Петър Москов, 28 декември 2016 година пред БНТ
На фона на постоянни оплаквания от пациенти за вечно свършили направления за преглед при специалист и изследвания здравният министър Петър Москов се похвали в края на миналата година на няколко пъти, че за първа година недостигът на направления е преодолян и хората, които имат неотложна нужда от достъп до специалист или изследване, го получават.
Този извод Москов прави въз основа на статистиката, която показва, че Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е отпуснала повече направления, отколкото лекарите реално са дали на своите пациенти.
Подобна взаимовръзка обаче е погрешна, тъй като всяка година в края на годината остават неусвоени направления и то само на определени места, като за това си има причини.
Mediapool поиска от НЗОК справка по Закона за достъп до обществена информация за броя на отпуснатите направления за последните пет години и каква част от тях остават неусвоени в края на годината.
От нея става ясно, че всяка година остават неусвоени между 180 000 и 500 000 направления за преглед и приблизително толкова за изследвания, като миналата 2016 година далеч не е годината с най-голям неусвоен остатък. Тоест – в предишни години са оставали и повече направления, както е видно от таблицата.
Миналата година не е и годината с отпуснати най-голям брой направления, както е видно от справката. Тоест, не може да се твърди, че заради отпуснат по-голям брой направления за първа година е избегнат недостиг.
Според предоставената от здравната каса информация най-висок процент неусвоени направления за консултация с лекар-специалист има в районните каси в Кърджали, Силистра, София-град, Стара Загора, Добрич а при изследванията – в Разград, Силистра, Монтана, Шумен. Най-много неусвоени направления остават за високоспециализираните дейности.
Причините да остават неусвоени направления най-често са свързани със сезонност на заболеваемостта през годината, като в летните месеци усвояването на направленията е значително по-слабо.
Големи остатъци се наблюдават при общопрактикуващите лекари, работещи в селски райони, тъй като достъпът на пациентите от тези райони до специализирана помощ в градовете е по-труден.
В по-редки случаи причините могат да бъдат прекъснати здравноосигурителни права на здравноосигурените граждани, изтичане срока на направление, хоспитализиране на пациента и др.
Като цяло това, че остават неусвоени направления всяка година, не означава, че проблемът с недостига е решен навсякъде и за всички. Нормялно е джипита с голяма пациентска листа и натоварена практика да изчерпват по-бързо направленията си от други свои колеги.
Личният лекар по принцип не е длъжен винаги да даде направление за преглед при специалист и изследване, защото това става след преценка на здравословното състояние на пациента. Тоест отказът да се отпусне направление не винаги означава недостиг.
В материала са използвани по-малко от три източника на информация, защото направленията за лечение са част от системата на задължително здравно осигуряване, в която финансиращ орган е НЗОК.
Данните на здравната каса водят до заключението, че през 2016 година нито е отпуснат извънредно висок брой направления, нито неусвоеният остатък се различава драстично от този в предходни години, като има години в които са оставали и повече неизразходвани направления. Следователно твърдението на министъра на здравеопазването Петър Москов, че за първа година през 2016 г. няма недостиг на направления за острите случаи, е невярно.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент