Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вярно или не? Борисов обвини Радев и служебния кабинет за задънената улица със Скопие

21 коментара
Вярно или не? Борисов обвини Радев и служебния кабинет за задънената улица със Скопие

След като правителството на Бойко Борисов блокира преговорите на Северна Македония с Европейския съюз, сега бившият премиер обвини президента Румен Радев и служебния кабинет, че "разделят народа и по темата "Северна Македония" и създават омраза, която се пренася и между народите на двете най-близки държави" .

"Представете си най-близките ви хора да ви кажат: "Няма да ходите е ЕС"...Сега политиката, която водят, ще направят да се мразим...Дали ще ви обичат?...Дано имат куража, умението да проведат преговори, да направят двете държави най-приятелски", каза лидерът на ГЕРБ на среща със симпатизанти.

Бойко Борисов, който управляваше страната до 12 май т.г., се опитва да прехвърли на Радев и служебния кабинет отговорност за очертаващото се ново "българско вето" върху започването на преговори между Северна Македония и Европейския съюз.

Скопие, Европейската комисия, САЩ и повечето европейски страни призоваха да се вземе решение Северна Македония и Албания да започната преговори с ЕС веднага. Темата ще бъде обсъдена на Съвета по общи въпроси в края на юни. Въпреки европейския натиск, служебното правителство потвърди, че засега няма промяна на българската позиция и има много малко шансове България да подкрепи преговорната рамка на Северна Македония.

Служебното правителство на практика следва приетата от българския парламент през 2019 година рамкова позиция, която постави много червени линии и условия към Северна Македония.

Рамковата позиция бе приета с консенсус от миналия парламент и за да има нейна ревизия, трябва действащо Народно събрание. Ако служебното правителство одобри преговорната рамка на Северна Македония без да е изпълнила заложените в рамката условия, ще наруши позицията на българския парламент.

"Рамковата позиция на България за РС Македония е приета с консенсус от всички политически сили в парламента. Ние нямаме оторизация да променяме тази позиция", обясни служебният външен министър Светлан Стоев.

Към момента Радев и служебният кабинет по същество следват същата политика към Скопие, каквато и кабинетът на Борисов. 

С някои нюанси.

Борисов беше "делегирал" ключовия приоритет за Северна Македония на тогавашния вицепремиер и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов, чийто подход се изразява в периодични атаки, обиди и неизменно назидателен тон към Скопие. Борисов и партията му ГЕРБ не само че не се разграничаваха от този курс, а го следваха, макар да бе видно, че той води до задънена улица. Така на практика отношенията между двете страни допълнително се влошиха, мостовете за евентуален диалог и компромиси изчезнаха.

В мандата на служебния кабинет преговорите се активизираха, а провокациите от българска страна, които бяха запазена марка на вицепремиера Каракачанов, отпаднаха от дневния ред на двустранните отношения. Въпреки това липсват реални стъпки от страна на Скопие в отговор на българските изисквания.

Една от причините правителството на Борисов да блокира преговорната рамка на Северна Македония е, че българската позиция остана неразбрана от останалите страни членки на ЕС и те отказаха да заложат българските изисквания в документа.

Много от правителствата в ЕС и сега не желаят двустранни въпроси да се прехвърлят на европейско ниво.

До задънената улица се стигна, въпреки че правителството на Борисов подписа със Скопие договора за добросъседство от 2017 година. Договорът се оказа ялов, тъй като в него липсваха конкретни ангажименти и реални механизми чрез които Скопие да започне да решава историческите спорове с България.

За разлика от България, Гърция успя да регулира отношенията си със Скопие с Договора от Преспа. Това се случи въпреки силната съпротива на партии и обществени групи както в Гърция, така и в Македония, на фона на дългогодишния конфликтът между Атина със Скопие за името бившата югославска република – конфликт, който изглеждаше неразрешим.

Твърдението на Борисов, че Радев и служебният кабинет разделят народа и по темата "Северна Македония", не отговаря на истината. Служебната власт следват официална българска позиция, която бе прокарана от последния кабинет на ГЕРБ и подкрепена от всички партии в 44-ото Народно събрание. Тогава само настоя за ДПС зае по- умерен тон към Скопие.

Позицията, че България не трябва да прави отстъпки на Скопие, ако югозападната ни съседка не се съобрази с исканията ни, се споделя и от мнозинството български граждани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #21
    Отговор на коментар #14

    Забравихте за първообраза! Герб е една мутация на тумора!

  2. mandzo
    #20
    Отговор на коментар #17

    Ако СМ влезе в ЕС напреки на нас, то тогава да напускаме ЕС, щом не си спазва договорите. България достатъчно се е намъчила за да виждаме пак двоен аршин. Моля без нас!

  3. Zlatan
    #19

    Договорът с Македония е нескопосан. Няма срокове, няма конкретика.Измиват си ръцете със създаване на Комисия по история. Това е причината да пише правителството на Борисов допълнителни червени линии в предрамковото съгласуване. Каза им го министърът за ЕС на Германия, защо 3 г. мълчахте и защо подписахте договора след като имате тези проблеми. Ние сочим че Гърция издържа и спечели, но Гърция не призна държава Македония. Призна С.Македония след като и смени името. Сега сме на път да станем за смях за пореден път

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  5. Milanova Magda
    #17

    Най добрата позиция за отношенията ни със СМакедония, даде Президентът Първанов. Ако бяха го послушали сега нямаше да се мотаят в този омагьосън кръг. А СМ ще влезе в ЕС и без нас . Натискът е огромен и от САЩ и от ЕС.

  6. simeonov_74
    #16

    Всъщност винаги съм бил убеден, че този човек има някаква форма на шизофрения, която проличава и в някои водещи фигури от ГЕРБ. Когато взе власта цял един мандат му беше виновна тройната коалиция, а сега два месеца не е на власт и новите са му виновни за всичко. Тцтцтц

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #15
  8. eagle_eye
    #14

    Тиквениците саботираха не само македонското присъединяване, те саботираха европеизирането н собствената си родина. Кой печели от това? Не и българското обшество! Колклкото по-бързо това пофдобие на партия бъде детронирано от мястото на първа ( че и втора и трета) политическа сила, толкова по-добре!

  9. eagle_eye
    #13

    Не ми е ясно защо всяка глупост изречена от този човек се превръща в новина. Самият Заев вдигна ръце от ББ3 и каза, че се надява на нов кабинет с който да се оправи кашата. Според вас кой е виновен за задънената улица? Или отговорът ви е - този, който е управлявал 12 години. Или сте пристрастни и неискрени.

  10. Антон
    #12

    Ами, Лалов, обогати статията, де.... Не се разбира за същия ли Борисов Международник става дума - онзи, за когото "колегата" Ципрас се учуди: тоя пък къде е тръгнал? и му врътнаха самолета над Солун, обратно към Банкя? Или за онзи Борисов - председателстващ Съвета на Европа(!) и балканите му бяха "приоритет" когото нито македонците поканиха, нито гърците, нито от СЕ при подписването на Преспанския договор? Или този, който баламосва българите, че подписал договор между две страни от ЕДНА СТРАНИЦА и половина, "барабар" с подписите и датата?.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.