Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вярно или не? Красимир Каракачанов: Ревизия на фалшивите инвалиди ще вдигне всички пенсии

12 коментара
Вярно или не? Красимир Каракачанов: Ревизия на фалшивите инвалиди ще вдигне всички пенсии

"Директно ще кажа, масово у нас има хора, които си минават през ТЕЛК и се изкарват болни от най-различни заболявания, а те всъщност са здрави и получават абсолютна неправомерно инвалидна пенсия, става дума за една сума от 1.7 млрд. лв. годишно за 988 хиляди "инвалиди". С парите, които ще бъдат спестени от преразглеждането им, ще бъдат индексирани абсолютно всички пенсии."

Изказване на лидера на ВМРО и настоящ вицепремиер Красимир Каракачанов в интервю за в. "Стандарт", 21.04.2017 г.

Реформата по отношение на инвалидните пенсии и т. нар. медицинска експертиза на трудоспособността вече беше очертана като приоритет пред новото правителството. Тя бе обявена като панацея, която ще позволи повишаване на всички пенсии, а не само на минималната, както се договориха ГЕРБ и патриотите.

При преговорите за съставяне на правителството ГЕРБ и "Обединените патриоти" се разбраха минималната пенсия да бъде увеличена до 200 лв. на две стъпки до края на годината, без индексация на останалите пенсии (извън планираните 2.4% от 1 юли).

Това отприщи вълна от недоволство, че подобна мярка изкривява пенсионния модел и ощетява хората с по-висок принос към осигурителната система.

Така коалиционните партньори узряха до идеята, че ще се търсят резерви при инвалидните пенсии, които да позволят нарастването на всички останали.

Подобно обещание стъпва върху хипотезата, че фалшивите инвалидни пенсии са огромен брой, че ще бъдат преразгледани наведнъж и че ще спести огромен финансов ресурс. Така ли е наистина?

Реформата ще спести значително по-малко разходи

Финансовият министър Владислав Горанов вече направи уточнението, че извънредно преосвидетелстване няма да има, т.е., хората, които вече имат ТЕЛК решения няма да са принудени да минават отново през експертиза, а това ще се случва поетапно при нейното изтичане. Тоест пресяването на истински от фалшиви инвалиди и евентуалното спестяване на средства ще се случи на един по-късен етап. Според зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов от годишния разход за инвалидни пенсии, който е 1.7 млрд. лева, може да се търси резерв от 500-600 млн. лева.

Това би позволило много по-скромна индексация на всички пенсии в сравнение с темпа на нарастване на минималната – 21% (от сегашните 165 лв. на 200 лв. от 1 октомври). За увеличение на всички пенсии с 21% са нужни 1.7 млрд. лв. годишно, колкото е целият разход за инвалидни пенсии в момента, а с 500 млн. лева е възможно три пъти по-малко увеличение.

"Фалшивите" инвалидни пенсии всъщност не са фалшиви

Броят на фалшивите инвалидни пенсии също е доста спорен.

Корупция в системата на медицинската експертиза има и вече цели състави на ТЕЛК са подсъдими, а някои и осъдени.

Факт обаче е също, че проблемът с огромния брой на инвалидните пенсии се дължи не толкова на корупцията, колкото на закона. Проблемът е в сегашната система, която законово обвързва наличието на определено заболяване с получаването на инвалидна пенсия. Тоест, за твърде широк кръг от заболявания се полага напълно законно инвалидна пенсия.

Затова кабинетът "Борисов 2" стартира реформа на ТЕЛК, за чието приемане обаче не стигна време.

Сега освидетелстването автоматично отваря врата на хората с определен процент намалена работоспособност към различни социални придобивки като инвалидна пенсия, карта за градски транспорт, целеви помощи за телефон, отопление, балнеолечение, за покупка и приспособяване на лек автомобил и др. Идеята на реформата беше оценката да се прави на две нива – медицинска експертиза, която оценява само заболяването на човека, и втора – социална, при която се прави преценка дали и какво той би могъл да работи. Хората, които могат да работят, не би следвало да получават инвалидна пенсия, предвиждаха промените.

Хората с увреждания у нас са около средното ниво в ЕС

Процентът на хората с увреждания в България е около средния за останалите европейски страни, сочат данни на Евростат. Тоест, не може да се твърди, че тук има необичайно повече инвалиди, какъвто е основният довод на поддръжниците на тезата, че у нас инвалидните пенсии масово са фалшиви.

За 2012 година хората с увреждания са 681 000 (13.5%), което е малко над средноевропейската норма от 12.8% и това ни поставя наравно със страни като Естония, Швеция, Словакия, Люксембург. С по-високи нива на инвалидност са Германия (16.9%), Дания (18.2), Белгия (15.2%), Великобритания (17.8%). С по-ниски са Франция (11.1), Испания (11.3%), Гърция (9.1%), Чехия (7.1%).

Европейската статистика обаче не показва каква част от хората с увреждания там получават инвалидни пенсии. Такива плащания има в много държави от съюза. Според изследване на Университета в Лийдс от декември 2010 г., освен в България, инвалидни пенсии се отпускат също в Австрия, Чехия, Дания, Гърция, Унгария, Исландия, Ирландия, Латвия, Литва, Норвегия, Полша, Словения и Словакия.

За миналата година, по данни на НОИ, 507 569 души получават инвалидна пенсия и още 337 776 добавка за инвалидност към основната пенсия до 35 лева месечно. Предвижда се през следващите години броят на получаващите добавката да намалее, защото според заложените нормативни промени хората, които нямат пожизнен ТЕЛК, а са със срочна медицинска експертиза за между 1 и 3 години, няма да я получават.

Твърде широк кръг заболявания у нас дават право на пенсия

Статистиката за заболеваемостта в България също показва, че голям брой хора напълно легално имат достъп до инвалидна пенсия след медицинското освидетелстване. Над 280 000 са онкологично болните, които имат право на инвалидна пенсия заради намалена работоспособност. Над 400 000 са хората, страдащи от сърдечно-съдови заболявания, част от които също подлежат на освидетелстване. Половин милион страдат от диабет, като там също голяма част от хората подлежат на освидетелстване и напълно законно им се полага инвалидна пенсия.

Като се прибавят към тях и хората със зрителни, слухови увреждания, ортопедично болните, травматизмът, автоимунните заболявания и др., над 1 млн. души подлежат на напълно законно освидетелстване, което води със себе си и инвалидна пенсия. Макар в някои от случаите тежестта на заболяването да е надценена, не може да се говори, че това са "фалшиви инвалиди".

Заключение:

От данните ясно се вижда, че високият брой на инвалидните пенсии идва не толкова от фалшиви експертизи, колкото от прекалено широкия кръг заболявания, които легално дават право на пенсия. Точно този проблем би трябвало да е във фокуса на бъдещата реформа на експертизата на работоспособността.

В същото време не отговаря на истината твърдението, че спестените от ревизирането на "фалшивите" пенсии пари ще са достатъчни за увеличението на всички пенсии, и то с темпа на нарастване на минималната. Освен това, ревизията ще става поетапно, което предполага видими резултати и финансов ефект след по-дълъг период от време.

Следователно твърдението на Красимир Каракачанов, че с "парите, които ще бъдат спестени от преразглеждането на фалшивите пенсии, ще бъдат индексирани абсолютно всички пенсии", е по-скоро невярно.

  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milen Mitrev
    #12

    Естествено, че им е по-лесно да погнат болните и изнемощели хора с унизителните инвалидни пенсии, отколкото да посегнат на сивата икономика, която разяжда държавата. Нея /сивата икономика/ обаче няма да я пипнат, защото носи реки от рушвети и облаги за не малко управници и някои чиновници. И 3-годишните деца биха посъветвали големците да си вземат парите от незаконното и дори законно укриване на данъци, далавери и пр. Ще видите как покрай проверките ще се случат и унизителни за човешкото достойнство

  2. Коментарът е изтрит в 13:41 на 9 май 2017 от автора.
    #11
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  4. Nikola
    #9

    За патологично лъготене и логорея не се ли ходи на ТЕЛК? И няма ли ограничения при заемането на изборни и административни длъжности! На това да се обърне внимание в новата революционна реформа :)

  5. Nikola
    #8

    Защо от Fack/Check са изключени текстове, създадени за медиите - подписани или неподписани? Нима те не са с висока степен на обществена значимост ?

  6. Асенов
    #7

    Поради липса на достатъчно младежи, наборната служба ще се изпълнява от пенсионери /по този начин ще си увеличат стажа и пенсията/. А сериозно казано, навремето военната служба оставяше у по-умните чувството за безвъзвратно изгубено време. Но по-глупавите бяха доволни - можеха да мачкат и се гаврят с по-умните. Крайно време е Иван /Дончо/ Каракачанов да каже къде и като какъв е служил. Защото имам подозрения...

  7. marij
    #6

    Най-бързо могат да се намерят пари за пенсиите от ДЕПУТАТИТЕ. Колко от тях са активни в сесиите? Колко от тях се срещат с избирателите!, а пък от тях колко са направили НЕЩО за подобряване на живота им??? Тук не се включват магистрали, язовири или къщи за гости!?!?!?!? т.е. как оправдават заплатите си?????????? Да не говорим за роднините си дето назначават, без да имат нито опит, нито образование. И към това като прибавим и автомобилите дето ГИ возят и УЖ командировките, дето осъществяват? освен за лични разходки на наш гръб...ще успеем да достигнем средно европейските пенсии.

  8. АТ
    #5

    Глупостите на Каракачанов започват да валят безспир една след друга. Поредното безпочвено изхвърляне като "чекия на песок". Възможно е да има фалшиви ТЕЛК решения, но те са по-скоро изключения, отколкото практика. Истината е, че заболеваемостта рязко се покачва, както и тежестта на заболяванията. Но това е действително състояние, дължащо се на много фактори и не на последно място на системния, неотслабващ стрес, на който е подложено населението от десетилетия насам. Така че не чакайте увеличение

  9. Сун Дзъ
    #4

    Каракачанов, Директно ще кажа, масово у нас има хора, които си минават през НС и се изкарват патриоти, експлоатирайки една прослойка от слабо образовани и заблудени избиратели. С парите, които биха могли да бъдат спестени от "изхранването им" могат да бъдат индексирани абсолютно всички пенсии.

  10. boriana
    #3

    Ех, ако можеше по малко да чета, гледам и чувам за тази бъчва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.