалит

1 коментар
Втори опит на кабинета да прокара закона за личния фалит

Министерският съвет одобри в сряда проект на Закон за несъстоятелност на физическите лица. Това е вторият опит на сегашното служебно правителство за приемането на този закон. За пръв път той беше предложен от служебния кабинет миналия октомври. Месец по-късно мина на първо четене в Комисията по правни въпроси в парламента, но срещна много критики и в крайна сметка не беше приет.

България е единствената страна в ЕС, в която няма законова регламентация за несъстоятелност (фалит) на физическите лица. Всички досегашни опити за приемането на такава бяха неуспешни.

Законът за личния фалит е част от ангажиментите на България по Плана за възстановяване и устойчивост, по който се предвижда тя да получи около 11 млрд. лева от Брюксел. Поради това се очакваше той да мине още в предходния парламент.

Законът ще урежда условията и реда за провеждане на производство по несъстоятелност на физическите лица, в което да бъдат удовлетворени вземанията на всички кредитори. То е изцяло доброволно, образува се по искане на добросъвестния длъжник и цели справедливо удовлетворяване на неговите кредитори. В производството са осигурени гаранции за задоволяване на жизнените потребности на длъжника. В него се заплащат само прости такси, като за откриване на самата процедура таксата е 20 лв.

Предвижда се личният фалит да започва с подаване на молба до съда, обявяване на неплатежоспособност и откриване на производството. След това се установява размера на вземанията и на имуществото в масата на несъстоятелността. След започването на процедура съдът определя несеквестируемото имущество на добросъвестния длъжник. Отделно се определя издръжка, която служи за задоволяване на жизнените му нужди и тези на семейството му. Сумата за тази издръжка не може да бъде по-малка от една минимална работна заплата. После се утвърждава план за погасяване, обявява се фалит и започва осребряване на имуществото.

След изтичане на 3-годишен срок има възможност задълженията на добросъвестния длъжник да се погасят. Това е възможно, ако длъжникът е заплатил разноските в производството и е удовлетворил поне частично вземанията на кредиторите. От общото правило за погасяване, с изтичане на 3-годишен срок, са изключени вземанията, обезпечени с ипотека, вземания за глоби и имуществени санкции, вземания за непозволено увреждане; вземания за издръжка; вземания, възникнали след откриване на производството по несъстоятелност, които са останали неудовлетворени.

В закона е предвидено производство за несъстоятелност и за лица, които нямат доходи и имущество. По отношение на тях съдът само обявява неплатежоспособността на длъжника.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #1

    Работата е там, че това предложение за законодателство, така, както е написано, защитава само и единствено интересите на заемодателите. И всъщност узаконява вечната задлъжнялост, която те принуждават /ще се опитат поне, около това се върти цялото предложение/ да приемеш "доброволно". Самото изискване да можеш да си плащаш/обезпечиш дълга, като предварително условие за да ти позволят да фалираш /!?!/ е просто абсурдно, да, направо звучи нелепо.
    Ясно е, че това е просто защото ЕС го изисква,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.