Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вярно или не? Димитър Узунов: Христо Иванов не реши нито един проблем, Захариева започна от нула

13 коментара
Вярно или не? Димитър Узунов: Христо Иванов не реши нито един проблем, Захариева започна от нула

"Ако проследите професионалното поведение на г-н (Христо) Иванов в качеството му на министър (на правосъдието) по време на, така да кажа, неговия мандат, той политиканстваше във Висшия съдебен съвет. Той не реши нито един проблем на съдебната система, той не съдейства за решаването на който и да е проблем. […] Когато абдикира от поста си, той остави абсолютно нищо на г-жа (Екатерина) Захариева. Тя, на практика, жената започна от нула при промяната в Закона за съдебната власт."

Димитър Узунов, представляващ Висшия съдебен съвет

Събитията около ВСС през последните седмици поставиха мнозинството от състава му в неудобната ситуация да отрича отговорността си за ескалиралото напрежение сред съдиите и служителите от Софийския районен съд (СРС).

Именно излизането им на протест срещу непрестанните проверки за забавени дела, въпреки липсата на решения, намаляващи хроничната свръхнатовареност в СРС, подтикна представляващия ВСС Димитър Узунов да даде две телевизионни интервюта през миналата седмица.

В тях той прокара внушението, че действията на столичните районни съдии и съдебни служители са провокирани не от огромната им натовареност и липса на адекватни решения и подкрепа от страна на съвета, а от политическите амбиции на бившия правосъден министър Христо Иванов. Връзката очевидно бе обявеният междувременно нов политически проект на ексминистъра – "Да, България".

Узунов използва последователно и двете си телевизионни участия, за да развие тезата, че Иванов не е спомогнал с нищо за решаването на проблемите на съдебната власт, докато е бил част от втория кабинет "Борисов", а вместо това непрекъснато "политиканствал" на заседанията на ВСС. Представляващият съвета директно обобщи пред Нова телевизия, че бившият правосъден министър не е оставил никакви идеи за промени на Закона за съдебната власт (ЗСВ) на наследницата си Екатерина Захариева и тя трябвало да започне "от нула", за да довърши съдебната реформа.

Узунов не за пръв път твърди подобно нещо, въпреки че именно екипът на Христо Иванов подготви, внесе и защити пред парламента първо Актуализираната стратегия за съдебна реформа, а след това и проектът за промени в конституцията, приет в силно окастрен вид след "исторически компромис" между ГЕРБ, Реформаторския блок (РБ) и ДПС.

Въпреки че Иванов подаде оставка заради орязването на конституционните промени, които трябваше да станат основа за ефективна съдебна реформа, преди това екипът му подготви и цялостен проект за изменение на ЗСВ. Именно той трябваше да осигури процедурно разделянето на ВСС на съдийска и прокурорско-следователска колегия, прекия избор на членове на съвета от магистратската квота, както и разширяването на правомощията на Инспектората към ВСС. Все промени, подготвени от екипа на Иванов и приети от парламента.

Отхвърлен обаче бе ключовият текст, който предвиждаше паритет между представителите на прокуратурата и тези на парламента в прокурорско-следователска колегия на ВСС, както и лек превес на членовете от съдийската квота спрямо тези от парламента в съдийската колегия. Тези съотношения, които на първото четене през септември м.г. бяха подкрепени от парламентарни групи на ГЕРБ, РБ, Патриотичния фронт, ДПС и един депутат от АБВ, целяха да гарантират, че ключовите решения в съдилищата ще се взимат при достатъчна гаранция за независимостта на съда от влияние от другите две власти, като същевременно въведат минимална отчетност върху дейността на безконтролния главен прокурор.

Прието обаче бе съдийската колегия да се състои от 14 членове – шестима, избирани пряко от съдиите, шестима, излъчени от парламента, както и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд. Прокурорско-следователската колегия пък вече се формира от общо 11 членове – четирима, избирани пряко от прокурорите, един, излъчен пряко от следователите, петима от политическата квота, както и главният прокурор.

Именно резултатът от това гласуване провокира оставката на Христо Иванов, който обяви от парламентарната трибуна, че "стана важна, голяма и символична стъпка към съмнението за това, че в България все повече може да се говори за върховенство на главния прокурор".

На негово място Бойко Борисов предложи, а депутатите назначиха дотогавашната съветничка на президента Росен Плевнелиев – Екатерина Захариева. Още преди да встъпи в длъжност тя даде да се разбере, че е запозната с разработения от Иванов и екипа му проект с ключови промени на ЗСВ.

"Набелязах най-важните и спешни стъпки, защото считам, че много, много, много спешно и важно трябва да се случат измененията в Закона за съдебната власт, които са подготвени от предишния екип на министерството. Има и законопроекти, внесени в Народното събрание, но считам, че следва да стъпим на законопроекта, разработен от предишния екип, в който има много добри идеи, но те трябва да бъдат променени в съответствие с това, което се случи като изменение на конституцията", заяви Захариева на 17 декември м.г. в кулоарите на парламента, след като представи на депутатите приоритетите си като бъдещ министър.

Впоследствие екипът ѝ редактира законопроекта, оставен от Христо Иванов, запазвайки все пак някои от основните му идеи. Парламентът прие идеята за премахване на текста от ЗСВ, регламентиращ единоначалието в прокуратурата, заради който всички обвинители бяха пряко подчинени на главния прокурор, а не само на административните си ръководители и горните инстанции. Отхвърлено обаче бе предложението за премахване на предварителните проверки на държавното обвинение с цел да се минимизира рискът конкретни преписки умишлено да се държат "на трупчета", поставяйки в зависимост политици, магистрати, бизнесмени и др.

Все пак бе въведено т.нар. съдийско самоуправление – голяма част от решенията, които взимаха председателите на съдилищата, бяха прехвърлени на общите събрания на съдиите. Освен това бе разписана изцяло нова възможност съдиите да предлагат на ВСС кандидат-председатели на съдилищата. Дадена бе и възможност на Инспектората към съдебния съвет да прави проверки за конфликт на интереси и фактическо имотно състояние. Все идеи, разписани в проекта за изменения на ЗСВ на екипа на Христо Иванов и прокарани от Екатерина Захариева.

Заключение:

Бившият правосъден министър Христо Иванов и екипът му бяха в основата на изработването на Актуализираната стратегия за съдебна реформа, както и на последвалите конституционни промени. Въпреки че подаде оставка заради сериозното орязване на пакета с изменения на основния закон, той остави в наследство изцяло нов проект с промени на Закона за съдебната власт, който макар и след редакция, бе използван от следващия министър Екатерина Захариева. Последното бе признато и от самата нея още в началото на мандата ѝ преди година, следователно твърдението на представляващия ВСС Димитър Узунов е напълно невярно.

  

Гид за подаръци

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Явор от Германия Костовист
    #13

    "Ако проследите професионалното поведение на г-н Борисов в качеството му на премиер, така да кажа, неговите мандати, той политиканстваше. Той не реши нито един проблем, той не съдейства за решаването на който и да е проблем. […]" Вярно или не? Моля гласувайте ;-)

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  3. Сибила
    #11

    Моля изданието, при резултат "невярно", думата под стрелката да се замени с друга дума, която да отговаря точно на заключението на изследването. Нека всички ние да наричаме нещата с истинските им имена, истината ще ни направи свободни и само така ще имаме възможност да променим действетелността, в която живеем.

  4. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #10
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  6. Сибила
    #8

    1. От възпитаник на полицейската школа, какво може да се очаква, освен нагли лъжи!
    2. Надявам се вече да е просветнало, кой не допусна истинска съдебна реформа.
    3. Надявам се, че всички са разбрали колко е важно да има реална реформа в съдебната система.
    4. Не на последно място, всички видяха, че не съдиите не искат да се раформират, а не им разрешават, такива лъжци като г-н Узунов. При толкова лъжи, как ще продължи да е съдия, точно този?! Плаче за дициплинарно производство за уронване на пристижа

  7. ирис
    #7

    Узунов е голям наглец,колко хора бяха против номинацията му,знаейки на кого и как ще служи,а сега понеже рейтингът на Христо Иванов скоро ще е по-висок от този на Баце,давай да мажем ,да лъжем и да клеветим.Няма да стане

  8. т€еритория на Мики Маус
    #6

    Не съм съгласен!Какво промени Христо Иванов към по-добро?1)В кадровата политика на съдебната система? 2)В устройствения закон? 3)В наказателния и наказателно-процесуалния кодекс?4)подмени ли ВСС? Изгони ли корумпирани съдии, прокурори? НЕ! Предложи ли закони, които да способстват за някое от изброените? НЕ! Осъдиха ли някого по времето на Христо Иванов? Политик, съдия, прокурор, корпумпиращ бизнесмен, олигарх? Какви резултати има от ЗЛОПОЛУЧНОТО министерстване на Христо И? Моля, кажете ми!

  9. deni123
    #5

    ама тия във ВСС напълно се самозабравиха!!! Какъв е тоя Узунов, че ще дава ПОЛИТИЧЕСКА ОЦЕНКА на Правосъдното министерство. ВСС ли дирижира правителствената политика?! Христо Иванов не просто е символ на борбата със самозабравилите се съдебни велможи, но той е надеждата на България, че може да има НЕЩО по-добро от сегашното ни жалко състояние.

  10. Лизи Гугуткова
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.