Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вярно или не? Димитър Узунов: "Калин Калпакчиев ще получи хонорар от 340 000 лв."

14 коментара
Вярно или не? Димитър Узунов: "Калин Калпакчиев ще получи хонорар от 340 000 лв."

Представляващият Висшият съдебен съвет (ВСС) Димитър Узунов съобщи в петък, че неговият опонент в съвета Калин Калпакчиев "би получил хонорар от 340 хил. лв." по европейски проект на ВСС, чийто договор въобще не е съгласуван с ВСС. Узунов, известен като "човека на Бойко" (от аферата "Яневагейт"-б.р.), обяви, че именно защото той е засякъл този договор преди две седмици, сега Калпакчиев му иска оставката.

Mediapool провери истина ли са твърденията на г-н Узунов и установи, че не са.

Представяме фактите по случая, но преди това пълното изявление на Димитър Узунов в сутрешния блок на бТВ на 21 октомври 2016 г.

"...Аз намерих един договор, по който страна е Висшия съдебен съвет и който договор се движи от Калин Калпакчиев. Този договор е на стойност 6 милиона лева. Наградният фонд...хонорарът, който той би получил е в размер на 340 000 лева. Този договор е сключен с Оперативна програма "Добро управление"...Аз установих, че този договор въобще не е съгласуван с Висшия съдебен съвет. Нещо много изненадващо за мен. Г-н Калпакчиев, който е в екипа, който движи този проект, вижте каква клауза е записал. Ето това, което е записано с черно, прочетете:

(Чете се от водещия): "Представляващият ВСС носи отговорност за цялостното изпълнение на проекта в качеството му на административен ръководител на бенефициента".

Айде сега ми обяснете, когато г-н Калпакчиев трябва да получи някакъв хонорар по този проект аз съм посочен като него административен ръководител, а когато трябва да вземе решение в рамките на часове, аз съм превишил правата си. Този договор беше на бюрото ми две седмици преди да ми се поиска оставката. Това нещо се разбра от г-н Калпакчив и активира г-н Панов да ми иска оставката на формално основание.

Този проект е с наименование "Създаване на модел за оптимизация на Съдебната карта на българските съдилища и прокуратури и разработване на Единна информационна система на съдилищата"

Представляващият ВСС Димитър Узунов направи това изказване в деня, след като мнозинството в съдебния съвет отхвърли с 15 на 8 гласа искането за неговата оставка. Тя бе поискана първо от Калин Калпакчиев на 6 октомври, след това на 13 октомври и от председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов. Двамата се мотивираха с едноличното решение на Узунов да избере членовете на ВСС, които се срещнаха с мисията на европейските прокурори в България. Сред подбраните нямаше нито един представител на т.нар. опозиция във ВСС, която настоява за реформиране на статуквото и критикува работата на прокуратура.

Узунов досега многократно е твърдял, че еднолично е взел това решение на 30 септември поради липсата на време за реакция. Писмото на Министерството на правосъдието е адресирано до него и е пристигнало във ВСС на 29 септември. Той е трябвало да определи хората за срещата до края на следващия ден.

На 21 октомври Узунов заяви, че Калин Калпакчиев му е искал оставката не заради "формалния" повод – срещата с европейските прокурори, а защото Узунов е научил за европейския договор и огромния хонорар на Калпакчиев.

"Договорът не е съгласуван с ВСС"

Твърдението, че договорът не е съгласуван с ВСС, е лесно проверимо. Резюме от него вече е публикувано на официалната страница на ВСС и може да се прочете от всички.

Месеци преди това с изрично решение на ВСС е одобрено проектното предложение за кандидатстване по програмата. В него фигурират и максималното допустимите разходи по проекта и въпросните хонорари за участниците. Решението е взето от ВСС на 25 февруари тази година. Стенографския протокол от заседанието показва, че Димитър Узунов е присъствал на него.

"Калин Калпакчиев движи договора"

С решението от 25 февруари 2016 г. ВСС е утвърдил управленския екип по проекта "Създаване на модел за оптимизация на съдебната карта на съдилищата и прокуратурите и разработване на Единна информационна система за съдилищата“. За координатор (ръководител) на целия проект е посочена Елка Атанасова от прокурорската колегия на ВСС, а не Калин Калпакчиев.

Общият брой на утвърдените участници в проекта е седем души. Калин Калпакчиев е един от тях. Той е координатор на панела, който отговаря за оптимизиране на съдебната карта. Причината е, че Калпакчиев е ръководител на комисията във ВСС, която се занимавам с натовареността в съдебната система – единствената дейност, за която ВСС получи положителна оценка в последния доклад на Европейската комисия. Натовареността на магистратите е основният показател за това кои съдилища и прокуратури да бъдат закрити или съкратени. Накратко, това е реформата на съдебната карта.

На 28 юли 2016 г. Пленумът на ВСС е упълномощил Елка Атанасова да подписва всички документи и договори, свързани с реализацията на проекта, включително и договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, в качеството ѝ на ръководител на проекта".

Димитър Узунов отново присъства на заседанието. Калин Калпакчиев отсъства, защото е в отпуск. От сегашните изказвания на Узунов може да се предположи, че той за втори път не знае какво точно ще се гласува на заседанието.

Самият договор е подписан на 28 август.

"Калпакчиев ще вземе хонорар от 340 000 лева"

Допустимите максимални разходи по всички проекти на Оперативна програма "Добро управление" са 10%. В конкретния проект, ръководен от Елка Атанасова, те са 6%. Това са въпросните 340 000 лева, за които говори Димитър Узунов.

Тези пари не са твърда величина, а се изплащат само за доказани резултати от работата. Т.е. това е таванът на разходите за хонорари, командировъчни и т.н.

Тези 340 000 лв. ще се разпределят между всички седмина участници в проекта през следващите 30 месеца. Това прави таван на разходите средно по 48 571 лева на човек за 30 месеца. Тоест, средно по 1619 лева на месец.

Димитър Узунов, а и който и да е друг, няма как да знае предварително колко точно пари ще получат участниците в проекта. Знае се само таванът на сумата и срокът на проекта, а конкретното разпределение на плащанията обикновено е според свършения обем работа.

Парите за Калпакчиев

Проверката показа, че никой от ангажираните по проекта още не е подписал дори договора си за участие. Пред Mediapool Калин Калпакчиев обяви, че най-вероятно няма и да подпише заради изказването на Димитър Узунов.

Не е вярно и твърдението на Узунов, че Калпакчев го е посочил като отговорник по проекта. Причината за така формулирания чл. 3 от договора по проекта е, че Узунов е представляващ ВСС, а ВСС трябва да верифицира всички разходи. Това е типов договор по оперативната програма, в който има нужда да се посочи отговорник.

От всичко изброено дотук става ясно, че представляващият ВСС Димитър Узунов лично е гласувал, за да се постави в това качество, а не Калпакчиев, който на 28 юли е бил в отпуск.

В заключение:

Единственото вярно нещо, което твърди Узунов е, че договорът на ВСС по европейския проект е за 6 милиона лева. С тези пари трябва да се осъществи работата по две от ключовите искания на Европейската комисия към България – да стартира електронното правосъдие и да се реформира съдебната карта на страната. В тази сума влиза купуването на всички необходими компютри, сървъри и софтуер.

Всичко друго е лъжа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Наминаващ
    #14
  2. [email protected]
    #13
  3. АТ
    #12
  4. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #11
  5. [email protected]
    #10

    Виждам че за десебилите няма проблем,щом "наш човек" ще вземе парите от евро програмата.Ех тези двойни стандарти!

  6. Явор от Германия Костовист
    #9
  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  8. АТ
    #7
  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  10. Realist
    #5

    А тази сутрин при Хекимян на въпрос на водещия "Законно ли беше Вие еднолично да определите кои ваши колеги да се срещнат с проверяващите?" този екземпляр отговори: "А вие бихте ли попитал господин Лозан Панов има ли някакви лоши последствия от това?". Върховен магистрат пренебрегва евентуално нарушение на закона, ИЗВЪРШЕНО ЛИЧНО ОТ НЕГО, ако от това действие не са произлезли лоши последствия! И то само към настоящия момент! Е, вярно "НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.