Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вярно или не? 90% от военните поръчки са без конкурс

7 коментара
Вярно или не? 90% от военните поръчки са без конкурс

90% oт поръчките на дирекция "Инфраструктура на отбраната" във военното министерство са без конкурси, съобщи служебният министър на отбраната министър Георги Панайотов. Предшественикът му Красимир Каракачанов обаче го обвини, че прави внушения и е бил подведен. Така данъкоплатците са изправени пред въпроса давани ли са безконтролно поръчки за стотици милиони на определени фирми или става въпрос за политическо противоборство.

По същество фактите в конкретния казус са ясни. Да, военното министерство от години дава многомилионни поръчки без конкурси. Макар че Каракачанов публично опроверга служебния министър, той призна нещо, което е известно от години и е засичано от много проверки и институции.

Министерството на отбраната използва редица вратички в закона, за да дава поръчки на фирми без конкурси. В случая се ползват специфични разпоредби от Закона за обществените поръчки – основно чл. 20, ал. 6. Той разрешава директно възлагане и е "любим" в МО.

Според Каракачанов въпросът се повдига, за да се компрометира предишното правителство и заради определени хора в МО, които искат да се позиционират пред новото ръководство.

Този негов коментар обаче не променя същността на проблема.

В главна дирекция "Инфраструктура на отбраната" за 2018, 2019 и 2020 година над 90% от поръчките са възложени директно.

"Имам съмнения, че не са защитени интересите на Министерство на отбраната и на българската държава. За миналата година 99% от обществените поръчки са с посочване на изпълнител", каза Георги Панайотов в понеделник.

Подобни поръчки многократно през изминалите години са минавали през прокуратурата и са се оказвали законни. В този смисъл Каракачанов е прав, че вероятно няма законово нарушение, тъй като законите дават достатъчно възможности за избягването на конкурси.

Каракачанов е прав и че някои поръчки изискват секретност, но те не са 99%.

Темата има и друга страна. МО има системен проблем с административния капацитет да извършва нормални поръчки. Засечени са много случаи – случайни или не, в които поръчки пропадат заради чиновници. Така се бавят важни за министерството проекти.

Deja Vu: Проблемът с обществените поръчки беше засечен и от ревизия на предишното служебно правителство, назначено от президента Румен Радев през 2017 година.  Тогавашният военен министър и сегашен премиер Стефан Янев съобщи, че са засечени над 100 нарушения. Предшественикът му Николай Ненчев го обвини в политическа атака. В резултат на разкритията не се случи нищо.

В заключение може да се определи като истина, че поръчките в МО се дават без конкурси, което не се оспорва от никой. Проблемът е дали това е необходимо в почти всички случаи и има ли нарушения. Отговорът на този въпрос е в полето на прокуратурата и финансовата инспекция, които отново са сезирани по въпроса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #7
    Отговор на коментар #1

    И когато броят на продаденото гражданство надвиши броят на истинските граждани...Слави може да опита пак.

  2. Тая система тотал щета бе!

  3. Вървим към Бруней. Там всеки пост се продава-полицай, митничар, доктор. Султанът на Бруней-един от най-богатите хора в света! Правилата на ЕС и НАТО под €НП ръководство усилено ни тласкат към Бруней!

  4. Doide-mi-do-gusha
    #4

    Един съвсем бегъл поглед към състоянието на армията недвусмислено показва, че поръчките може и да са законни, но нямат общо с реалните нужди и се протакат или ускоряват с цел "усвояване" на средства. Така че остава въпросът за извършителите, което включва и други действащи лица в МО освен министъра. Тези момичета и момчета са си по местата и отново предлагат услугите си и на настоящия министър - началници, директори, секретари. Искат да продължат да дават всичко от себе си. Избрани са на патриотичен принцип и дават мило и драго за продължаване на тежката служба.

  5. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #3
  6. Велислав
    #2

    Че като продаваше на поразия български паспорти на всяка измет по света, която си плати, да не би да е правил конкурси кой да прибере мръсните пари? Каракачанов е не просто руски нацист, той е руски помешчик, който се удивлява, че някой иска да му отнеме правото сам да решава с кого да търгува и чии комисионни да прибира. Дано не влезе в следващото НС. Ще бъде малка утеха сред трагичната комедия на следващите избори.

  7. Отбелязвам
    #1

    И като е думата за агент Каракачанов - какво стана с продажбите на българско гражданство? Пак ли нищо незаконно не откриха?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.